ԿԽՄԿ-ն հիշեցնում է մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանման պարտավորության մասին
Ժնև (ԿԽՄԿ)․ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) անհանգստացած է հայ-ադրբեջանական սահմանին 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ից ռազմական գործողությունների սրացման և հարակից հումանիտար հետևանքների առնչությամբ։ Ռազմական գործողությունները վտանգում են սահմանամերձ շրջանների բնակչության կյանքն ու անվտանգությունը՝ խաթարելով կենսական ենթակառուցվածքներին հասանելիությունը։
«Ռազմական գործողություններ վարելիս անհրաժեշտ է մշտապես ձեռնարկել նախազգուշական բոլոր հնարավոր միջոցները՝ Միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի պահպանման ուղղությամբ։ Դա Ժնևի կոնվենցիաները ստորագրած բոլոր կողմերի պարտավորությունն է», - ասել է ԿԽՄԿ գործառնությունների գծով ղեկավար Մարտին Շյուպը։ - «Մենք վերահաստատում ենք ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած անձանց աջակցելու մեր հանձնառությունը։ Միևնույն ժամանակ պատրաստ ենք հանդես գալու որպես չեզոք միջնորդ, մասնավորապես՝ այցելել ազատազրկված անձանց, եթե այդպիսիք կան, իսկ կողմերի փոխհամաձայնության և ցանկության դեպքում՝ նաև նպաստել նրանց հայրենադարձմանը։ Բացի այդ, պատրաստ ենք մեր աջակցությունը ցուցաբերել ռազմական գործողությունների հետևանքով զոհվածների աճյունների որոնման և դուրսբերման հարցում»։
ԿԽՄԿ-ն հիշեցնում է կողմերին քաղաքացիական և ռազմական գործողություններին մասնակցող անձանց տարբերակման անհրաժեշտության մասին։ Կողմերը պետք է անեն ամեն հնարավորը՝ խնայելու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն, այդ թվում՝ առողջապահական հաստատությունները և բուժանձնակազմը։ ԿԽՄԿ-ն նաև գնահատում է առկա հումանիտար իրավիճակը՝ տուժած բնակչության հրատապ կարիքներին արագ արձագանքելու նպատակով։
Ծանոթագրություն խմբագիրների համար․
ԿԽՄԿ-ն ներկա է տարածաշրջանում 1992 թ․-ից ի վեր՝ Ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ։ Հայաստանում և Ադրբեջանում գտնվող իր պատվիրակությունների միջոցով ԿԽՄԿ-ն աջակցում է հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով ապրող համայնքներին։ Բացի այդ, ԿԽՄԿ-ն աշխատանքներ է տանում՝ պարզելու անհայտ կորած անձանց ճակատագրերն ու աջակցելու նրանց ընտանիքներին, ինչպես նաև այցելում է ազատազրկված անձանց և հանդես գալիս որպես չեզոք միջնորդ՝ անհրաժեշտության դեպքում աջակցելով ազատ արձակվող անձանց արտահանձմանն ու հայրենադարձմանը։
Մենք սերտորեն համագործակցում ենք Հայկական Կարմիր խաչի և Ադրբեջանի Կարմիր մահիկի ընկերությունների հետ՝ համակարգելով հակամարտությունից ամբողջ տարածաշրջանում տուժած անձանց աջակցությանն ուղղված գործողությունները։

МККК напоминает об обязанности соблюдать нормы гуманитарного права
Поддержи А1+!Международный Комитет Красного Креста (МККК) обеспокоен всплеском с 13 сентября 2022 года военной активности вдоль армяно-азербайджанской границы и ее гуманитарными последствиями. Как сообщает официальный сайт МККК, в заявлении организации говорится, что эта активность затрагивает жизнь и безопасность людей, проживающих в приграничных районах, и блокирует их доступ к основной инфраструктуре.
«При проведении военных операций всегда должны приниматься все меры предосторожности для обеспечения соблюдения норм международного гуманитарного права. Это обязанность сторон, подписавших Женевские конвенции, — отметил директор Управления МККК по оперативной деятельности в Европе и Центральной Азии Мартин Шюпп. — Мы подтверждаем нашу приверженность оказанию помощи тем, кто пострадал от этой эскалации боевых действий. Мы также готовы действовать в качестве нейтрального посредника, например, посещая захваченных в плен лиц, если таковые имеются, способствуя их возвращению по соглашению и просьбе сторон, и поддерживая в поиске и возвращении тел погибших в бою».
МККК напоминает заинтересованным сторонам, что они должны проводить различие между гражданскими лицами и лицами, участвующими в боевых действиях. Они также должны сделать все возможное, чтобы щадить гражданские объекты, в частности медицинские учреждения и персонал. МККК также оценивает гуманитарную ситуацию на местах, чтобы быстро реагировать на неотложные нужды людей, пострадавших в результате военных операций.