Հայաստանի ԱԳ նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարի հետ
Սեպտեմբերի 13-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ։
Արարատ Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ մեկնարկած հերթական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության անվերապահ պահպանումը և հրադադարի ռեժիմի խիստ հարգումը:
Նախարար Միրզոյանն անընդունելի է համարել խաղաղ բնակչության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորմամբ ուղեկցվող Ադրբեջանի ռազմական գործողություններն ու առավելապաշտական նկրտումները։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն առանձնահատուկ ընդգծել է միջազգային հանրության՝ այդ թվում ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի դերը, ադրբեջանական ագրեսիայի դատապարտման և հետանքների վերացման համատեքտում։

Глава МИД Армении провел телефонный разговор с министром иностранных дел Франции
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 13 сентября провел телефонный разговор с министром иностранных дел Франции Катрин Колонной.
Арарат Мирзоян представил своему коллеге ситуацию, которая сложилась в результате начавшейся в полночь 13 сентября очередной агрессии, развязанной азербайджанскими вооруженными силами в отношении суверенной территории Республики Армения.
Стороны отметили важность безоговорочного сохранения территориальной целостности Армении и строгого уважения режима прекращения огня.
Министр Мирзоян счел неприемлемыми военные действия и максималистские устремления Азербайджана, сопровождаемые обстрелами мирного населения и гражданских инфраструктур.
Глава внешнеполитического ведомства РА особо подчеркнул роль международного сообщества, в том числе Совета Безопасности ООН, в контексте осуждения азербайджанской агрессии и устранении последствий.