Հայաստանի գրադարաններում կբացվեն Մոսկվայի անկյուններ
Երևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի (ՄՄԳԿ) նախաձեռնությամբ այսուհետև Ա. Ս. Պուշկինի անվ․ դպրոցի գրադարանում կգործի Մոսկվայի անկյուն, որտեղ ներկայացված է հետաքրքիր և ճանաչողական գրականություն Ռուսաստանի մայրաքաղաքի մասին:
Կրթական այս հարթակի բացմամբ ազդարարվեց Երևանում 875-ամյակի միջոցառումների և Երևանում «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի (ՄՄԳԿ) 15-ամյակին նվիրված միջոցառումների մեկնարկը:
«Մոսկվայի մասին գրքերը կօգնեն երեխաներին իմանալ ավելին մայրաքաղաքի մասին և հաղորդակցվել մշակույթին, ինչը կծառայի երկու մայրաքաղաքների՝ Երևանի և Մոսկվայի միջև մշակութային երկխոսության զարգացմանը», - նշեց դպրոցի տնօրեն Նատալյա Ստեփանյանը։
Երևանում «Դոմ Մոսկվի» կենտրոնի տնօրենի խոսքով, խորհրդանշական է, որ Ռուսաստանի մայրաքաղաքի 875-ամյակին նվիրված միջոցառումների մեկնարկը տրվում է Մոսկովյան փողոցում գտնվող Ա․ Պուշկինի անվան դպրոցում:
«Այս գործակցությունը մեզ համար մեծ նշանակություն ունի, քանի որ դպրոցը և մանկավարժները կրթում ու դաստիարակում են ապագա սերնդին և այս կարևոր առաքելության մեջ պահպանում և ամրապնդում երկու ժողովուրդների արժեքներն ու դարավոր բարեկամությունը», - նշեց Երևանում «Դոմ Մոսկվի» գլխավոր տնօրեն Վահրամ Կարապետյանը։
Մոսկվայի անկյան բացման առիթով դպրոցի աշակերտները պատրաստել էին համերգային ծրագիր, որի ընթացքում ներկայացվեցին հետաքրքիր փաստեր Մոսկվայի մասին։ Միջոցառման ավարտին Վահրամ Կարապետյանը Նատալյա Ստեփանյանին հանձնեց շնորհակալագիր տոնական միջոցառումների շրջանակում գործակցության և աջակցության համար:
Մոսկվայի անկյունների բացումը նախատեսվում է նաև Հայաստանի այլ գրադարաններում։ Կրթական անկյունների նպատակն է հանրությանը ծանոթացնել Ռուսաստանի մայրաքաղաքի մշակութային և պատմական ժառանգությանը, հավաստի տեղեկություններ տրամադրել ժամանակակից Մոսկվայի մասին։

В библиотеках Армении откроются уголки Москвы
В библиотеке школы № 8 им. А.С. Пушкина 5 сентября состоялось торжественное открытие уголка Москвы, где представлена интересная и познавательная литература, посвященная истории и современному облику российской столицы. Мероприятие ознаменовало начало программы, посвященной 875-летию Москвы и 15-летию Московского культурно-делового центра «Дом Москвы» в Ереване.
В своей приветственной речи директор школы Наталья Степанян, поздравив всех с юбилейными датами и открытием нового уголка, выразила уверенность, что книги о Москве помогут детям узнать много нового о столице и приобщиться к ее культуре, что, по ее мнению, «послужит развитию культурного диалога между двумя любимыми столицами – Ереваном и Москвой».
В свою очередь генеральный директор МКДЦ «Дом Москвы» в Ереване Ваграм Карапетян посчитал символичным то, что старт мероприятиям, посвященным 875-летию российской столицы, дается именно в школе им. А.С. Пушкина, находящейся на улице Московская (Московян). Поблагодарив образовательное учреждение за сотрудничество, Карапетян подчеркнул, что школа и ее педагоги, оставаясь верными миссии образования и воспитания подрастающего поколения, продолжают хранить и укреплять традиционные ценности и многовековую дружбу двух народов.
В честь открытия уголка Москвы ученики школы подготовили концертную программу, в ходе которой рассказали интересные факты о Москве и поздравили столицу с 875-летием.
В конце мероприятия генеральный директор МКДЦ «Дом Москвы» в Ереване Ваграм Карапетян вручил директору школы Наталье Степанян благодарственную грамоту за плодотворное сотрудничество и содействие в осуществлении праздничной программы мероприятий, посвященных 875-летию основания города Москвы и 15-летию МКДЦ «Дом Москвы» в Ереване.
Открытие уголков Москвы планируется и в других библиотеках Армении. Их цель – ознакомить общественность с культурным и историческим наследием российской столицы, предоставить достоверную информации о современной Москве.