Հայաստանի պատվիրակությունը մասնակցել է ՏՀԶԿ-ի «Ասիայի նախաձեռնության» երկրորդ բարձրաստիճան հանդիպմանը
ՊԵԿ նախագահը հանդես է եկել Հայաստանում իրական շահառուների հայտարարագրման համակարգի ներդրման փորձին նվիրված շնորհանդեսով Հայաստանի պատվիրակությունը, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանի և Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանի գլխավորությամբ, օրերս Ինդոնեզիայում մասնակցել է Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) «Ասիայի նախաձեռնության» երկրորդ բարձրաստիճան հանդիպմանը:
«Ասիայի նախաձեռնության» երկրորդ բարձրաստիճան հանդիպումը կայացել է «Աջակցություն վերականգնմանը՝ հարկման թափանցիկության բարձրացման միջոցով» խորագրի ներքո։ Հանդիպման առանցքում եղել են ասիական տարածաշրջանում հարկային մարմինների միջև միջազգային համագործակցության, հարկման նպատակով ֆինանսական տեղեկությունների հասանելիության ապահովման, հարկումից խուսափման և ապօրինի ֆինանսական հոսքերի դեմ պայքարի խնդիրները:
«Ասիայի նախաձեռնությունը» մեկնարկել է դեռևս անցյալ տարի՝ նպատակ ունենալով աջակցել ՏՀԶԿ Հարկման նպատակով թափանցիկության և տեղեկատվության փոխանակման գլոբալ ֆորումի կողմից մշակված տեղեկությունների փոխանակության ստանդարտների ներդրման համաշխարհային ջանքերին և ձևավորել ասիական տարածաշրջանին հարմարեցված լուծումներ՝ ՏՀԶԿ ստանդարտները ներդնելու համար։ Հանդիպմանը մասնակցել են «Ասիայի նախաձեռնությունը» ստորագրած 15 ենթադատությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ՝ Հայաստանից, Չինաստանից, Ճապոնիայից, Հնդկաստանից, Ինդոնեզիայից, Հարավային Կորեայից, Մալայզիայից, Մոնղոլիայից, Մալդիվներից, Թաիլանդից, Սինգապուրից, Հոնկոնգից (Չինաստան), Մակաոյից (Չինաստան), Պակիստանից և Բրունեյից։
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, «Ասիայի նախաձեռնության» երկրորդ բարձրաստիճան հանդիպմանը, հանդես է եկել Հայաստանում իրական շահառուների հայտարարագրման համակարգի ներդրման փորձին նվիրված շնորհանդեսով։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկել են «Ասիայի նախաձեռնության» գործունեության ոլորտները, ֆինանսական հաշիվների մասին տեղեկությունների ավտոմատ փոխանակման արդյունավետությունը և մի շարք այլ հարցեր: Փոխանակվել է նաև կամավոր բացահայտման սխեմաների և իրական շահառուների մասով արդյունավետ համակարգի ձևավորման փորձը։ Հանդիպման արդյունքներով հաստատվել է «Ասիայի նախաձեռնության» շրջանակում առաջիկա գործունեության բարձրաստիճան աշխատանքային ծրագիրը։
Հայաստանը միացել է «Ասիայի նախաձեռնությանը» 2022 թ.-ի օգոստոսին։ Ակնկալվում է, որ Հայաստանի մասնակցությունը նախաձեռնությանը հնարավորություն կընձեռի զարգացնել հարկային վարչարարության ոլորտում միջազգային համագործակցությունն ասիական տարածաշրջանի գործընկերների հետ, ապահովել այդ երկրներից հարկային տեղեկությունների հասանելիությունը Հայաստանի հարկային մարմնի համար, ակտիվացնել ասիական տարածաշրջանի երկրների հետ հարկային տեղեկատվության արդյունավետ փոխանակումը, ինչպես նաև հարկումից խուսափման դեմ պայքարում իրականացնել լավագույն փորձի փոխանակում՝ նպաստելով ՀՀ հարկային վարչարարության արդյունավետության բարձրացմանը։

Делегация Армении приняла участие во второй встрече высокого уровня «Азиатской инициативы» ОЭСР
Делегация Армении во главе с председателем Комитета государственных доходов Рустамом Бадасяном и заместителем министра финансов Арманом Погосяном на днях в Индонезии приняла участие во второй встрече высокого уровня «Азиатской инициативы» Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).
Вторая встреча высокого уровня «Азиатской инициативы» называлась «Поддержка восстановления путем повышения налоговой прозрачности». В ходе встречи были обсуждены вопросы международного сотрудничества между налоговыми органами азиатского региона, обеспечения доступа к финансовой информации для целей налогообложения, борьбы с уклонением от уплаты налогов и незаконными финансовыми потоками.
Азиатская инициатива была запущена в прошлом году с целью поддержки глобальных усилий по внедрению стандартов обмена информацией, разработанных Глобальным форумом ОЭСР по прозрачности и обмену информацией в области налогообложения, и разработки решений, адаптированных для азиатского региона, для внедрения стандартов ОЭСР.
Во встрече приняли участие высокопоставленные представители 15 юрисдикций, подписавших «Азиатскую инициативу»: Армении, Китая, Японии, Индии, Индонезии, Южной Кореи, Малайзии, Монголии, Мальдивских островов, Таиланда, Сингапура, Гонконга (Китай ), Макао (Китай), Пакистана и Брунея.
Председатель Комитета государственных доходов Армении Рустам Бадасян выступил с презентацией об опыте внедрения системы декларирования реальных бенефициаров в Армении.
Армения присоединилась к «Азиатской инициативе» в августе 2022 года. Ожидается, что участие Армении в инициативе даст возможность развивать международное сотрудничество в сфере налогового администрирования с партнерами в азиатском регионе, обеспечить доступ к налоговой информации из этих стран для налогового органа Армении, активизировать эффективный обмен налоговой информацией со странами азиатского региона, а также внедрения передового опыта в борьбе с уклонением от уплаты налогов, способствуя повышению эффективности налогового администрирования Армении.