Ռուսաստանը մշտապես աջակցել է հայ ժողովրդին անվտանգության ապահովման գործում. Պուտին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը խաղաղության միակ հնարավոր ճանապարհը տեսնում է Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հայտնի համատեղ հայտարարությունների բոլոր դրույթների խստիվ պահպանումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Պուտինն այս մասին ասել է ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստում:
«Ինչպես բոլորը քաջատեղյակ են՝ Ռուսաստանն ավանդաբար միշտ ուշադրություն է դարձրել այդ ուղղությամբ կայունությանը և դեռ վաղ ժամանակներից աջակցել է մեր հայ ընկերներին՝ հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման գործում: Ինչ վերաբերվում է հայ-ադրբեջանական կարգավորմանը, մենք այսօր ևս անում ենք հնարավոր ամեն ինչ՝ հասնելու Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների համապարփակ կարգավորման: Բոլորի համար ակնհայտ է՝ ոչ վաղ անցյալում և Ադրբեջանը, և Հայաստանը, ինչպես նաև Ռուսաստանը, բոլորս մեկ պետության մաս ենք եղել։ Մենք հսկայական քանակի կապեր ունենք Երևանի և Բաքվի հետ, և դա հաշվի չառնելը պարզապես անհնար է»,-նշել է Պուտինը:
Նա արձանագրել է, որ բավականին դժվարին իրավիճակ է, սակայն, նաև ընդգծել, որ իրենք չեն կարող Ռուսաստանին մոտ պետությունների միջև առկա խնդիրներից ու հակասություններից անմասն մնալ և միշտ պատրաստ են նպաստել դրանց խաղաղ կարգավորմանը։
«Անկասկած, խաղաղության միակ հնարավոր և իրատեսական ճանապարհը կարող է լինել այն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հայտնի համատեղ հայտարարությունների բոլոր դրույթների խստիվ պահպանումը»,-նշել է ՌԴ նախագահը:
Նա հավելել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանազատման, տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման և հումանիտար խնդիրների լուծման վերաբերյալ պայմանավորվածությունների հետևողական իրականացման շնորհիվ է հնարավոր հասնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կայուն կարգավորման։ ՌԴ նախագահն այս հարցը բազմիցս քննարկել է Հայաստանի վարչապետի հետ, և հասկացել՝ հայ գործընկերները լիովին համաձայն են սրա հետ:
«Հարցն այն է, թե ինչպես գտնել այդ լուծումները, դա հեշտ չէ, բայց դրանք կարելի է գտնել միայն այս ճանապարհով: Ապագայում դա թույլ կտա հասնել խաղաղության պայմանագրի»,-եզրափակել է Պուտինը:

Россия всегда поддерживала армянский народ в обеспечении безопасности: Путин
Президент России Владимир Путин единственно возможный путь к миру видит в неукоснительном соблюдении всех положений известных совместных заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана. Как сообщает «Арменпресс», об этом Путин заявил на внеочередном заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ.
«Как всем хорошо известно, Россия традиционно, если заглянуть в историческую составляющую, всегда уделяла внимание стабильности на этом направлении и поддерживала наших армянских друзей в обеспечении безопасности армянского народа. Что касается армяно-азербайджанского урегулирования, мы и сегодня делаем все возможное для достижения комплексной и всеобъемлющей нормализации отношений между Баку и Ереваном. Всем очевидно, что не так давно и Азербайджан, и Армения, как и Россия, все входили в состав одного государства. У нас огромное количество связей с Ереваном и Баку, и не учитывать это просто невозможно», - сказал Путин.
Он отметил, что это довольно сложная ситуация, однако также подчеркнул, что они не могут оставаться в стороне от проблем и противоречий между близкими России государствами и всегда готовы способствовать их мирному разрешению.
«Несомненно, единственно возможным и реальным путем к миру может стать неукоснительное соблюдение всех положений совместных заявлений лидеров России, Армении и Азербайджана», - отметил президент России.
Он добавил, что именно за счет последовательного выполнения этих договоренностей на путях делимитации армяно-азербайджанской границы, разблокирования транспортных коммуникаций, решения гуманитарных вопросов можно добиться устойчивой нормализации отношений Армении с Азербайджаном. Президент Российской Федерации неоднократно обсуждал этот вопрос с премьер-министром Армении и понял, что армянские партнеры с этим полностью согласны.
«Вопрос - как найти эти решения, это все непросто, но найти их можно только на этом пути. В дальнейшем это позволит выйти и на заключение мирного договора», - заключил Путин.