ԱՄՆ-ն պատրաստ է աջակցել հայ-ադրբեջանական շփումների ակտիվացմանը. Բայդեն
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ նախագահ Ջոզեֆ Բայդենը շնորհավորել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին գալիք ազգային տոնի` Անկախության օրվա առթիվ, հայտնում է Ինտերֆաքս Ադրբեջանը:
«Այս տարի լրանում է ԱՄՆ-ի եւ Ադրբեջանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը։ Վերջին 30 տարիների ընթացքում էներգետիկ դիվերսիֆիկացման և միջազգային անվտանգության ոլորտում մեր համագործակցությունն իր պտուղները բերեց կարևոր պատմական պահին, և Ադրբեջանը կարևոր դեր խաղաց եվրոպական և համաշխարհային շուկաների անվտանգության ապահովման և կայունացման գործում ։ Ադրբեջանի կողմից Ուկրաինայի ինքնիշխանությանն աջակցելը, ինչպես նաև Ուկրաինային հումանիտար և էներգետիկ օգնությունը կարևոր ուղերձներ են։ Մենք նաեւ գնահատում ենք ձեր գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար գլոբալ ահաբեկչության դեմ պայքարում», - նշել է Բայդենը շնորհավորական ուղերձում:
Նա նաև ընդգծել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական շփումների ակտիվացմանը, տնտեսական, տրանսպորտային և մարդկային կապերի հաստատմանը, «ինչը թույլ կտա ողջ Կովկասին և Անդրկասպյան տարածաշրջանին ծաղկել»»:
«Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է իր աջակցությունը Ադրբեջանի անկախությանը և ինքնիշխանությանը։ Մենք ակնկալում ենք ընդլայնել մեր հարաբերությունները առաջիկա տարիներին և տասնամյակներում», - ասված է ուղերձում:

Президент США Джозеф Байден поздравил президента Азербайджана Ильхама Алиева по случаю предстоящего национального праздника - Дня независимости, сообщает Интерфакс Азербайджан.
«В этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между США и Азербайджаном. За последние 30 лет наше сотрудничество в области энергетической диверсификации и международной безопасности принесло свои плоды в важный исторический момент, и Азербайджан сыграл важную роль в обеспечении и стабилизации безопасности европейского и мирового рынков. Поддержка Азербайджаном суверенитета Украины, а также его гуманитарная и энергетическая помощь Украине являются важными посланиями. Мы также ценим ваш значительный вклад в глобальную борьбу с терроризмом», - отметил Байден в поздравлении.
Он также подчеркнул, что Соединенные Штаты готовы помочь активизировать дипломатические контакты между Азербайджаном и Арменией и наладить экономические, транспортные и человеческие связи Азербайджана, «что позволит процветать всему Кавказу и Транскаспийскому региону».
«США подтверждают свою поддержку независимости и суверенитету Азербайджана. Мы надеемся на расширение наших отношений в ближайшие годы и десятилетия», - говорится в поздравлении.