Լեհական բանակը ստացել Է առաջին Bayraktar-ները
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼեհական բանակը ստացել Է առաջին Bayraktar հարվածային անօդաչու թռչող սարքերը: Երկրի հյուսիս-արեւելքի Միրոսլավեց քաղաքի անօդաչու օդանավերի 12-րդ բազային Bayraktar-ների հանձնման հանդիսավոր արարողությունը հեռարձակել Է Լեհական հեռուստատեսությունը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: «Առաջին Bayraktar-ներն արդեն 12-րդ բազայում են, զինվորներն ուսուցում են անցել Թուրքիայում»,-հայտարարել Է Լեհաստանի փոխվարչապետ, ազգային պաշտպանության նախարար Մարիուշ Բլաշչակը:
«Չկա ժամանակակից բանակ առանց դրոնների, առանց մարտական դրոնների»,-հավելել Է Բլաշչակը, ճշտելով, որ լեհական բանակում Bayraktar-ները կատարելու են «ինչպես հետախուզական, այնպես Էլ հարվածային գործառնություններ»:
Նա ճշտել Է, որ, բացի դրոններից, Լեհաստանին մատակարարվել են ռադարներ եւ հսկիչ կայաններ: Պարտավորագրի ընդհանուր արժեքը կազմել Է 270 միլիոն դոլար: Անցյալ տարվա գարնանը Լեհաստանը համաձայնագիր Է կնքել Թուրքիայից Bayraktar հարվածային անօդաչու թռչող սարքերի չորս համալիր (24 հատ) գնելու շուրջ: Դրանք սպառազինված են հակատանկային հրթիռներով: Bayraktar-ն արտադրում Է "Baykar Makina" թուրքական մասնավոր ընկերությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Польская армия получила первые Bayraktar-ы
Первые ударные беспилотные летательные аппараты Bayraktar поступили на вооружение польской армии. Торжественную церемонию передачи Bayraktar 12-й базе беспилотных воздушных судов в Мирославце на северо-востоке страны транслировало Польское телевидение.
"Первые Bayraktar уже в 12-й базе, солдаты обучены, они прошли курс в Турции", - заявил вице-премьер, министр национальной обороны Польши Мариуш Блащак, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости
"Нет современной армии без дронов, без боевых дронов", - добавил Блащак, уточнив, что в польской армии Bayraktar будут выполнять "как разведывательные, так и ударные функции".
Он уточнил, что кроме дронов Польше поставлены радары и станции контроля.
Общая стоимость контракта составила 270 миллионов долларов.
Весной прошлого года Польша заключила соглашение о покупке у Турции четырех комплексов ударных беспилотных летательных аппарата Bayraktar – 24 штуки. Они вооружены противотанковыми ракетами.