STARMUS-ի շնորհիվ աշխարհն ինձ համար ավելի է գեղեցկանում․ ամերիկացի բանաստեղծուհին արժանացավ Սթիվեն Հոքինգի մեդալի
Ամերիկացի բանաստեղծուհի Դայան Էքերմանը (Diane Ackerman) STARMUS VI փառատոնի շրջնակում արժանացավ Սթիվեն Հոքինգի մեդալին՝ իր ստեղծագործությունների միջոցով գիտությունը և բնությունը ներկայացնելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, մեդալը հանձնեցին փառատոնի համահիմնադիր Գարիկ Իսրաելյանն ու Astronomy ամսագրի գլխավոր խմբագիր Դեյվիդ Էյքերը։
Շատ զգացված եմ՝ ստանալու այս մրցանակը։ Շնորհակալ եմ այն ամենի համար, ինչ անում եք այստեղ։ Դուք գիտությունն ու արվեստը մատուցում ենք այնքան մեծ սիրով ու հաճույքով։ Ձեր շնորհիվ աշխարհն ինձ համար ավելի է գեղեցկանում»,- ասաց մրցանակակիր Էքերմանը։
«Ես շատ զգացված եմ՝ ստանալու այս մրցանակը։ Շնորհակալ եմ այն ամենի համար, ինչ անում եք այստեղ։ Դուք գիտությունն ու արվեստը մատուցում ենք այնքան մեծ սիրով ու հաճույքով։ Ձեր շնորհիվ աշխարհն ինձ համար ավելի է գեղեցկանում»,- ասաց մրցանակակիր Էքերմանը։
Իր տեսակի մեջ յուրահատուկ այս մեդալը շնորհվում է գիտությունը հանրայնացնողներին ( Science Communicator) երեք անվանակարգերում՝ գիտություն, արվեստ և ֆիլմ: Մեդալի մի կողմում պատկերված է երջանկահիշատակ տեսաբան ֆիզիկոս Սթիվեն Հոքինգի նկարը, իսկ նկարի հեղինակը առաջինը բաց տիեզերք դուրս եկած տիեզերագնաց Ալեքսեյ Լեոնովն է։ Մեդալի մյուս կողմում բաց տիեզերքում քայլող Լեոնովն է և երաժշտությունը խորհրդանշող կիթառը: Առաջին անգամ մեդալը հանձնվել է Starmus-ի երրորդ փառատոնի ժամանակ՝ 2016 թվականին։ Այս տարիների ընթացքում մեդալին արժանացել են այնպիսի հայտնի դեմքեր, ինչպես SpaceX և Tesla ընկերությունների հիմնադիր Իլոն Մասկը, օսկարակիր կոմպոզիտոր Հանս Ցիմերը, աստղաֆիզիկոս Նիլ դե Գրաս Թայսոնը, ֆիզիկոս Ջիմ ալ-Խալիլը, էլեկտրոնային երաժշտության հիմնադիրներից մեկը համարվող Ժան Միշել Ժառը։ 2019 թվականին Starmus-ի պատմության մեջ առաջին անգամ հանձնվեց Սթիվեն Հոքինգի մեդալը կյանքի ընթացքում ունեցած ձեռքբերումների համար (Lifetime Achievement Award): Մրցանակի արժանացավ Լուսնի վրա ոտք դրած երկրորդ մարդը՝ «Ապոլոն-11» առաքելության մասնակից Բազ Օլդրինը։

Благодаря STARMUS-у мир для меня становится прекраснее: американская поэтесса награждена медалью Стивена Хокинга
Поддержи А1+!На фестивале STARMUS VI американская поэтесса Диана Акерман (Diane Ackerman) награждена медалью имени Стивена Хокинга за представление науки и природы в своих произведениях. Как сообщает Арменпресс, медаль вручили соучредитель фестиваля Гарик Исраелян и главный редактор журнала Astronomy Дэвид Эйкер (David J. Eicher).
«Я очень тронута, что получила эту награду. Спасибо за все, что вы здесь делаете. Вы с такой любовью и удовольствием служите науке и искусству. Благодаря вам мир для меня становится прекраснее», — сказала лауреат премии Акерман.
Эта уникальная в своем роде медаль присуждается популизатрам (Science Communicator) науки в трех категориях: наука, искусство и кино. На одной стороне медали изображение известного физика-теоретика Стивена Хокинга, а автором рисунка является Алексей Леонов, первый космонавт, вышедший в открытый космос. На другой стороне медали изображен Леонов в космосе, и гитара, символизирующая музыку.
Медаль впервые была вручена на третьем фестивале Starmus в 2016 году. На протяжении лет этой медалью были награждены такие известные люди, как Илон Маск, основатель SpaceX и Tesla, оскароносный композитор Ханс Циммер, астрофизик Нил Деграсс Тайсон, физик Джим аль-Халил и считающийся одним из основоположники электронной музыки Жан-Мишель Жарр. В 2019 году впервые в истории Starmus была вручена медаль имени Стивена Хокинга за достижения за заслуги (Lifetime Achievement Award). Награду получил Базз Олдрин, второй человек, ступивший на Луну, участник миссии «Аполлон-11».