Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանն այցելել է Սյունիքի մարզ
Սյունիքի մարզպետ Ռոբերտ Ղուկասյանը Մայիսի 24-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են մարզպետարանից, հանդիպման ժամանակ դեսպանն ընդգծել է, որ հասկանում է՝ հիմա մարտահրավերներով լի շրջան է Սյունիքի համար: Նա հավելել է, որ դեսպանատունը շարունակում է իր աջակցությունն ԱՄՆ կառավարության տարբեր կառույցների միջոցով։
Ռոբերտ Ղուկասյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ ներդրումներով մարզում իրականացված ծրագրերի, հատկապես՝ ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) միջոցով գյուղական համայնքներում կատարված աշխատանքների համար՝ ցանկություն հայտնելով դրանք շարունակելի տեսնել։
Մարզպետը նաեւ կարեւորել է դեսպանի՝ պարբերաբար Սյունիք այցելելը՝ նշելով, որ տեղի բնակիչների համար դա որոշակի ցուցիչ է։
Բարձրաստիճան դիվանագետն ու մարզի ղեկավարը մի շարք հարցեր են քննարկել՝ ուղղված մարզի սոցիալ-տնտեսական, ճանապարհաշինական, գյուղատնտեսական, տնտեսության դիվերսիֆիկացման, կրթական, երիտասարդական հարցերին, Սյունիքի զարգացման ուղղություններին։
Դեսպանը կարեւորել է հատկապես Սյունիքում զբոսաշրջության զարգացումը՝ նշելով, որ այս առումով մարզը մեծ ներուժ ունի, ու դա պետք է ներկայացնել մարդկանց։
Կողմերի միջեւ հետագա համագործակցության եւ փոխգործակցությունը շարունակելու պայմանավորվածություն է ձեռքբերվել։

Губернатор Сюника Роберт Гукасян 24 мая принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Линн Трейси.
В ходе встречи посол подчеркнула, что понимает, что сейчас для Сюника период, полный вызовов. Она добавила, что посольство продолжает оказывать поддержку через различные правительственные учреждения США.
Роберт Гукасян поблагодарил за финансируемые США программы в регионе, особенно работу, проводимую в сельских общинах через Агентство США по международному развитию (USAID), выразив желание, чтобы они продолжались.
Губернатор также отметил важность регулярного визита посла в Сюник, отметив, что это определенный показатель для местных жителей.
Стороны обсудили ряд вопросов, касающихся социально-экономических, дорожно-строительных, сельскохозяйственных вопросов, вопросов диверсификации экономики, образования, молодежи, направлений развития Сюникского региона.
Посол особо отметила важность развития туризма в Сюнике, отметив, что в этом плане регион имеет большой потенциал.