311686438_508936941245832_5809211593191260230_n
Գեղարքունիքի մարզպետը ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության ներկայացուցիչներին է ներկայացրել մարզում ստեղծված իրավիճակը
Հոկտեմբերի 21-ին Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանն ընդունել է ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության ներկայացուցիչներին՝ գնդապետ Ռոբերտ Արկադիուս Տկաչուկի գլխավորությամբ։ Այս մասին մարզպետը գրառում է արել ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Հանդիպմանը ներկա էր նաև ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանը։ Հանդիպման նպատակն էր՝ տեղում ծանոթանալ մի շարք ուղղություններով 2022 թվականի սեպտեմբերի 13-14-ին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով մարզի սահմանային հատվածներում և բնակավայրերում ստեղծված իրավիճակին։
Ողջունելով առաքելության ներկայացուցիչների այցը Գեղարքունիքի մարզ՝ ներկաների ուշադրությունը հրավիրեցի ադրբեջանական հրետակոծության հետևանքով մարզի Վարդենիս և Ճամբարակ համայնքների 12 բնակավայրերում ստեղծված իրավիճակի վրա, հույս հայտնելով, որ ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության ներկայացուցիչների արագ արձագանքը հնարավորություն կտա ճիշտ գնահատել իրավիճակը։
Պատրաստակամ եմ անհրաժեշտության դեպքում ԵԱՀԿ փաստահավաք աշխատանքային խմբին անձամբ ուղեկցել հրետակոծությունից տուժած բնակավայրեր, սահմանային գոտիներ և անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել նրանց բոլոր հարցերում։ Կտրամադրենք նաև տեսագրություններ և լուսանկարներ, որոնք ավելի խոսուն և համոզիչ են դարձնում թշնամու ագրեսիվ գործողությունները։
Ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն ներկայացրեց նաև ՀՀ ԶՈւ բանակային երկրորդ կորպուսի հրամանատար, գնդապետ Վահրամ Գրիգորյանը՝ կարևորելով ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության ներկայացուցիչների այցը մարզ։
Նա խոսեց թշնամու ներթափանցման, հայկական կողմին պատճառած տարածքային և մարդկային կորուստների, քաղաքացիական բնակչության ահաբեկման և անհետ կորածների մասին։
ԵԱՀԿ փաստահավաք առաքելության ներկայացուցիչները շնորհակալություն հայտնեցին՝ հանգամանալից տեղեկատվություն ներկայացնելու համար, նշելով, որ անհրաժեշտության դեպքում առաքելության անդամները կայցելեն սահմանամերձ գոտի և տեղում կիրականացնեն դիտարկումներ»։

311686438_508936941245832_5809211593191260230_n
Губернатор Гегаркуникской области представил ситуацию в регионе представителям миссии ОБСЕ по сбору фактов
Губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян принял представителей миссии ОБСЕ по сбору фактов во главе с полковником Робертом Аркадиусом Ткачуком. На встрече присутствовал также командующий 2-м армейским корпусом ВС Армении, полковник Ваграм Григорян.
Целью встречи было ознакомление на месте с ситуацией, которая сложилась в приграничных районах и населенных пунктах области в результате азербайджанской агрессии 13-14 сентября 2022 года.
Приветствуя визит представителей миссии в Гегаркуникскую область, губернатор области Карен Саркисян обратил внимание присутствующих на ситуацию, сложившуюся в 12 населенных пунктах общин Варденис и Чамбарак в результате обстрела азербайджанской стороны. Губернатор выразил надежду на то, что быстрое реагирование представителей миссии ОБСЕ позволит правильно оценить ситуацию. Саркисян выразил готовность лично сопровождать рабочую группу ОБСЕ в населенные пункты и приграничные зоны, пострадавшие от обстрелов, и оказывать им необходимую поддержку во всех вопросах.
В ходе беседы губернатор Гегаркуникской области пообещал предоставить представителям миссии по сбору фактов видеозаписи и фотографии, которые сделают агрессивные действия азербайджанской стороны более красноречивыми и убедительными.
Командующий вторым армейским корпусом ВС Армении полковник Ваграм Григорян также представил информацию о ситуации, сложившейся в результате азербайджанской агрессии, и отметил важность визита в регион представителей миссии ОБСЕ. Он рассказал о проникновении противника, нанесенных армянской стороне территориальных и человеческих потерях, запугивании мирного населения и пропавших без вести.
Представители миссии ОБСЕ поблагодарили губернатора Гегаркуника и командующего вторым армейским корпусом ВС Армении за предоставление подробной информации, отметив, что в случае необходимости члены миссии посетят приграничную зону и проведут необходимые наблюдения на месте.