1 - 2022-11-21T171558.878
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Եվգենի Ժուկովի գլխավորած պատվիրակությանը Տիգրան Խաչատրյանն այսօր՝ նոյեմբերի 21-ին, աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Ասիական զարգացման բանկի Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի վարչության գլխավոր տնօրեն Եվգենի Ժուկովի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ ՖՆ ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ԱԶԲ հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Պաոլո Սպանտիգատին և գրասենյակի այլ պաշտոնյաներ: Նախարար Խաչատրյանը, ողջունելով հյուրերին, բարձր է գնահատել ԱԶԲ հետ համագործակցությունը Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության զարգացման և ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացման գործում:
Նախարարը կարևորել է ենթակառուցվածքների զարգացման՝ տրանսպորտային հանգույցների, ճանապարհների կառուցման ու վերանորոգման, ջրամատակարարման ու ջրահեռացման համակարգերի արդիականացման ուղղությամբ ԱԶԲ հետ ակտիվ փոխգործակցության ապահովումը:
Տիգրան Խաչատրյանն ընդգծել է, որ ինչպես տարածաշրջանային համագործակցության և ինտեգրման, այնպես էլ մասնավոր հատվածում գիտելիքի և փորձի փոխանակման ընդլայնումը հնարավորություն կտան բացահայտելու այն ուղղությունները, որոնց շրջանակներում կարող է դիտարկվել ԱԶԲ նոր պրոդուկտների և ֆինանսավորման գործիքների կիրառումը:
Եվգենի Ժուկովը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ներկայացրել է այն հիմնական ուղղությունները, որտեղ հնարավոր է զարգացնել համագործակցությունը Հայաստանի հետ՝ նշելով, որ Ասիական զարգացման բանկը մշտապես ձգտում է դառնալ գիտելիքի բանկ և փորձագիտական աջակցություն ցուցաբերել գործընկեր երկրներին: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև 2024-2028թթ. Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական զարգացման բանկի ծրագրային առաջնահերթություններին:

1 - 2022-11-21T171558.878
Министр финансов Армении Тигран Хачатрян 21 ноября провел рабочую встречу с делегацией во главе с генеральным директором Азиатского банка развития (АБР) по Центральной и Западной Азии Евгением Жуковым. На встрече также присутствовали представители министерства финансов Армении, а также директор армянского офиса АБР Паоло Спантигатти и другие должностные лица АБР.
Приветствуя гостей, Тигран Хачатрян высоко оценил сотрудничество с АБР в развитии экономики Республики Армения и реализации институциональных реформ. Министр подчеркнул важность обеспечения активного взаимодействия с АБР в направлении развития инфраструктуры, строительства и ремонта транспортных узлов, дорог, модернизации систем водоснабжения и водоотведения. Тигран Хачатрян подчеркнул, что расширение как регионального сотрудничества, так и интеграции, а также обмен знаниями и опытом в частном секторе даст возможность определить направления, в рамках которых может быть рассмотрено использование новых продуктов и инструментов финансирования АБР.
Поблагодарив за прием, Евгений Жуков представил основные направления, по которым возможно развитие сотрудничества с Арменией, отметив, что Азиатский банк развития постоянно стремится стать банком знаний и оказывать экспертную поддержку странам-партнерам.
Собеседники также коснулись программных приоритетов Республики Армения и Азиатского банка развития на 2024-2028 гг.