ՀՀ ԱԳ նախարարը ֆրանսիացի գործընկերոջ հետ զրույցում կարևորել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ գերիների հայրենադարձումը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՕգոստոսի 24-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Կատրին Կոլոննայի հետ՝ հայտնում են ԱԳՆ-ից։
Նախարար Միրզոյանը ցավակցություն է հայտնել ֆրանսիական կողմին Կորսիկայում օգոստոսի 18-ին փոթորիկի հետևանքով մարդկային զոհերի կապակցությամբ: Նախարար Կոլոննան իր հերթին ցավակցություն է հայտնել հայկական կողմին Սուրմալու առևտրի կենտրոնում պայթյունի հետևանքով մարդկային զոհերի առնչությամբ և շուտափույթ ապաքինում մաղթել վիրավորներին։
Արարատ Միրզոյանն ու Կատրին Կոլոննան գոհունակություն են հայտնել հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների բարձր մակարդակի առնչությամբ։ Այս համատեքստում պատրաստակամություն է հայտնվել գործուն քայլեր ձեռնարկելու փոխշահավետ համագործակցության հետագա խորացման և կոնկրետ նախագծերի կյանքի կոչման միջոցով երկկողմ օրակարգի հարստացման ուղղությամբ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի։
Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման և տարածաշրջանային խաղաղության հաստատման շուրջ հայկական կողմի մոտեցումները։
Կողմերն ընդգծել են Ֆրանսիայի՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրի դերակատարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի առաջմղման գործում։
Անդրադառնալով 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների լուծմանը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանք հայրենադարձման, բռնի անհետացածների և անհետ կորածների ճակատագրերի բացահայտման անհրաժեշտությունը։

Министр ИД РА в беседе с французским коллегой подчеркнул важность репатриации армянских пленных из Азербайджана
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян 24 августа провел телефонный разговор с министром иностранных дел Франции Катрин Колонна.
Министр Мирзоян выразил соболезнования французской стороне в связи с человеческими жертвами, вызванными штормом на Корсике 18 августа. Министр Колонна, в свою очередь, выразила соболезнования армянской стороне в связи с гибелью людей в результате взрыва в торговом центре «Сурмалу» и пожелала скорейшего выздоровления пострадавшим.
Согласно источнику, Арарат Мирзоян и Катрин Колонна выразили удовлетворение высоким уровнем особых армяно-французских отношений. В этом контексте есть готовность предпринимать активные шаги по дальнейшему углублению взаимовыгодного сотрудничества и обогащению двусторонней повестки за счет реализации конкретных проектов.
«В ходе телефонного разговора были затронуты вопросы региональной безопасности и стабильности.
Министр Мирзоян представил коллеге подходы армянской стороны в отношении нагорно-карабахского конфликта, урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном и установления мира в регионе.
Стороны подчеркнули роль Франции как сопредседателя Минской группы ОБСЕ в продвижении процесса мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта», - говорится в сообщении.
По сообщению МИД РА, касаясь решения гуманитарных проблем, вызванных 44-дневной войной, министр иностранных дел РА подчеркнул необходимость репатриации армянских военнопленных и незаконно удерживаемых в Азербайджане гражданских лиц, а также раскрытия судеб насильственно исчезнувших и пропавших без вести лиц.