Հայաստանի հետ Իրանի կապը չպետք է վտանգվի. Իրանի նախագահը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նախագահ Սեյեդ Էբրահիմ Ռայիսիի հետ:
Վարչապետը մանրամասներ է փոխանցել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի ուղղությամբ իրականացվող սադրիչ և ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ:
Էբրահիմ Ռայիսին նշել է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում նոր պատերազմն անընդունելի է և Իրանն ուշադրությամբ հետևում է զարգացումներին: ԻԻՀ նախագահն ընդգծել է, որ տարածաշրջանում բոլոր հակամարտոթյունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով և պետությունների տարածքային ամբողջականոթյան վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշումը հստակ է:
Իրանի նախագահը հիշատակել է Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Խամենեիի խոսքը, ըստ որի՝ Հայաստանի հետ Իրանի կապը չպետք է վտանգվի, իսկ հաղորդակցության ուղիները պետք է լինեն պետությունների սուվերենության ներքո:
Էբրահիմ Ռայիսին շեշտել է, որ իր երկիրը պատրաստ է աջակցել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը՝ հավելելով, որ Հայաստանի անվտանգության հարցը կարևոր է Իրանի համար:

Связь Ирана с Арменией не должна быть подвергнута опасности: президент Ирана – Николу Пашиняну
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Исламской Республики Иран Сейедом Ибрагимом Раиси.
Пашинян сообщил подробности о провокационных и агрессивных действиях, осуществляемых вооруженными силами Азербайджана в направлении суверенной территории Армении.
Эбрагим Раиси отметил, что новая война в регионе Южного Кавказа неприемлема и Иран внимательно следит за развитием событий. Президент Ирана подчеркнул, что все конфликты в регионе должны решаться мирным путем, и позиция Ирана в отношении территориальной целостности государств однозначна.
Президент Ирана привел высказывания верховного лидера Исламской революции аятоллы Хаменеи, что связь Ирана с Арменией не должна быть подвергнута опасности, а каналы связи должны находиться под суверенитетом государств. Эбрагим Раиси подчеркнул, что его страна готова способствовать установлению мира в регионе, добавив, что для Ирана важен вопрос безопасности Армении.