Նիկոլ Փաշինյանի վրա ճնշում է եղել, թե Ստեփանակերտը կվերցնենք․ Արամ Սարգսյան (տեսանյութ)
«Ես գիտեմ, որ նոյեմբերի 6-ին պատրաստ էր փաստաթուղթ, որտեղ գրված է եղել «Մեղրիի միջանցք»։ Հայաստանի իշխանությունները չեն ստորագրել, ու խնդիրը հասել է մինչև նոյեմբերի 9-ը։ Նաև ճնշում է եղել, թե Ստեփանակերտը կվերցնենք։ ՀՀ իշխանությունները հասկացել են, որ դա դատավճիռ կլինի իրենց ժառանգների համար և չեն ստորագրել, ու մտել է այդ լղոզված 9-րդ կետը։ Նիկոլ Փաշինյանը միջանցքի մասին խոստում չի տվել, միջանցքի մասին խոստումը Ադրբեջանին ու Թուրքիային տվել է Վլադիմիր Պուտինը»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանն՝ անդրադառնալով 44 օրյա պատերազմին ու հետագա զարգացումներին։
Նա նաև հավելում է, որ ՌԴ-ն Ադրբեջանին միջանցք է խոստացել, բայց չի կարողանում տալ, քանի որ Հայաստանն է ընդիմանում։ Արամ Սարգսյանի տեղեկություններով՝ Ռուսաստանի, Թուրքիայի ու Ադրբեջանի միջև նախապես պատերազմը սկսելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն է եղել, բայց դրա մեջ չի մտել Հադրութի գրավումն ու Թուրքիայի կողմից Արաքս գետն անցնելը և մշտադիտարկման կենտրոն հիմնելը։ Բայց եղավ, քանի որ Ռուսաստանն այսօր չի կարողանում հակադրվել Թուրքիային։
Անդրադառնալով ներքաղաքական խնդիրներին՝ ասում է, ռուսական շրջանակներում նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը պատերազմի պարտության համար ավելի շատ Սերժ Սարգսյանին է մեղադրում, քան թե Նիկոլ Փաշինյանին։
Ինչ վերաբերում է «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանի՝ մանդատը վայր դնելու քայլին, Արամ Սարգսյանն ասում է՝ նրան «կրկնակի գցել են»։ Նախ ռուսները չեն տվել ակնկալվող աջակցությունը, այնուհետև՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքը, որի անդամ էր Վանեցյանի ղեկավարած կուսակցությունը։

На Никола Пашиняна было давление, что возьмём Степанакерт: Арам Саркисян (видео)
«Я знаю, что 6-го ноября был готов документ, где было написано “Мегринский коридор”. Армянские власти не подписали, и проблема дошла до 9-го ноября. Было также давление, что возьмём Степанакерт. Власти РА поняли, что это будет приговором для их наследников и не подписали, и вошёл этот смазанный 9-й пункт. Никол Пашинян не давал обещания относительно коридора, обещание касательно коридора дал Азербайджану и Турции Владимир Путин», - сказал в беседе с «А1+» председатель партии «Республика» Арам Саркисян, касаясь 44-дневной войны и дальнейшего развития событий.
Он также добавляет, что РФ пообещала коридор Азербайджану, но не может дать, так как Армения сопротивляется. По сведениям Арама Саркисяна, между Россией, Турцией и Азербайджаном заранее была договорённость о начале войны, но в неё не входил захват Гадрута и переход реки и основание мониторингового центра со стороны Турции. Но случилось, так как Россия сегодня не может противостоять Турции.
Касаясь внутриполитических проблем, говорит, в российских кругах бывший президент Роберт Кочарян больше обвиняет в поражении  в войне Сержа Саркисяна, нежели Никола Пашиняна.
Касательно сложения мандата руководителем партии «Родина» Артуром Ванецяном, Арам Саркисян говорит: его «дважды кинули». Сначала русские не дали ожидаемой помощи, затем – альянс «Честь имею», членом которого была возглавляемая Ванецяном партия.