ԱՄՆ դեսպանատան պարզաբանումը՝ ինչու են հավաքագրում կապի կամավորների
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը պարզաբանում է տարածել իր հայտարարությունից հետո, որը հայ հանրության շրջանում հարցերի տեղիք էր տվել, մասնավորապես՝  որն է կապի կամավորներ հավաքագրելու անհրաժեշտությունը։
ԱՄՆ դեսպանատան պարազաբնումը ստորեւ․
«Օրերս ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության կայքում տեղադրվել էր «Հաղորդագրություն ԱՄՆ քաղաքացիների համար» վերտառությամբ հրապարակումը, որով դեսպանությունը փնտրում էր համայնքի հետ կապի կամավորներ (https://am.usembassy.gov/clo-message-us-citizens/
Ամբողջ աշխարհում ԱՄՆ դեսպանությունները պարբերաբար հավաքագրում են համայնքի հետ կապի կամավորների, որոնք օգնում են տեղեկությունների փոխանցման և այլ երկրում բնակվող կամ ճանապարհորդող ԱՄՆ քաղաքացիներին անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու հարցում։ Սա հյուպատոսական ծառայությունների առօրյա աշխատանքի մաս է»։

Посольство Соединенных Штатов Америки в Республике Армения распространило разъяснение по поводу публикации на сайте посольства с заголовком «Послание для граждан США».
«Посольства США по всему миру регулярно набирают добровольцев по работе с населением, чтобы они помогали передавать информацию и оказывали необходимую поддержку гражданам США, проживающим или путешествующим в другой стране. Это часть повседневной работы консульских служб», - говорится в распространенном посольством разъяснении.
Несколько дней назад на сайте посольства США в РА была размещена публикация с заголовком «Послание для граждан США», в которой посольство искало волонтеров по связям с общественностью.