Ոստիկանության, բանակի, փրկարար ծառայության աշխատողների համար պետք է գոյություն ունենան ստանդարտներ․ Փաշինյան (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, Արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Փամբուխչյանի և Քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանի հետ այսօր ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում մասնակցել է ԱԻ աշխատողի օրվան նվիրված տոնական միջոցառմանը՝ հայտնում են վարչապետի աշխատակազմից։
Վարչապետը շնորհավորել է ԱԻՆ աշխատակիցներին՝ տոնական օրվա առթիվ, մաղթել բարձր մասնագիտական հմտություններ և հնարավորինս քիչ աշխատանք: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ԱԻՆ աշխատակիցներն առանցքային դերակատարում ունեն Հայաստանում արտակարգ իրավիճակների կառավարման գործում:
Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես նշել է.
Պետական այրեր,
Արտակարգ իրավիճակների նախարարության,
Փրկարար ծառայության հարգելի աշխատակիցներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Արտակարգ իրավիճակների աշխատողի օրվա առիթով:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը, Փրկարար ծառայությունն իրենց կարևոր և առանցքային դերակատարումն ունեցել են և ունեն Հայաստանում արտակարգ իրավիճակների կառավարման գործում: Եվ ես ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորին այս ընթացքում իրենց կատարած կարևորագույն աշխատանքի համար: Եվ գնահատանքիս խոսքերն եմ հնչեցնում Արտակարգ իրավիճակների նախարարության բոլոր աշխատողներին, Փրկարար ծառայության բոլոր աշխատողներին, որովհետև ձեր կատարած աշխատանքն անգնահատելի է:
Կարծում եմ նաև, որ մենք պետք է հետևողականորեն զարգացնենք մեր երկրում բոլոր ինստիտուտները: Պիտի արձանագրեմ՝ չի բացառվում, որ այս ձևաչափով և այս կառուցվածքով մենք վերջին անգամ ենք հանդիպում, որովհետև առաջիկայում ձևավորվելու է Հայաստանում Ներքին գործերի նախարարություն, որն իր մեջ ներառելու է նաև Արտակարգ իրավիճակների նախարարության որոշ կառույցներ, մասնավորապես՝ Փրկարար ծառայությունը: Ինչո՞ւ ենք գնում նման փոփոխությունների: Ամենակարևոր երկու մոտիվացիայի մասին եմ այսօր ուզում խոսել, որը կարելի է տեղադրել մեկ ընդհանուր վերնագրի ներքո: Ընդհանրապես մեր երկրում, պետական համակարգում, ամենուր, մի քանի անգամ եմ ասել, անհրաժեշտ են բոլոր ժամանակակից պայմաններին և պահանջներին համապատասխանող ստանդարտներ: Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում, հատկապես ուժային կամ ուժային ուղղություն ունեցող կառույցներում աշխատել՝ նշանակում է որոշակի ստանդարտների համապատասխանել և աշխատանքը համապատասխանեցնել որոշակի ստանդարտների:
Ոստիկանության, բանակի, փրկարար ծառայության աշխատողների համար պետք է գոյություն ունենան ստանդարտներ: Առաջին հերթին ուզում եմ նշել սոցիալական երաշխիքների և ապահովության ստանդարտը, որովհետև պետության համար կարևորագույն գործառույթ իրականացնող ծառայությունների աշխատողները պետք է երաշխավորված սոցիալական ապահովության համակարգ ունենան: Մեր նպատակադրումն է , որ նախարարության ձևավորումից հետո և՛ ոստիկանության, և՛ փրկարար ծառայության աշխատողների էական, շոշափելի աշխատավարձերի աճ պիտի տեղի ունենա և սոցիալական երաշխիքների համակարգի շատ կոնկրետ ուժեղացում պետք է տեղի ունենա:
Բայց մենք, ընդհանրապես, պետական կառավարման համակարգում որոշել ենք, որ պետք է առաջնորդվենք այն նույն տրամաբանությամբ, ինչ տրամաբանությամբ այսօր առաջնորդվում ենք, օրինակ՝ հանրակրթության ոլորտում: Մենք սահմանում ենք սոցիալական երաշխիքների, աշխատավարձի նոր ստանդարտ, մյուս կողմից ակնկալում ենք, որ յուրաքանչյուր աշխատող պետք է համապատասխանի իր մասնագիտական, ծառայողական հմտությունների, գիտելիքների, ընդունակությունների այն ստանդարտին, որը համապատասխանում է այդ բարձր աշխատավարձին: Եվ, ընդ որում, մեր նպատակադրումն այն է, որ այս գործընթացը տեղի ունենա անընդհատ և շարունակական, որովհետև երբ մենք, ենթադրենք մի անգամ բարձրացնում ենք աշխատավարձ, հետո տեղի է ունենում գնաճ և այդ աշխատավարձը հինգ, վեց , յոթ տարի անց, երբեմն ավելի արագ չի համապատասխանում մեր սահմանած նախնական չափորոշչին:
Եվ հետևաբար մենք այս մեխանիզմը պետք է պարբերաբար աշխատեցնենք՝ ունենալով երկու նպատակ՝ սոցիալական երաշխիքների ամուր համակարգ, բայց նաև պիտի համոզված և վստահ լինենք, որ մեր դպրոցներում, մեր ոստիակնությունում, մեր փրկարար ծառայությունում, մեր զինված ուժերում ծառայություն իրականացնող կամ աշխատող յուրաքանչյուր ոք համապատասխանում է այն ակնկալիքին, որը պետությունն ունի նրա նկատմամբ, որ ժողովուրդն ունի նրա նկատմամբ, որ հանրային շահն ունի նրա նկատմամբ: Եվ ես ուզում եմ, որ բոլորս տրամադրվենք այս աշխատանքին: Իհարկե, 2018 թ.-ից հետո Փրկարար ծառայության աշխատավարձերի որոշակի բարձրացում տեղի է ունեցել, բայց մենք դա չենք համարում շոշափելի և էական: Եվ մենք գոհ չենք այն իրավիճակից, որն այս առումով ունենք: Մենք պետք է իրար հետ շարժվենք առաջ: Մենք պետք է վստահ լինենք, որ մեր երկրում՝ փրկարար ծառայությունում, բոլոր պետական ծառայություններում, նախարարություններում աշխատողը, այդ հաստիքը զբաղեցնողն ի վիճակի է առնվազն ինչ-որ մակարդակով լուծել իր առջև դրված խնդիրը:
Կրկին շնորհավորում եմ և բոլորիս մաղթում եմ եռանդ, որպեսզի մենք այս կարևոր ճանապարհը հետևողական, գրագետ անցնենք, և արդյունքում կունենանք բոլորովին նոր իրավիճակ թե՛ փրրկարար ծառայության աշխատողների սոցիալական վիճակի, նրանց ընտանիքների սոցիալական երաշխիքների համակարգի, թե՛ նրանց կողմից մատուցվող ծառայությունների և կառավարման հմտությունների առումով: Ընդհանուր առմամբ, իհարկե, սա այն դեպքն է երբ պետք է բոլոր փրկարարներին մաղթել ամենաբարձր մակարդակի պրոֆեսիոնալություն, բայց հնարավորինս քիչ աշխատանք:
Շնորհակալություն բոլորիդ ծառայության համար և մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ Արտակարգ իրավիճակների աշխատողի օրվա առիթով»:
Արտակարգ իրավիճակների նաշխատողի օրվա առթիվ, անբասիր աշխատանքի և անձնվիրության համար Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով է պարգևատրել ԱԻՆ մի խումբ ծառայողների:
Այնուհետև կառավարության ղեկավարը և Հանրապետության նախագահը հետևել են ՀՀ ԱԻՆ ՓԾ կառուցվածքային ստորաբաժանումների հանդիսավոր քայլերթին և ԱԻՆ հատուկ փրկարարական ջոկատի ներկայացրած ցուցադրական վարժանքներին: Շարահրապարակում ներկայացվել են ցուցադրված հատուկ տեխնիկական միջոցների և սարքավորումների հնարավորությունները, տեխնիկական հագեցվածությունը և կիրառման նպատակները:

Должны быть стандарты для полиции, военных, спасателей: Пашинян (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян, президент республики Ваагн Хачатурян, министр по чрезвычайным ситуациям Армен Памбухчян и председатель Следственного комитета Аргишти Кярамян приняли участие в праздничном мероприятии, посвященном Дню работника ЧС, прошедшем в МЧС Армении.
Премьер-министр поздравил сотрудников МЧС с праздником, пожелал им высоких профессиональных качеств и как можно меньше работы.
Никол Пашинян выступил с речью, в которой особо отметил:
«Уважаемый Президент Республики Армения!
Государственные служащие!
Уважаемые сотрудники спасательной службы МЧС!
Поздравляю всех с Днем работника МЧС!
МЧС и Спасательная служба играли и играют важную и ключевую роль в управлении чрезвычайными ситуациями в Армении. И я хочу поблагодарить всех за ту важную работу, которую они проделали за это время. Я выражаю слова признательности всем работникам МЧС, всем работникам Спасательной службы, потому что работа, которую вы делаете, неоценима.
Я считаю, что мы в нашей стране последовательно должны развивать все институты. Должен скаязать, что, возможно, мы встречаемся в последний раз в таком формате и с такой структурой, потому что в ближайшее время в Армении будет сформировано Министерство внутренних дел, в которое войдут и некоторые структуры Министерства ЧС, в частности, Спасательная служба. Почему мы вносим такие изменения? Сегодня я хочу поговорить о двух наиболее важных мотивах, которые можно объединить под одним общим заголовком. У нас в стране, в государственном устройстве, везде, я уже не раз говорил об этом, нужны стандарты, соответствующие современным условиям и требованиям. Мы считаем, что работать в Республике Армения, особенно в структурах власти или в силовых структурах, означает соответствовать определенным стандартам и работать по определенным стандартам.
Должны быть стандарты для полиции, военных, спасателей. В первую очередь хочу отметить стандарт социальных гарантий и обеспечения, ведь работники служб, выполняющих важнейшую для государства функцию, должны иметь гарантированную систему социального обеспечения. Наша цель, чтобы после образования Министерства произошло значительное, ощутимое повышение заработной платы как сотрудников полиции, так и работников спасательных служб, и произошло вполне конкретное укрепление системы социального обеспечения.
Но мы, в целом, в системе государственного управления решили, что должны руководствоваться той же логикой, какой мы руководствуемся сегодня, например, в сфере народного образования. Мы определяем новый стандарт социальных гарантий, заработной платы, с другой стороны, мы ожидаем, что каждый работник должен соответствовать той планке своих профессиональных, служебных навыков, знаний, умений, которая соответствует этой высокой заработной плате. И, более того, наша цель в том, чтобы этот процесс происходил постоянно и непрерывно.
Мы должны разрабатывать этот механизм регулярно, имея две цели: сильную систему социальных гарантий, но мы также должны быть убеждены и уверены, что все, кто служит или работает в наших школах, нашей полиции, нашей спасательной службе, в наших Вооруженных силах, соответствуют ожиданиям, которые возлагают на него государство и народ И я хочу, чтобы все мы посвятили себя этой работе. Конечно, после 2018 года произошло некоторое повышение зарплаты в Спасательной службе, но мы не считаем его ощутимым и существенным. И нас не устраивает ситуация, которая сложилась в этом отношении. Мы вместе должны двигаться вперед. Мы должны быть уверены, что человек, работающий в Службе спасения, во всех госслужбах, в министерствах, занимающий эту должность, способен хоть на каком-то уровне решить стоящую перед ним задачу.
Уважаемые участники,
Еще раз поздравляю и желаю всем нам энергии, чтобы мы последовательно, грамотно прошли этот важный путь, и в результате у нас была бы совершенно новая ситуация как в плане социального положения работников спасательных служб, системы социальных гарантий их семей, так и услуг и управленческих навыков, которые они предоставляют. Это тот случай, когда следует пожелать всем спасателям высочайшего профессионализма, но как можно меньше работы.
Благодарю всем за службу и еще раз поздравляю с Днем работника МЧС!».
По случаю Дня работников МЧС Никол Пашинян за безупречную работу и самоотверженность наградил группу сотрудников МЧС памятной медалью премьер-министра РА.
Затем последовал торжественный парад структурных подразделений МЧС РА и показательные выступления специального спасательного отряда МЧС.
Премьер-министр и президент проследили и церемонию внесения двух сотрудников МЧС в Книгу рекордов Гиннесса.