80170000-c0a8-0242-3e8b-08da762b414c_cx0_cy2_cw0_w1023_r1_s
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ քննարկելով հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում ձեռք բերված եռակողմ պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը:
Այս մասին տեղեկացնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը։
«Քննարկվել են 2022 թվականի հոկտեմբերի 31-ին Սոչիում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների ձեռք բերված պայմանավորվածությունների գործնական իրականացման հարցերը, ինչպես նաև երեք երկրների՝ ամենաբարձր մակարդակով նախկինում արված համատեղ հայտարարությունները»,-նշվում է հաղորդագրությունում:
Ընդգծվել է եռակողմ ձևաչափով աշխատանքը շարունակելու կարևորությունը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին անվտանգության ապահովման և Հարավային Կովկասում տրանսպորտային ենթակառուցվածքների վերականգնման համար։

80170000-c0a8-0242-3e8b-08da762b414c_cx0_cy2_cw0_w1023_r1_s
Состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Об этом говорится на официальном сайте Кремля.
«Рассмотрены вопросы практической реализации достигнутых в Сочи 31 октября 2022 года договорённостей лидеров России, Азербайджана и Армении, а также предыдущих совместных заявлений трёх стран на высшем уровне. Подчёркнута важность продолжения работы в трёхстороннем формате по обеспечению безопасности на азербайджано-армянской границе и восстановлению транспортных связей на Южном Кавказе.
Обсуждены также перспективы дальнейшего развития сотрудничества в энергетической сфере», - говорится в сообщении Кремля.