Էթնիկ պատկանելության պատճառով մարդկանց պատժի ենթարկելը ռազմական հանցագործություն է. Արմեն Գեւորգյանի ելույթը ԵԽԽՎ-ում
Հրապարակվել է ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանի ելույթը Բյուրոյի եւ Մշտական հանձնաժողովի գործունեության առաջընթացի վերաբերյալ հարցով: Այս մասին հայտնում են Ազգային ժողովից։ Ելույթում ասվել է․
«Պարո՛ն նախագահ,
Ձեզ քաջ հայտնի է, որ Լեռնային Ղարաբաղն ավելի քան 40 օր է՝ պաշարված է Ադրբեջանի կողմից: Մեր կազմակերպությանն իր անդամակցության ամբողջ ընթացքում Ադրբեջանը թե՛ ներքին, թե՛ արտաքին քաղաքականության մեջ առաջնորդվել է քաղաքական բռնությամբ եւ պատերազմով՝ որպես պետական քաղաքականության գործիքներ եւ միջոցներ: Ադրբեջանի կառավարությունը շարունակաբար արմատական ռասիզմի եւ էթնիկ զտումների քաղաքականություն է վարել «այլոց» եւ հատկապես՝ հայերի դեմ: Ադրբեջանի պետական քաղաքականության մեկ այլ բնորոշ գիծն էլ Եվրոպա նավթի եւ գազի արտահանման ներուժի շահարկումն է՝ որպես իր եզակի առավելություն: Ուստի մեզնից յուրաքանչյուրը կարող է որոշել՝ նման քաղաքականությունը ֆաշի՞զմ է, ազգային ռադիկալի՞զմ, թե՞ պետական ահաբեկչություն:
Այսօր կխնդրեի ձեզ մտորել երեք հիմնական ուղղություններով.
1. 120.000 մարդկանց պաշարման պետական քաղաքականությունը, նրանց դեմ ուժի կիրառման ամենօրյա սպառնալիքներով հանդերձ, իրականացվում է Եվրոպայի խորհրդի անդամի կողմից: Ադրբեջանի անպատիժ անդամակցությունը հանգեցրել է այս ավտորիտար ռեժիմի անպատժելիության զգացման ամրապնդմանը եւ մեր կազմակերպությունը վերածել հայ ժողովրդի դեմ իր ագրեսիվ քաղաքականությունը լեգիտիմացնող գործակալության:
2. Այս վեհաժողովում ներկայացված բազմաթիվ պետություններ ճանաչել են 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը: Լեռնային Ղարաբաղի պաշարումն այդ հանցագործության հաջորդ փուլն է: Ընդ որում, մարդկության դեմ այդ հանցագործությունը դեռեւս ժխտվում է Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի կողմից: Ադրբեջանի այս պետական հանցավոր քաղաքականությունը եւ որեւէ ու երբեւէ հնարավոր խաղաղ գործընթաց չպետք է խառնել իրար. մարդկանց էթնիկ պատկանելության պատճառով խմբային պատժի ենթարկելը ռազմական հանցագործություն է: Սա բանակցության հետ կապ չունի: Հետեւաբար, սա չդատապարտելը հստակ նշանակում է աջակցել այս հանցագործության իրականացմանը, այլ ոչ թե ճանապարհ է թողնում դիվանագիտության համար:
3. Այն, ինչ այսօր կատարվում է Լեռնային Ղարաբաղում, սոսկ հումանիտար աղետ չէ: Դա այժմ ավելի մեծ խնդիր է, քան պարզապես հայ-ադրբեջանական խնդիրը, կամ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման հարցը: Խոսքը Եվրոպայի քաղաքակրթական ինքնության մասին է: Այժմ խոսքը մի կողմից ժողովրդավարության, արժանապատվության եւ խաղաղության, իսկ մյուս կողմից՝ «էներգետիկ անվտանգության», ամոթի եւ ոտնահարումների միջեւ ընտրության մասին է: Պատմությունը մեզ հուշում է, թե որն է խայտառակ ընտրությունների գինը:
Պարո՛ն նախագահ, ավարտելով խոսքս՝ թույլ տվեք ասել, որ Հարավային Կովկասի հայությունը, լինի Հայաստանում, կամ՝ այս օրերին շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղում, դարեր շարունակ պայմաններ է ստեղծել ոչ միայն մեր՝ բնիկ ազգային մշակույթի եւ ինքնության պահպանման ու զարգացման համար, այլեւ այդ հարցերում օգնել է շատ այլ ազգերի: Չնայած մեր աշխարհագրական եւ ժողովրդագրական չափերին եւ շարունակական մարտահրավերներին՝ մենք շարունակելու ենք այս առաքելությունը՝ անկախ նրանից՝ դա ինչ-որ մեկին դո՞ւր է գալիս, թե՞ ոչ»,- նշվել է պատգամավորի ելույթում:

Групповое преследование людей за их этническую принадлежность является военным преступлением: выступление Армена Геворгяна в ПАСЕ
Поддержи А1+!Азербайджан, член Совета Европы проводит государственную политику окружения 120 000 человек вместе с ежедневными угрозами применения силы в их отношении. В Национальном собрании РА представили, что это в своем выступлении о деятельности Бюро и Постоянной комиссии ПАСЕ высказал член делегации НС РА в ПАСЕ Армен Геворкян.
«Господин Председатель, Вам хорошо известно, что уже более 40 дней Нагорный Карабах находится в осаде Азербайджана. На протяжении всего своего членства в нашей организации Азербайджан руководствовался политическим насилием и войной как инструментами и средствами государственной политики как во внутренней, так и во внешней политике. Правительство Азербайджана постоянно проводит политику радикального расизма и этнической чистки против «прочих» и особенно против армян. Другой характерной чертой государственной политики Азербайджана является использование экспортного потенциала нефти и газа в Европу как своего особого преимущества. Следовательно, каждый из нас должен решить, является ли такая политика фашизмом, национал-радикализмом или государственным терроризмом.
Сегодня я хотел бы попросить Вас подумать в трех основных направлениях.
Государственную политику окружения 120 000 человек с ежедневными угрозами применения силы проводит член Совета Европы. Безнаказанное членство Азербайджана привело к усилению чувства безнаказанности этого авторитарного режима и превратило нашу организацию в агентство, узаконивающее его агрессивную политику против армянского народа.
Многие государства, представленные в этой ассамблее, признали Геноцид армян 1915 года. Осада Нагорного Карабаха является следующей стадией этого преступления. Более того, это преступление против человечности до сих пор отрицают Турция и Азербайджан. Нельзя смешивать эту государственную преступную политику Азербайджана и любой возможный мирный процесс, групповое преследование людей из-за их этнической принадлежности является военным преступлением. Это не имеет ничего общего с переговорами. Поэтому не осуждать это определенно означает поддержку этого преступления, при которой не остается места для дипломатии.
То, что происходит сегодня в Нагорном Карабахе, - это не просто гуманитарная катастрофа. Сейчас это большая проблема, чем просто армяно-азербайджанская проблема или самоопределение народа Нагорного Карабаха. Речь идет о цивилизационном тождестве Европы, о выборе между демократией, достоинством и миром, с одной стороны, и «энергетической безопасностью», позором и нарушениями, с другой. История подсказывала нам, какова цена позорного выбора.
Господин Председатель, в завершение своего выступления позвольте мне сказать, что армяне Южного Кавказа, будь то в Армении или в осажденном в эти дни Нагорном Карабахе, веками создавали условия не только для сохранения и развития нашей коренной национальной культуры и самобытности, но и помогали в этих вопросах многим другим народам. Несмотря на наши географические и демографические масштабы и текущие вызовы, мы будем продолжать эту миссию, независимо от того, нравится это кому-то или нет», - завершил депутат свое выступление.