Ադրբեջանը թիրախավորել է քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ, շտապօգնության մեքենա․ ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը հավաքագրում է սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիայի սկսած ագրեսիայի ընթացքում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորման ապացույցները։ Այս մասին գրառում է կատարել ՀՀ ՄԻՊ-ը։
Շտապօգնության տարբերանշանով ու համապատասխանորեն կահավորված տրանսպորտային միջոցների թիրախավորման փաստերը ևս ստացվում են։ Նշվածը Միջազգային մարդասիրական իրավունքի և Ժնևյան կոնվենցիաների (Լրացուցիչ արձանագրություն I) կոպիտ խախտում է։
Ըստ ՄԻՊ գրասենյակի տեղեկությունների` Ճակատենի հատվածում ադրբեջանական կրակոցից խափանված շտապօգնության մեքենան գտնվում է նույն տեղում, անձնակազմը ժամանակին լքել է տրանսպորտային միջոցը։ Այս պահի տեղեկատվությամբ շտապօգնության որևէ բրիգադ չի վնասվել։

Азербайджан нацелился на гражданскую инфраструктуру, машину скорой помощи: Омбудсмен
Офис Защитника прав человека Республики Армения собирает доказательства нападения азербайджанских вооруженных сил на гражданские инфраструктуры при агрессии, совершенной против Армении 13 сентября.
Поступают данные об обстреле транспортных средств с логотипом скорой помощи. Это является грубым нарушением международного гуманитарного права и Женевских конвенций (Дополнительный протокол I).
Согласно информации Офиса Омбудсмена, машина скорой помощи, обстрелянная в районе Чакатена азербайджанскими ВС, находится на том же месте, бригада вовремя покинула транспортное средство. По информации на данный момент, ни одна бригада скорой помощи не пострадала.