Գիտելիքը ձեր ապագան է․ Վահագն Խաչատուրյանի ուղերձը
Շնորհավորում եմ բոլորիդ սեպտեմբերի 1-ի` Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ: Այս մասին իր ուղերձում նշել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
«Յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա մեկնարկ յուրովի առանձնահատուկ ու պարտավորեցնող է բոլորիս համար: Արդի փոփոխությունների ժամանակաշրջանում գիտելիքն ու կրթությունն են այն հիմնական հենասյուները, որոնցով մարդը, հասարակություններն ու պետությունները պետք է կարողանան հաղթահարել ամենատարբեր մարտահրավերներն ու խնդիրները:
Սիրելի՛ առաջին դասարանցիներ և առաջին կուրսեցիներ, առանձնահատուկ ուզում եմ ձեզ մաղթել խաղաղ ընթացք ձեր կյանքի այս նոր փուլում, որտեղ պետք է սովորեք, գիտելիք ու փորձ ձեռք բերեք և հարստացնեք մեր հանրության մտավոր ներուժը, որը ոչ միայն մեր պետության զարգացման ու հզորացման առաջնային գրավականներից մեկն է, այլև մեր հասարակության ու քաղաքացիների բարեկեցության նախապայմանը:
Առանձնահատուկ շնորհավորանքներ եմ հղում նաև բոլոր ուսուցիչներին և պրոֆեսորադասախոսական կազմին, մաղթում հաջողություններ ձեր բարդ և պատասխանատու աշխատանքում: Ձեր ուսերին են դրված ոչ միայն զուտ աշխատանքային կամ մասնագիտական պարտականությունները, այլև սերունդներին որակյալ կրթություն տալու շնորհիվ գիտակից և արժանապատիվ քաղաքացի ձևավորելու պատասխանատվությունը:
Սիրելի՛ աշակերտներ և ուսանողներ, մի՛ մոռացեք, որ գիտելիքը ձեր ապագան է, ճանապարհը դեպի մեծ կյանք։ Այն ձեզ հնարավորություն կտա գտնել ձեր տեղը ժամանակակից աշխարհում, դառնալ մեր երկրի արժանավոր քաղաքացիներ և հայրենասերներ։
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիս Գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ»,-նշել է նա:

Знания — это ваше будущее: обращение Ваагна Хачатуряна
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян направил поздравительное послание по случаю Дня знаний и образования. В послании, в частности, говорится:
«Дорогие школьники, студенты!
Уважаемые учителя и родители!
Поздравляю всех Вас с 1 сентября, Днем знаний и образования!
Начало каждого учебного года является особенным и обязующим для всех нас. В эпоху современных изменений знания и образование являются главными столпами, благодаря которым люди, общества и государства должны быть в состоянии преодолевать различные вызовы и проблемы.
Уважаемые первоклассники и первокурсники, хочу пожелать Вам мирного хода на этом новом этапе вашей жизни, где вы должны учиться, приобретать знания и опыт, обогащать интеллектуальный потенциал нашего общества, который является не только одним из первостепенных залогов развития и усиления нашего государства, но и предусловием благополучия нашего общества и граждан.
Шлю особые поздравления всем преподавателям и профессорам, желаю Вам успехов в Вашем нелегком и ответственном труде. На Ваши плечи возлагается не только работа или профессиональные обязанности, но и ответственность за формирование сознательного и достойного гражданина путем предоставления качественного образования.
Дорогие школьники и студенты, не забывайте, что знания - это Ваше будущее, путь к большой жизни. Это даст Вам возможность найти свое место в современном мире, стать достойными гражданами и патриотами нашей страны.