ԲՏԱ նախարարն ընդունել է ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսիին
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը հուլիսի 13-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին:
Կողմերն անդրադարձել են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում երկու երկրների միջև առկա համագործակցությանը։
Ռոբերտ Խաչատրյանն ընդգծել է տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացման գործընթացներում ԱՄՆ կողմից ցուցաբերված օժանդակությունը, որի շնորհիվ՝ հատկապես ինժեներական ուղղություններով, բազմաթիվ ձեռնարկություններ են հիմնվել Հայաստանում։
Լին Թրեյսին բարձր է գնահատել այն հանգամանքը, որ բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի առաջընթացը Հայաստանն առավելապես կապում է գիտելիքի և կրթության հետ՝ առաջ մղելով գիտելիքահեն տնտեսության զարգացման մոդելը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են արհեստական բանականության, տեխնոլոգական կրթության, տիեզերական տեխնոլոգիաների, միկրոէլեկտրոնիկայի, թվայնացման, մի շարք այլ ուղղություններով համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
Անդրադարձ է կատարվել նաև բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության զարգացման ոլորտում ԱՄՆ ՄԶԳ և ԱՄՆ-ում հայկական սփյուռքի ունեցած դերակատարությանը, Ինժեներական քաղաք ծրագրին, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ հարցերի:

Министр ВТП принял посла США Линн Трейси
Поддержи А1+!13 июля министр высокотехнологичной промышленности РА Роберт Хачатрян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенных Штатов Америки в Республике Армения Линн Трейси.
Стороны коснулись существующего сотрудничества двух стран в сфере высоких технологий.
Роберт Хачатрян подчеркнул помощь, оказываемую США в развитии технологического сектора, благодаря чему, особенно в машиностроительных направлениях, в Армении были созданы многие предприятия.
Линн Трейси высоко оценила тот факт, что развитие высокотехнологичного сектора связывает Армению прежде всего со знаниями и образованием, продвигая основанную на знаниях модель развития экономики.
В ходе встречи обсуждались возможности расширения сотрудничества в области искусственного интеллекта, технологического образования, космических технологий, микроэлектроники, цифровизации и ряда других направлений.
Была также отмечена роль USAID и армянской диаспоры в США в сфере развития высокотехнологичной промышленности, проекта «Инженерный город» и ряде других, представляющих взаимный интерес вопросов.