Տեղի է ունեցել «ԿԱՆԱՉ Հայաստան» հարթակի քաղաքականությունների երկխոսության շարքի երկրորդ հանդիպումը
Այսօր ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել «ԿԱՆԱՉ Հայաստան» հարթակի քաղաքականությունների երկխոսության շարքի երկրորդ հանդիպումը։ Քննարկմանը մասնակցում էին Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատը, շահագրգիռ պետական կառույցների, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի, գիտական հաստատությունների, քաղաքացիական հասարակության և զարգացման կազմակերպությունների մի շարք ներկայացուցիչներ։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի՝ կանաչ տնտեսության առաջարկվող քաղաքականության, ռազմավարական պլանավորման և իրականացման շրջանակներին։
Ողջունելով հանդիպման մասնակիցներին՝ փոխվարչապետը ընդգծել է բոլոր շահակիրների` միջազգային և հասարակական կազմակերպությունների, ակադեմիական և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների ներգրավվածության նշանակությունը կանաչ տնտեսության անցման միասնական օրակարգ ձևավորելու գործում։ «Այսօրվա հանդիպումը նպատակ ունի անցում կատարելու առավել առարկայական քննարկումների՝ ուղղված գլոբալ և տեղական կլիմայական մարտահրավերներին ընդառաջ տնտեսության դիմակայունության բարձրացման անհրաժեշտությանը։ Այս ուղղությամբ մեր հանձնառությունները հստակ ամրագրված են Կառավարության 2021-2026 թթ․ ծրագրով, որով տնտեսության՝ ցածր ածխածնային էներգետիկ իրականությանը համապատասխան վերափոխումն ու տնտեսական ցիկլում բնական ռեսուրսների երկար պահպանման նախադրյալների ապահովումը սահմանված են որպես կայուն զարգացման կարևոր նախապայմաններ», նշել է փոխվարչապետը։
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նացվլիշվիլին բարձր է գնահատել հարթակի դերը Հայաստանի և իր բնակչության համար ավելի լավ և «կանաչ» քաղաքականությունների մշակման գործընթացում։ «Այսօր մենք մեկ քայլով մոտենում ենք այդ խոստման իրագործմանը՝ վերլուծելով կանաչ տնտեսության քաղաքականության էական տարրերը և փորձելով վերածել քաղաքականություններին վերաբերող բարձր մակարդակի հայտարարությունները, ինչպիսիք են՝ կանաչ անցման տեսլականը և երկրի ռազմավարական նպատակները, գործառնական մակարդակի քաղաքականությունների»,- ընդգծել է Նացվլիշվիլին՝ հավելելով, որ Հայաստանը այս գործընթացում միայնակ չէ։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են նաև Հայաստանի կանաչ և կայուն տնտեսական զարգացման ռազմավարության և ճանապարհային քարտեզի հնարավոր հիմնական ուղղությունները, որը ներկայումս մշակվում է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության կողմից այլ պետական մարմինների և միջազգային ու տեղական շահակիրների հետ համագործակցությամբ։
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի համոզմամբ՝ միջազգային փորձը, հատկապես՝ եվրոպական մոդելն ապացուցել է, որ շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը չի հակասում տնտեսական բարեկեցության ապահովմանը, ընդհակառակը՝ այդ երկու ուղղությունները կարող են փոխլրացնել միմյանց։ «Կանաչ տնտեսական կառավարման անցումը կարող է բազմաթիվ հնարավորություններ ստեղծել բիզնեսների և աշխատանք փնտողների համար, ինչպես նաև բարձրացնել հայկական արտադրանքների և մատուցվող ծառայությունների դիմակայունությունը և մրցունակությունը միջազգային շուկաներում»,- նշել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավարը՝ վերահաստատելով ԵՄ պատրաստակամությունը՝ ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերելու Հայաստանում ոլորտային քաղաքականության շուրջ երկխոսությանը և դոնորների համակարգմանը:
Հանդիպման ընթացքում տեղի են ունեցել նաև առանձին թեմատիկ քննարկումներ՝ կայուն ֆինանսների, կանաչ տաքսոնոմիայի և շրջանաձև տնտեսության և Հայաստանում ընթացիկ նախաձեռնությունների վերաբերյալ։
Նկատելով, որ Հայաստանը կլիմայի փոփոխությունների նկատմամբ խոցելի երկիր է՝ Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի տնօրեն Կարոլին Գեգինատը կարևորել է ավելի կանաչ տնտեսության մոդելի անցման անհրաժեշտությունը, որը, այս խոցելիությունը հաշվի առնելով, կստեղծի նաև աճի էական հնարավորություններ։ «Հայաստանի «կանաչ» տնտեսության տեսլականը, որը քննարկվեց այսօր, առաջին կարևոր քայլն է դեպի «կանաչ» աճի ներուժի իրացում»,- ընդգծել է Գեգինատը։
Քննարկումների ընթացքում հանդիպման մասնակիցները շեշտել են բնական էկոհամակարգերի պաշտպանության, մարդկային կապիտալի զարգացման և «կանաչ» տնտեսությանն անցման մեջ ավելի մեծ ներդրումները խթանելու համար բարենպաստ միջավայր ստեղծելու անհրաժեշտությունը։

Состоялась вторая встреча серии политических диалогов платформы «ЗЕЛЁНАЯ Армения»
Сегодня под председательством вице-премьера Амбарцума Матевосяна состоялась вторая встреча серии политических диалогов платформы “ЗЕЛЕНАЯ Армения”. В обсуждении приняли участие постоянный представитель Программы развития ООН в Армении Натия Нацвлишвили, руководитель делегации Европейского союза в Армении посол Андреа Викторин, директор офиса Всемирного банка в Армении Каролин Гегинат, а также представители ряда заинтересованных государственных структур, частного сектора, научных учреждений, гражданского общества и организаций развития.
В ходе встречи были затронуты рамки предлагаемой политики зеленой экономики Армении, стратегического планирования и реализации.
Приветствуя участников встречи, вице-премьер подчеркнул важность вовлечения всех бенефициаров – представителей международных и неправительственных организаций, академических кругов и частного сектора – в формирование общей повестки перехода к «зеленой» экономике.
«Сегодняшняя встреча направлена на переход к более предметным дискуссиям, направленным на необходимость повышения устойчивости экономики перед лицом глобальных и локальных климатических вызовов. Наши обязательства в этом направлении четко определены в Программе деятельности правительства на 2021-2026 годы, в которой в качестве важных предпосылок устойчивого развития зафиксированы преобразование экономики в соответствии с низкоуглеродной энергетической реальностью и обеспечение предпосылок для длительного сохранения природных ресурсов в экономическом цикле», - отметил вице-премьер.
Постоянный представитель ПРООН в Армении Натия Нацвлишвили высоко оценила роль платформы в процессе разработки более качественной и «зелёной» политики для Армении и ее населения. "Сегодня мы на шаг ближе к реализации этого обещания, анализируя основные элементы политики «зелёной» экономики и пытаясь преобразовать политические заявления высокого уровня, такие как видение зеленого перехода и стратегические цели страны, в политику практического уровня”, - отметила Нацвлишвили, подчеркнув, что Армения не одинока в этом процессе.
Участники встречи также обсудили возможные основные направления стратегии зеленого и устойчивого экономического развития и дорожной карты Армении, которая в настоящее время разрабатывается министерством экономики Армении в сотрудничестве с другими государственными органами и международными и местными заинтересованными сторонами.
По словам главы делегации ЕС в Армении посла Андреа Викторин, международный опыт, особенно европейская модель, доказал, что защита окружающей среды не противоречит обеспечению экономического благополучия, наоборот, эти два направления могут взаимодополнять друг друга. «Переход к управлению зеленой экономикой может создать множество возможностей для бизнеса и тех, кто ищет работу, а также повысить устойчивость и конкурентоспособность армянских товаров и услуг на международных рынках», - сказала глава делегации ЕС, подтвердив готовность ЕС к активному участию в диалоге по отраслевой политике в Армении и координации доноров.
В ходе встречи состоялись также отдельные тематические обсуждения по устойчивому финансированию, зеленой таксономии и экономике замкнутого цикла, а также текущим инициативам в Армении.
Отметив, что Армения является уязвимой к изменению климата страной, директор офиса Всемирного банка в Армении Каролин Гегинат подчеркнула необходимость перехода к более зеленой модели экономики, которая с учетом этой уязвимости также создаст значительные возможности для роста. “Видение «зеленой» экономики Армении, которое обсуждалось сегодня, является первым важным шагом к реализации потенциала «зеленого» роста”, - подчеркнула Гегинат.
В ходе обсуждений участники встречи подчеркнули необходимость создания благоприятной среды для защиты природных экосистем, развития человеческого капитала и поощрения увеличения инвестиций в переход к «зеленой» экономике.