Աշխարհաքաղաքական զարգացումներն ընդգծում են Սյունիքի ռազմավարական դերը տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ճանապարհին. ՀՀ փոխվարչապետ
Սյունիքն իրապես կենսական նշանակություն ունի Հայաստանի համար, ուստի մարզի կայուն զարգացմանը միտված ցանկացած ծրագիր գտնվում է Կառավարության հատուկ ուշադրության կենտրոնում: Ավելին, ընթացիկ աշխարհաքաղաքական զարգացումներն էլ ավելի են ընդգծում Սյունիքի ռազմավարական դերը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության կերտման ճանապարհին: Այս մասին հայտարարել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը՝ հունվարի 18-ին մասնակցելով է «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» պաշտոնական մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Եվրոպական հանձնաժողովի Հարևանության և ընդլայնման հարցերով գլխավոր տնօրինության Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի և Արևելյան գործընկերության բաժնի ղեկավար Դեյվիդ Քալընի ղեկավարած պատվիրակությունը, ԵՄ անդամ պետությունների դեսպաններ և եվրոպական ֆինանսական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, «Դիմակայուն Սյունիք Թիմ Եվրոպա նախաձեռնության» պաշտոնական մեկնարկին նվիրված միջոցառմանը փոխվարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, ասել է.
«Ձերդ Գերազանցություններ, հարգարժան դեսպաններ,
Մեծարգո տիկին Վիկտորին,
Առաջին հերթին ցանկանում եմ շնորհավորել բոլորիս այս կարևոր նախաձեռնության մեկնարկի կապակցությամբ և շնորհակալություն հայտնել Եվրոպական միությանն ու ԵՄ անդամ պետություններին Հայաստանի համար մարտահրավերներով լի այս բարդ շրջանում հատկապես Սյունիքում իրականացվող բոլոր ծրագրերի և ներդրված ջանքերի համար:
Սյունիքն իրապես կենսական նշանակություն ունի մեր երկրի համար, ուստի մարզի կայուն զարգացմանը միտված ցանկացած ծրագիր գտնվում է Կառավարության հատուկ ուշադրության կենտրոնում: Ավելին, ընթացիկ աշխարհաքաղաքական զարգացումներն էլ ավելի են ընդգծում Սյունիքի ռազմավարական դերը, այդ թվում՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության կերտման ճանապարհին:
Այս համատեքստում, անհրաժեշտ եմ համարում շեշտել, որ մարզում կյանքի որակի բարձրացմանն ուղղված մեր համատեղ ջանքերը, բացի տեղային կարևոր սոցիալ-տնտեսական ազդեցությունից, հիմնարար նշանակություն ունեն նաև մեր երկրի կայուն զարգացման համար:
Ուրախ եմ, որ մարզի բնականոն զարգացման կարևորությունն արձանագրվել է նաև Եվրոպական միության և ԵՄ անդամ պետությունների հետ մեր համագործակցության շրջանակներում:
Սրա մասին է վկայում ոչ միայն այսօր մեկնարկող նախաձեռնությունը, այլ նաև այն, որ Եվրոպական միության Տնտեսական և ներդրումային պլանի ներքո մեր հինգ հիմնական ուղենիշներում որպես ինքնուրույն ուղղություններից մեկը հատուկ առանձնացված է Սյունիքի դիմակայունության բարձրացումն ու մարզի կայուն զարգացումը:
Կառավարությունը նաև շարունակում է ինտենսիվ աշխատել գործընկերների հետ Հյուսիս-հարավ մայրուղու հարավային հատվածի կառուցման ուղղությամբ, ինչը կնպաստի մեր ջանքերին՝ դիրքավորելու Հայաստանը որպես տարածաշրջանային առևտրատնտեսական հանգույց:
Գոհունակությամբ պետք է նշեմ նաև Սյունիքի մարզում 2 ՔՈԱՖ կենտրոնների հիմնման ծրագիրը, որով նորարար կրթությունը հասանելի կդառնա մարզի բնակիչների համար:
Ամփոփելով ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ Կառավարության և անձամբ իմ անունից շնորհակալություն հայտնել բոլոր ներգրավված գործընկերներին կատարված և պլանավորված մեծ և կարևոր աշխատանքի համար:

Геополитические развития подчёркивают стратегическую роль Сюника на пути построения прочного мира в регионе: вице-премьер РА
Поддержи А1+!Вице-премьер Мгер Григорян 18 января принял участие в мероприятии, посвященном официальному запуску инициативы “Resilient Syunik Team Europe”.
В мероприятии также приняли участие глава делегации Европейского союза посол Андреа Викторин, делегация во главе с руководителем отдела по вопросам Армении, Азербайджана, Беларуси и Восточного партнерства Генерального директора Еврокомиссии по вопросам соседства Дэвидом Калленом, послы стран-членов ЕС и представители европейских финансовых организаций.
В ходе мероприятия вице-премьер выступил с речью, в которой, в частности, отметил:
«Ваши Превосходительства, уважаемые послы,
Многоуважаемая госпожа Викторин,
Прежде всего, я хотел бы поздравить всех нас с запуском этой важной инициативы и поблагодарить Европейский союз и страны-члены ЕС за все программы и усилия, реализованные особенно в Сюнике в этот трудный, полный вызовов для Армении период.
Сюник действительно имеет жизненно важное значение для нашей страны, поэтому любой проект, направленный на устойчивое развитие региона, находится в центре особого внимания правительства. Более того, текущие геополитические развития еще больше подчеркивают стратегическую роль Сюника, в том числе на пути построения прочного мира в регионе.
В этом контексте считаю необходимым подчеркнуть, что наши совместные усилия, направленные на повышение качества жизни в области, помимо оказания важного местного социально-экономического воздействия, имеют также фундаментальное значение для устойчивого развития нашей страны.
Я рад, что важность нормального развития области зафиксирована также в рамках нашего сотрудничества с Европейским союзом и государствами-членами ЕС.
Об этом свидетельствует не только стартовавшая сегодня инициатива, но и то, что в рамках Экономического и инвестиционного плане Европейского союза в числе пяти основных ориентиров в качестве одного из самостоятельных направлений отмечено повышение устойчивости Сюника и стабильное развитие области.
Правительство также продолжает интенсивно работать с партнерами по строительству южного участка автомагистрали Север-Юг, что будет способствовать нашим усилиям по позиционированию Армении в качестве регионального торгово-экономического узла.
Должен также с удовлетворением отметить программу создания двух центров COAF в Сюникской области, что сделает инновационное образование доступным для жителей области.
В заключение хочу от имени правительства и от себя лично еще раз поблагодарить всех причастных партнеров за проделанную и запланированную большую и важную работу.