ՌԴ-ի հետ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստին անդրադարձել են Վերին Լարսի անցակետի խնդրին
Ռուսաստանի Կրասնոյարսկ քաղաքում հուլիսի 11-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 35-րդ նիստը` ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովի եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի նախագահությամբ՝ հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից։
Ողջույնի խոսքում Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների պատմական բնույթն ու առանձնահատուկ նշանակությունը` հիմնված դարավոր բարեկամության եւ համագործակցության վրա:
ԱԺ փոխնախագահի գնահատմամբ` հայ-ռուսական խորհրդարանական փոխգործակցությունը նպաստում է երկու երկրների միջեւ դաշնակցային հարաբերությունների զարգացմանը:
«Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի արդյունավետ աշխատանքը երկկողմ կապերին հատուկ երանգ է տալիս: Տարեցտարի մեր հանձնաժողովն ընդլայնում է իր գործունեությունը` դառնալով խորհրդարանական փոխգործակցության ամենակարեւոր գործոններից մեկը»,- շեշտել է Հակոբ Արշակյանը:
Նրա խոսքով` չնայած ժամանակակից աշխարհի դժվարություններին եւ մարտահրավերներին` Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ տնտեսական կապերը շարունակում են ավանդաբար ամուր մնալ: «Ռուսաստանը Հայաստանի առեւտրային գործընկերների ցանկում առաջին տեղն է զբաղեցնում»,- փաստել է ԱԺ նախագահի տեղակալը:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Վերին Լարսի անցակետի խնդրին` նշելով, որ այն ռուս-վրացական սահմանի միակ ցամաքային անցակետն է, որը կապում է մեր երկրները: «Ցավոք, վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մենք կրկին բախվեցինք անցակետի անցման խնդրին: Առավել շոշափելի էր վնասը բերքահավաքի սեզոնին, որին բախվեցին արտադրողներն ու փոխադրողները»,- ասել է նա: Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը հանդես է եկել հարցը խորհրդարանական վերահսկողության տակ վերցնելու եւ այդ խնդրի լուծմանը նպաստելու նախաձեռնությամբ: Նա հույս է հայտնել, որ խորհրդարանականների ջանքերով ծանր տրանսպորտային միջոցների հերթերի խնդիրը երկարաժամկետ լուծում կստանա:
«Մենք մտադիր ենք նոր թափ հաղորդել Միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքին` երկկողմ օրակարգը հարստացնելու նոր գաղափարներով եւ առաջարկներով` կապված երկկողմ եւ բազմակողմ ձեւաչափերով համագործակցության խորացման հետ»,- նշել է նա:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է ռուս գործընկերների հետ բազմաթիվ միջազգային հարթակներում` ԱՊՀ ՄԽՎ-ում, ՀԱՊԿ ԽՎ-ում, Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության ԽՎ-ում, ինչպես նաեւ Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովում, հաջողված համագործակցությանը: «Միջազգային հիմնարար խնդիրների շուրջ մեր երկրների դիրքորոշումները մոտ են կամ համընկնում են: Ռուսաստանը միջազգային ասպարեզում Հայաստանի կարեւոր ռազմավարական գործընկերներից է»,- ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը:
Եզրափակելով խոսքը` ԱԺ փոխխոսնակը վստահեցրել է, որ հանձնաժողովի աշխատանքն արդյունավետ կլինի, եւ դրա արդյունքները կամրապնդեն Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ռազմավարական գործընկերությունն ու փոխգործակցությունը:
ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահի տեղակալ Յուրի Վորոբյովն անդրադարձել է Ռուսաստանում հայկական Սփյուռքի դերին, երկու երկրների տնտեսական եւ հումանիտար կապերի զարգացման հեռանկարներին: Նրա խոսքով` Ռուսաստանում ապրող մոտ երեք միլիոն հայերն իրենց ներդրումն են ունենում երկրի հասարակական կյանքում եւ տնտեսական առաջընթացի գործում: Յուրի Վորոբյովը հավելել է, որ մեծ է նաեւ Ռուսաստանի մասնաբաժինը Հայաստանի արտաքին առեւտրային հաշվեկշռում. անցած տարվա ընթացքում երկկողմ ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 2,5 մլրդ ԱՄՆ դոլարը` ավելանալով գրեթե 13 տոկոսով:
Նիստի մասնակիցները քննարկել են հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցության զարգացմանը, ինչպես նաեւ տնտեսական, մշակութային եւ կրթական երկկողմ կապերի զարգացման գործում սփյուռքի դերակատարությանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է եղել Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի համագործակցությանը, այդ թվում` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման եւ թվայնացման տեմպերի արագացման ուղղությամբ:
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել աշխատանքը հայկական եւ ռուսական համայնքների աջակցության հնարավոր մեխանիզմների մշակման ուղղությամբ, օգտագործել ռեսուրսները մշակութային փոխգործակցության խթանման գործում: Կարեւորվել է Հայաստանում ռուսաց լեզվի եւ Ռուսաստանում հայոց լեզվի ուսումնասիրությունը, գործարար շփումների ակտիվացումը: Կողմերը կաջակցեն գիտության եւ կրթության միասնական թվային հարթակի ստեղծման նախաձեռնությանը, որը միտված է կադրային եւ տեխնոլոգիական ներուժի արագացված եւ երկարաժամկետ զարգացմանը:
Հայ-ռուսական համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 36-րդ նիստը Հակոբ Արշակյանի առաջարկով կանցկացվի Հայաստանում` Ծաղկաձոր քաղաքում:

На заседании межпарламентской комиссии с РФ обсуждался вопрос КПП «Верхний Ларс»
В Красноярске 11 июля состоялось 35-е заседание Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Республики Армения и Федеральным Собранием Совета Федерации РФ, которое вели вице-спикер НС Армении Акоп Аршакян и вице-спикер ФС СФ РФ Юрий Воробьев.
В своем приветственном слове Акоп Аршакян подчеркнул исторический характер и особое значение традиционно дружественных отношений между Арменией и Россией, основанных на многовековой дружбе и сотрудничестве.
По оценке заместителя председателя НС, армяно-российское парламентское сотрудничество способствует развитию союзнических отношений между двумя странами.
«Особый колорит двусторонним отношениям придает эффективная работа Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Республики Армения и Федеральным Собранием Российской Федерации. С каждым годом наша Комиссия расширяет свою деятельность, становясь одним из важнейших факторов парламентского взаимодействия», - подчеркнул Акоп Аршакян.
По его словам, несмотря на трудности и вызовы современного мира, экономические связи между Арменией и Россией продолжают оставаться традиционно крепкими. «Россия занимает первое место в списке торговых партнеров Армении», - подчеркнул вице-спикер НС.
Вице-спикер НС коснулся вопроса КПП «Верхний Ларс», отметив, что это единственный наземный пропускной пункт на российско-грузинской границе, соединяющий наши страны. «К сожалению, в последние несколько месяцев мы вновь столкнулись с проблемой пересечения КПП. Ущерб был более ощутим в сезон сбора урожая, с которым столкнулись производители и перевозчики», - сказал он.
Акоп Аршакян подчеркнул, что Национальное Собрание Армении выступило с инициативой взять вопрос под парламентский контроль и способствовать решению этой проблемы. Он выразил надежду, что усилиями парламентариев проблема очередей большегрузных автомобилей будет решена в долгосрочной перспективе.
«Мы намерены придать новый импульс работе Межпарламентской комиссии в плане  обогащения двусторонней повестки новыми идеями и предложениями, связанными с углублением сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах», — отметил он.
Вице-спикер НС отметил успешное сотрудничество с российскими партнерами на многих международных площадках: МПА СНГ, ПА ОДКБ, ПА ЧЭС, а также Межпарламентской ассамблеи православия. «Позиции наших стран по принципиальным международным вопросам близки или совпадают. Россия является одним из важных стратегических партнеров Армении на международной арене», - подчеркнул Акоп Аршакян.
Завершая выступление, вице-спикер НС заверил, что работа Комиссии будет эффективной, а ее результаты укрепят стратегическое партнерство и сотрудничество между Арменией и Россией.
Заместитель председателя Совета Федерации Российской Федерации Юрий Воробьев коснулся роли армянской диаспоры в России, перспектив развития экономических и гуманитарных отношений между двумя странами. По его словам, около трех миллионов армян, проживающих в России, вносят свой вклад в общественную жизнь и экономический прогресс страны. Юрий Воробьев добавил, что доля России во внешнеторговом балансе Армении также велика: за прошедший год двусторонний товарооборот превысил 2,5 млрд долларов, увеличившись почти на 13%.
Участники заседания обсудили вопросы развития армяно-российского экономического сотрудничества, а также роль диаспоры в развитии двусторонних экономических и культурно-образовательных связей. Было затронуто сотрудничество между Арменией и Россией в рамках Евразийского экономического союза, в том числе в направлении ускорения темпов развития информационных технологий и цифровизации.
Стороны договорились продолжить работу в направлении выработки возможных механизмов поддержки армянской и русской общин, использовать ресурсы в содействии культурному взаимодействию. Была подчеркнута важность изучения русского языка в Армении и армянского языка в России, активизации деловых контактов. Стороны поддержат инициативу создания единой цифровой платформы науки и образования, которая направлена на ускоренное и долгосрочное развитие кадрового и технологического потенциала.
По предложению Акопа Аршакяна 36-е заседание Межпарламентской комиссии пройдет в Цахкадзоре, Армения.