Շրջանառության մեջ է դրվել մեկ նամականիշով գեղաթերթիկ՝ նվիրված «STARMUS VI միջազգային փառատոնը Երևանում» թեմային
Աջակցիր «Ա1+»-ինՆամականիշի մարման արարողությունը տեղի է ունեցել Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Այն իրականացրել են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը, «STARMUS» փառատոնի համահիմնադիր, պրոֆեսոր Գարիկ Իսրայելյանը, «Հայ փոստ» ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրենի պաշտոնակատար Արայիկ Աբրահամյանը և ՀՀ ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին և շնորհավորել «STARMUS VI» փառատոնի կայացման առիթով: Նա նաև ընդգծել է՝ նամականիշը պետականության կարևորագույն խորհրդանիշերից է. «Այս փառատոնին նվիրված նամականիշի մարմամբ մենք նշանավորում ենք «STARMUS VI»-ի կարևորությունն առնվազն 2022 թվականի մեր հանրային կյանքում: Վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում «STARMUS»-ը դարձել է մեր հանրային կյանքի անբեկանելի բաղադրիչը, որի դրական ազդեցությունը, վստահ եմ, երկար ժամանակ կզգանք մեր երկրում»:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն իր խոսքում ընդգծել է փառատունի կարևորությունը և դրան նվիրված նամականաիշի մարումը. «Սա, իսկապես նոր խոսք ու նոր մոտեցում է մեր ինչպես մշակութային, այնպես էլ գիտական կյանքում: Երկուսն էլ տիեզերական սահմաններ ունեցող խորություններ են, և ամեն օր այս փառատոնի տարաբնույթ միջոցառումներին մասնակցելով՝ պարզապես անգերազանցելի տպավորություններ ենք ստացել: «STARMUS» գիտական և մշակութային փառատոնն անցկացվում է 6-րդ անգամ, բայց առաջին անգամ է այդ թեմայով նամականիշ թողարկվում. այնպես որ սա բացառիկ իրադարձություն է: Շնորհավորում եմ բոլորիս»:
«STARMUS» փառատոնի հիմնադիր, պրոֆեսոր Գարիկ Իսրայելյանը կարևորել է այն հանգամանքը, որ առաջին նամականիշը թողարկվել է հենց Հայաստանում. «Ամբողջ աշխարհում «STARMUS»-ը համարվում է գիտական լավագույն փառատոներից մեկը, ստացել է տարբեր մրցանակներ, բայց նամականիշ երբևէ չէր թողարկվել: Շատ զգացված եմ, որ այդ իրադարձությունը տեղի ունեցավ հենց Հայաստանում: Ես էլ եմ կարծում, որ փառատոնը ստացված է: Տեսնում եմ՝ ինչպիսի ոգևորություն է երիտասարդների շրջանում և շատ ուրախ եմ այդ առիթով: Դասախոսություններ իրականացնող մեր հյուրերը ևս շատ տպավորված են ու ստանում են դրական լիցքեր»:
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը ևս կարևորել է «STARMUS VI» փառատոնի անցկացումը՝ ընդգծելով, որ այն միավորել է գիտությունը, կրթությունը, արվեստը և տեխնոլոգիաները՝ նպատակ ունենալով արվեստի միջոցով հանրայնացնել գիտությունը. «Օրեր շարունակ հնարավորություն ունեցանք մասնակցելու գիտությանը և արվեստին նվիրված բազմաբովանդակ միջոցառումների, իսկ Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկները ծանոթացան մեր երկրի գիտական ու մշակութային ժառանգությանը: Դասախոսություններն ու գիտական ճամբարներն էլ, վստահաբար, նպաստեցին գիտությունն ավելի լայն շրջանակներին հասանելի դարձնելուն»:
500 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով գեղաթերթիկի նամականիշի վրա պատկերված է «STARMUS VI. 50 տարի Մարսի վրա» միջազգային փառատոնի տարբերանշանը, իսկ գեղաթերթիկի աջ հատվածում պատկերված է Մարս մոլորակը:
Գեղաթերթիկի ներքևի հատվածում տեղադրված է «STARMUS VI Հայաստան, Միջազգային փառատոն» գրառումը՝ հայերեն և անգլերեն լեզուներով:

Выпущен в обращение почтовый блок, посвящённый теме «VI международный фестиваль «СТАРМУС» в Ереване»
Поддержи А1+!9 сентября 2022 года в Спортивно-концертном комплексе был погашен и выпущен в обращение почтовый блок с одной маркой «VI международный фестиваль «СТАРМУС» в Ереване».
В правой части блока изображен логотип международного фестиваля «STARMUS VI. 50 лет на Марсе», в нижней части размещена надпись «СТАРМУС VI Армения, международный фестиваль» на армянском и английском языках.
Погашение провели руководитель Аппарата премьер-министра РА Араик Арутюнян, министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян, министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян, исполняющий обязанности генерального директора компании «Айпост» Араик Абрамян, профессор, директор-учредитель фестиваля STARMUS VI Гарик Исраелян и президент Армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян.
Гарик Исраелян выразил благодарность за оказанную честь, ведь впервые фестивалю STARMUS посвящается марка. «Нас несколько раз признавали лучшим фестивалем науки в мире, мы получали различные награды, но марка - это очень важная вещь, и, честно говоря, мы не ожидали, что марка STARMUS будет выпущена в Армении. Я думаю, что STARMUS в Армении удался, ведь заметен энтузиазм музыкантов, студентов и наших медиа», - сказал Гарик Исраелян.
Араик Арутюнян поздравил всех с удачным фестивалем STARMUS VI и отметил, что за последнюю неделю STARMUS стал важнейшей составляющей общественной жизни Армении. «Сегодня многие говорят о фестивале, и мы очень рады, что за последнюю неделю фестиваль стал одним из важных залогов развития науки и популяризации искусства в Армении. Я думаю, что мы еще долго будем ощущать результаты STARMUS. Я неоднократно упоминал, что марка является одним из важнейших символов государственности. Погасив и введя в обращение эту марку, мы отмечаем значение фестиваля STARMUS VI в Армении», - сказал Араик Арутюнян.
Президент Армянской ассоциации филателистов Овик Мусаелян отметил, что, когда он и Гарик Исраелян обсуждали вопрос о проведении в Армении научного фестиваля STARMUS, они беспокоились, смогут ли они сохранить ту планку, которую фестиваль имел до сих пор. «А сейчас я беспокоюсь, чтобы планка следующего STARMUS была бы не ниже фестиваля, проведенного в Армении», - заключил он.