Համաշխարհային բանկը պատրաստ է միջազգային փորձագետներ ուղարկել Հայաստան՝ գնահատելու կրթության ծրագիրը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը, Ժաննա Անդրեասյանը և Կարեն Թռչունյանն ընդունել են Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Ռենատա Ֆրեյտաս Լեմոսին և խորհրդատուներ Խավիեր Բոտերոյին ու Գոհար Մալումյանին: Այս մասին հայտնում են նախարարությունից։
Ողջունելով հյուրերին` Արթուր Մարտիրոսյանը կարևորել է Համաշխարհային բանկի հետ համագործակցությունը. «Բարձր ենք գնահատում Համաշխարհային բանկի հետ գործընկերային հարաբերությունները՝ առաջին հերթին հանրակրթության համակարգի բարեփոխման շրջանակում»։
Կարևորելով սկսված բարեփոխումների շարունակականությունը՝ նա շեշտել է, որ Համաշխարհային բանկը կրթության բարեփոխումների կարևոր միջազգային գործընկերն է՝ փորձագիտական և աջակցության երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման առումով:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալները ներկայացրել են կրթության ոլորտում ընթացող բարեփոխումները և անդրադարձել Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերին, այդ թվում՝ «ԵՄ-ն հանուն նորարարության (EU4Innivation)» և «Կրթության բարելավում» ծրագրերի իրականացման ընթացքին։
Նախարարի տեղակալները տեղեկացրել են, որ օրերս Ազգային ժողովում առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը». հաջորդաբար մշակվելու է ծրագրի իրականացումն ապահովող միջոցառումների պլանը։ Այս համատեքստում նշվել է, որ միջոցառումների պլանը ևս կներկայացվի հանրային քննարկման՝ ակնկալելով զարգացման գործընկերների, այդ թվում՝ Համաշխարհային բանկի փորձագիտական աջակցությունը։ Համաշխարհային բանկի ավագ տնտեսագետ Ռենատա Ֆրեյտաս Լեմոսը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել կրթության զարգացման ծրագրերի աջակցությունը` նշելով, որ մարդկային կապիտալի զարգացումը ՀԲ առաջնահերթություններից է:
Ռենատա Ֆրեյտաս Լեմոսի խոսքով՝ Համաշխարհային բանկը պատրաստ է նաև միջազգային փորձագետների խումբ ուղարկել Հայաստան, որոնք սեմինարներ կանցկացնեն, կվերլուծեն «ՀՀ կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը», կներկայացնեն իրենց գնահատականն ու գործողությունների պլանի տեսլականը: Կողմերը քննարկել են նաև Հանրակրթության նոր չափորոշչի ներդրմանը, դպրոցների հիմնանորոգմանը, բնագիտական և ինժեներական լաբորատորիաների ստեղծմանը, կրթության ոլորտի օրենսդրության լավարկմանն առնչվող մի շարք հարցեր:

Всемирный банк готов направить в Армению международных экспертов для оценки образовательной программы
Поддержи А1+!Заместители министров образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян, Жанна Андреасян и Карен Трчунян приняли старшего экономиста Всемирного банка Ренату Фрейтас Лемос и консультантов Хавьера Ботеро и Гоар Малумян.
Артур Мартиросян в ходе встречи коснулся вопросов сотрудничества с Всемирным банком.
«Мы высоко ценим партнерские отношения с Всемирным банком, прежде всего в рамках реформ системы народного образования».
Подчеркнув важность продолжения начатых реформ, он подчеркнул, что Всемирный банк является важным международным партнером в плане реализации долгосрочных программ экспертиз и содействия.
Заместители министра представили проводимые реформы в сфере образования и коснулись программ, реализуемых при поддержке Всемирного банка, в том числе и реализации программ «ЕС для инноваций (EU4Innivation)» и «Улучшение образования».
Они сообщили, что Национальное собрание РА приняло в первом чтении Государственную программу развития образования РА до 2030 года. Впоследствии будет разработан план мероприятий по обеспечению реализации проекта. В данном контексте было отмечено, что план мероприятий также будет вынесен на общественное обсуждение, рассчитывая на экспертную поддержку партнеров по развитию, в том числе и Всемирного банка.
Старший экономист Всемирного банка Рената Фрейтас Лемос выразила готовность продолжать содействие программам развития образования, отметив, что развитие человеческого капитала является одним из приоритетов ВБ.
По словам Ренаты Фрейтас Лемос, Всемирный банк также готов направить в Армению группу международных экспертов, которые проведут семинары, проанализируют Государственную программу развития образования Республики Армения до 2030 года и представят свою оценку и видение плана действий.
Стороны также обсудили ряд вопросов, связанных с введением нового стандарта народного образования, капитальным ремонтом школ, созданием научно-технических лабораторий, совершенствованием законодательства в сфере образования.