Իրանի հյուպատոսն անդրադարձել է Հայաստանին իրանական ԱԹՍ-ներ վաճառելու տեղեկություններին
Կապանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամինն անդրադարձավ շրջանառվող լուրերին, որ Հայաստանը պաշտոնապես հայտ է ներկայացրել իրանական անօդաչու թռչող սարքեր ձեռք բերելու վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, լրագրողի հարցին՝ Իրանի հյուպատոսը հաստատու՞մ է այն տեղեկությունը, թե Հայաստանը պաշտոնապես հայտ է ներկայացրել իրանական անօդաչու թռչող սարքեր ձեռք բերելու վերաբերյալ և արդյոք Իրանը պատրաստ է Հայաստանին զենք վաճառել, եթե հայկական կողմը նման ցանկություն ունենա, նա պատասխանեց.
«Ես կարծում եմ՝ այս հարցը ավելի շատ պետք է ուղղել պաշտպանական ոլորտի պատասխանատուներին։ Երկու երկրների պաշտպանության ոլորտի պատասխանատուները միմյանց հետ կապի մեջ են և փոխայցելություններ ու քննարկումներ են ունենում։ Կարծում եմ՝ Հայաստանը երբեք հարձակողական զենքերի կարիք չի ունենա»։

Консул Ирана коснулся информации о продаже Армении иранских беспилотников
Генеральный консул Исламской Республики Иран в Капане Мортеза Абедин Варамин коснулся муссируемых сообщений о том, что Армения официально подала заявку на закупку иранских беспилотников.
Как сообщает Арменпресс, на вопрос журналиста подтверждает ли консул Ирана информацию о том, что Армения официально подала заявку на закупку иранских беспилотников и готов ли Иран продать оружие Армении, если у армянской стороны возникнет такое желание, генконсул ответил:
«Я думаю, что этот вопрос нужно адресовать больше тем, кто отвечает за сферу обороны. Представители оборонных ведомств двух стран находятся в контакте друг с другом, проходят взаимные визиты и переговоры. Я думаю, что Армении никогда не будет нуждаться в наступательном оружии».