Տեսանյութեր Մշակույթ Հասարակություն
Այսօր Ազատության հրապարակում, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերային թատրոնի հարակից տարածքում տեղի ունեցավ Օհան Դուրյանի արձան–հուշակոթողի հանդիսավոր բացումը։ Ներկա էին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ հետ, ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, կառավարության անդամներ։
«Այսօրվա հանդիսությունը թույլ տվեք վերնագրել Օհան Դուրյանի երրորդ վերադարձը»,– բացման խոսքում ասաց մտահղացման հեղինակ՝ բժիշկ, մտավորական, հասարակական գործիչ Վահան Վարդապետյանը։ – 1957թվական՝ վերադարձ խորհրդային Հայաստան, 1991 թվական՝ վերադարձ անկախացած Հայաստանի Հանրապետություն և այսօր՝ 2022 թվականի նոյեմբերի 4-ին՝ վերադարձ երրորդ, կամ հավերժական»։
Իր խոսքում պարոն Վարդաապետյանը նշեց, որ յուրաքանչյուր հուշակոթող կամ արձան պետք է լինի խորհրդանշական ու խորհրդանշական տեղում էլ տեղադրվի։ Կատարողական արվեստի համաշխարհային մեծություն, Հայաստանի ամենաանկախ ու ամենաազատ քաղաքացի Օհան Դուրյանը հավերժ վերադարձավ Ազատության հրապարակ, Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի հարակից տարածք։
Բացման արարողության ժամանակ հնչում էր Սպենդիարյանի «Էնզելին» և Բեթհովենի  9-րդ սիմֆոնիայի երրորդ մասի ձայնագրությունը, որ մաեստրոն կատարում է «Գևանդհաուզ» նվագախմբի հետ։
Մաեստրոյի այրին՝ տիկին Ալիս Դուրյանը, Վահան Վարդապետյանի հետ բացեցին արձանը։
ՀՀ վարչապետը իր խոսքում  նշեց, որ Վահան Վարդապետյանի խոսքերից դրական լիցքերով  լցվեց և, որ պատիվ  է ունեցել գրեթե Օհան Դուրյանի հետ շփվել այս պատերից ներս ու այս պատերից դուրս։
«Դա իրականում թերություն է, որովհետև ավելի ճիշտ կլիներ շփվել այս պատերից ներս, քան հրապարակում։ Անկեղծ պետք է ասեմ, որ երբ գաղափարի մասին լսեցի, ճիշտն ասած, անսպասելի էր, և երբ գաղափարը ավելի մանրամասն ներկայացվեց, հասկացա, որ Օհան Դուրյանի այդպիսի ներկայությունը Ազատության հրապարակում խորհրդանշում է նրա ներկայությունը և այս պատերից ներս և այս պատերից դուրս»։
Վարչապետը նշեց նաև, որ Օհան Դուրյանի ներկայությունը այս տարածքում, խորհրդանշում է նաև բազմաթիվ քաղաքական ընկերների, ովքեր ինչպես այն օրերին, այնպես և այսօր Ազատության հրապարակում են, հանձինս Արամ Սարգսյանի, Վահագն Խաչատուրյանի և Վահրամ Դումանյանի։ Հիշեց նաև իր մասնակցությունն ու ելույթը 2007–ի միտինգների ժամանակ, նշելով տեղը, որտեղից ելույթ է ունեցել։ «Իսկ, քանի որ խառը ժամանակներ են, շատերի անունները չեմ տալիս, քանի որ չգիտեմ անվանատերերը դա դրական կընդունեն, թե ոչ»։
Վարչապետի խոսքով, մտավախություն է ունեցել, թե որքանով հուշակոթողը համահունչ կլինի ակադեմիական թատրոնի էսթետիկային։ «Սակայն  պետք է ասեմ, որ իսկապես հոյակապ կոմպոզիցիա է ստացվել հոյակապ տեղում, որի համար շնորհակալ եմ»։
Նա շնորհավորեց նաև հուշակոթող– արձանի քանդակագործ Գետիկ Բաղդասարյանին։ «Սմոկինգով կամ ֆրակով Օհան Դուրյանը տեսանելի ու ամբողջությամբ հասկանալի չի։ Մերկացած ձեռքերի այդ անհասկանալի ու միևնույն ժամանակ հասկանալի շարժումն է Օհան Դուրյանը։ Այլ արձան, եթե Օհան Դուրյանը ունենար, համարեք, որ դա Օհան Դուրյանի արձանը չէր լինի։ Ես այսօրվա սիմվոլը ընկալում եմ այսպես։ Օհան Դուրյանը երկու՝ մշակութային և քաղաքական պատվանդաններից իջեցվել է և դրվել է ու հենվել է Հայաստանի հանրապետության հողին։ Եվ շնորհավորում եմ բոլորին այս սիմվոլի առիթով»։

Третье возвращение Огана Дуряна (видео)
В связи с 100-летием выдающегося дирижера Огана Дуряна, 4 ноября на площади Свободы у Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна был установлен памятник Маэстро.
На церемонии открытия памятника присутствовали премьер-министр РА Никол Пашинян с супругой Анной Акопян, президент РА Ваагн Хачатурян, министры, другие высокопоставленные чиновники и деятели культуры.
Никол Пашинян признался, что был поражен, когда увидел фотографию памятника. «Для меня Оган Дурьян был именно таким. Он не выглядел таким на сцене. Я помню документальный фильм Стаса Намина об Огане Дуряне, в котором Дурян на репетиции одет в рубашку с короткими рукавами. Меня поразили его руки, эти мускулистые, внушительные руки. Дурян во фраке не был заметным и до конца понятным. Оган Дурян - это непостижимое, но в то же время завораживающее движение этих рук», - отметил Пашинян и поздравил автора идеи и тех, кто ее реализовал.
Автор идеи Ваан Вардапетян открытие памятника назвал: «Третьим возвращением Огана Дурьяна». «1957 год: возвращение в Советскую Армению, 1991 год: возвращение в независимую Республику Армения и сегодня, 4 ноября 2022 года, третье или возвращение навсегда. Известный дирижер, великий гражданин и интеллигент Оган Дурян, по его же собственному описанию, самый свободный и независимый гражданин Армении, навсегда возвращен народной властью на площадь Свободы, на территорию, прилегающую к Оперному театру им. А. Спендиаряна», - отметил Ваан Вардапетян и подчеркнул, что выбор места символичен.
Вдова Огана Дуряна выразила благодарность инициаторам и сторонникам идеи и ее реализации. Она пожелала мира стране, мудрости народу и достижений в области культуры и в других областях.
Скульптор Гетик Багдасарян назвал Огана Дуряна одним из столпов нашего народа,  великим мастером культуры. «Мы не зря называем его Маэстро. Мало кого можно так называть. Я хотел представить музыку, ритм и суть Дуряна путем показа его голове, рук и стеклянных столбов. Именно так я представляю Дуряна. Не хочу показаться нескромным, но я думаю, что это получилось. Было важно, чтобы Оган Дурян не выглядел ни большим, ни маленьким рядом с Туманяном и Спендиаряном», - отметил скульптор и поблагодарил своих сторонников.
Авторы проекта: скульптор Гетик Багдасарян, архитектор Саак Сафарян, автор стеклянного пьедестала Арсен Петросян.