Մինսկում հանդիպել են Հայաստանի և Բելառուսի գլխավոր դատախազները
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանն այսօր Մինսկում երկկողմ հանդիպում է ունեցել Բելառուսի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Անդրեյ Շվեդի հետ: Արթուր Դավթյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և շնորհավորել իր գործընկերոջը Բելառուսի դատախազության համակարգի 100-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ:
Նա նշել է, որ ՀՀ դատախազությունն էլ շուտով բոլորում է 104-ամյակը, և նման պատկառելի կենսագրությունը երկու երկրների պարագայում էլ խոսում է դատախազությունների՝ որպես պետականության պահպանության, օրենքին և հասարակությանը ծառայելու ակունքներում կանգնած կայացած համակարգեր լինելու մասին: ՀՀ գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել իրավական ոլորտում իրենց ղեկավարած գերատեսչությունների համագործակցության մակարդակն ու արդյունքները, որոնց շարունակում է նպաստել 2005թ. Մինսկում ստորագրված՝ Հայաստանի և Բելառուսի գլխավոր դատախազությունների միջև համագործակցության համաձայնագրի կենսագործումը:
Բելառուսի գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ բարեմաղթանքների համար: Նա վստահություն է հայտնել, որ Բելառուսի մայրաքաղաքում անցկացվող Անկախ պետությունների համագործակցության անդամ երկրների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի հերթական նիստը կամրապնդի ԱՊՀ գոտում հանցավորության զսպման և հակազդման ոլորտում անդամ երկրների գործակցությունը, կնպաստի փորձի փոխանակմամբ և նոր անելիքների նախանշմամբ անվտանգության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտներում ի հատ եկող ընդհանուր մարտահրավերներին համատեղ ուժերով առավել արդյունավետ դիմակալելու գործին:
Կողմերն ընդգծել են հատկապես քրեական գործերով իրավական փոխօգնության ոլորտում դատախազությունների սերտ գործակցության բարձր արդյունավետությունը, քննարկել են երկու երկրների դատախազությունների ներուժի զարգացմանն ուղղված լրացուցիչ քայլեր ձեռնարկելու հնարավորությունները, ինչպես նաև՝ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

В Минске состоялась встреча генеральных прокуроров Армении и Беларуси
В Минске состоялась встреча генерального прокурора Республики Армения Артура Давтяна с генеральным прокурором Республики Беларусь Андреем Шведом.
Об этом сообщил советник генерального прокурора РА Гор Абраамян.
Артур Давтян поблагодарил за теплый прием и поздравил коллегу со 100-летием белорусской прокуратуры. Он отметил, что прокуратуре РА скоро исполнится 104 года, и такая респектабельная биография в случае обеих стран говорит о сложившихся системах прокуратуры как защиты государства, закона и общества.
Генеральный прокурор РА высоко оценил уровень и результаты сотрудничества возглавляемых ими ведомств в правовой сфере, чему способствует реализация Соглашения о сотрудничестве, подписанного генеральными прокуратурами Армении и Беларуси в 2005 г. в Минске.
Генеральный прокурор Беларуси поблагодарил за теплые пожелания. Он выразил уверенность, что проводимое в столице Беларуси очередное заседание Координационного совета генеральных прокуроров государств-членов Содружества Независимых Государств укрепит сотрудничество стран-членов в сфере сдерживания и противодействия преступности в зоне СНГ, будет способствовать более эффективному противостоянию совместными усилиями общим вызовам в сферах безопасности, защиты прав человека также и обмену опытом.
Стороны подчеркнули высокую эффективность сотрудничества прокуратур в сфере взаимной правовой помощи по уголовным делам, обсудили возможности принятия дополнительных мер по развитию потенциала прокуратур двух стран, а также другие вопросы, представляющие общий интерес.