Արցախում մի շարք հիմնարկ-ձեռնարկություններ ստիպված են դադարեցնել իրենց գործունեությունը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱրցախի Հանրապետության պետական նախարար, օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի ունեցած օպերատիվ շտաբի նիստում քննարկվել են Ադրբեջանի կողմից Արցախի շարունակվող շրջափակման պայմաններում բնակչության բնականոն կենսագործունեության ապահովմանը վերաբերող հարցեր: Այս մասին հայտնում են պետնախարարի գրասենյակից։
Պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ ճանապարհը շարունակում է փակ մնալ, և արդեն խնդիրներ են սկսել առաջանալ նաև տնտեսական ոլորտում: Մի շարք հիմնարկ-ձեռնարկություններ ստիպված են դադարեցնել իրենց գործունեությունը, ինչը լրացուցիչ լարվածություն է առաջացնում թե՛ ֆինանսական, թե՛ սոցիալ-տնտեսական առումով: Պետնախարարը հանձնարարել է վերլուծել իրավիճակը և դրա հետևանքների հնարավոր մեղման վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացնել:
Զեկուցվել է պարենային ապրանքների, դեղորայքի, բենզինի և դիզելային վառելիքի շուկաներում ընթացիկ իրավիճակը, ներկայացվել են խնդիրները: Քննարկվել են տարբեր սցենարների դեպքում բնակչությանն առաջնային անհրաժեշտության ապրանքներով ապահովվածությանը, ինչպես նաև համապատասխան կարգավորումների ներդրման հնարավորություններին առնչվող հարցեր:
Ներկայացվել է իրավիճակը նաև էներգամատակարարման, ջրամատակարարման և ենթակառուցվածքների ոլորտներում: Այս համակարգերի անխափան աշխատանքն ապահովելու նպատակով կարևորվել է խնայողական ռեժիմի պահպանման շարունակությունը:

Ряд предприятий в Арцахе вынуждены прекратить свою деятельность
На заседании оперативного штаба, проведенном под руководством государственного министра Республики Арцах, начальника Оперативного штаба Рубена Варданяна, были обсуждены вопросы, связанные с обеспечением нормальной жизнедеятельности населения в условиях продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана.
Госминистр Рубен Варданян отметил, что дорога остается закрытой, и проблемы уже начали возникать и в экономической сфере. Ряд предприятий вынужден прекратить свою деятельность, что вызывает дополнительную напряженность как в финансовом, так и в социально-экономическом плане. Госминистр поручил проанализировать ситуацию и представить предложения по возможному смягчению ее последствий.
Доложено о текущей ситуации на рынках продуктов питания, медикаментов, бензина и дизельного топлива, представлены проблемы. Обсуждены вопросы, связанные с обеспечением населения предметами первой необходимости в различных сценариях, а также возможности реализации соответствующих регламентов.
Также была представлена ​​ситуация в сферах энергоснабжения, водоснабжения и инфраструктуры. Для обеспечения бесперебойной работы этих систем важно продолжать поддерживать экономичный режим.