ԿԳՄՍ-ն նախատեսում է վերանայել դպրոցների տնօրենների և մյուս աշխատողների աշխատավարձերը (տեսանյութ)
Ընդհանրապես վարձատրության համակարգը պետք է լինի համաչափ՝ ըստ տվյալ դիրքն զբաղեցնող անձի պատասխանատվության աստիճանի և պարտականությունների ծավալի։ Դպրոցի տնօրենների և ոչ միայն, աշխատավարձերը կարիք ունեն վերանայման։
Այս մասին  «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք նախատեսում են նաև  ատեստավորում դպրոցի տնօրենների համար, որպեսզի նրանց աշխատավարձն էլ բարձրանա, ինչպես կամավոր ատեստավորում անցած ուսուցիչներինը՝ հասնելով 400 հազար դրամի։
Այս համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալին նաև հիշեցրինք, որ օրենսդրական փոփոխություններից հետո դպրոցի տնօրենները չեն կարող դասավանդել՝հետևաբար նրանց աշխատավարձը մի քանի անգամ ցածր է լինելու ատեստավորված ուսուցչի աշխատավարձից։
«Հանրակրթության մասին օրենքի փոփոխություններն այդ հնարավորությունները տալիս է»,- ասում է Ժաննա Անդրեասյանը՝ հիշեցնելով Կառավարության ծրագրով նախատեսված դպրոցների ֆինանսավորման կարգի փոփոխությունը, և  նշելով, որ այն փորձարկման փուլում է։
Ժաննա Անդրեասյանը վստահեցնում է, որ դպրոցների տնօրենների և ոչ ուսուցիչ մյուս աշխատակիցների աշխատավարձերի պլանավարման կարգին նախատեսում են անդրադառնալ և այստեղ լինելու են տարբեր գործակիցներ՝ կախված դպրոցներում աշակերտների թվից և այլն։
«Երկրորդ փոփոխությունը պաշտոնի նկարագրերի վերանայումն է, որովհետև պետք է հստակ պատկերացնենք, թե ինչ ակնկալիք ունենք կոնկրետ հաստիքը զբաղեցնող մարդուց։ Եվ կուզեի նշել, որ տնօրենների ատեստավորման գործընթաց մենք նախատեսել էինք՝ դա օրենքում դրվել է։ Եվ կարծում եմ, որ առաջիկայում, երբ ատեստավորման կարգը կքննարկենք, հնարավորություն կունենանք նման մոտեցումները տեսնելու, թե ինչպես կարող են օգտագործվել»,- հայտարարեց ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը։

МОКС планирует пересмотреть зарплаты директоров и прочих работников школ (видео)
В целом система вознаграждения должна быть пропорциональной степени ответственности лица, занимающего данную позицию, и объёму обязанностей. Зарплаты директоров школ и не только нуждаются в пересмотре.
Об этом в беседе с «А1+» сказала замминистра ОНКС РА Жанна Андреасян, отвечая на вопрос, планируют ли они аттестацию для директоров школ, чтобы их зарплата также повысилась, как и у учителей, прошедших добровольную аттестацию, достигнув 400 тысяч драмов.
В этом контексте мы также напомнили заместителю министра ОНКС, что после законодательных изменений директора школ не могут преподавать, следовательно, их зарплата будет в несколько раз ниже зарплаты прошедшего аттестацию учителя.
«Изменение закона об общем образовании даёт эти возможности», - сказала Жанна Андреасян,  напомнив об изменении порядка финансирования школ, предусмотренном Правительственной программой, и отметив, что оно находится на стадии испытания.
Жанна Андреасян заверяет, что они предусматривают вернуться к порядку планированию зарплат директоров и других сотрудников школ, не являющихся учителями, и здесь будут различные коэффициенты, в зависимости от числа учеников в школах и др.
«Второе изменение – пересмотр должностных инструкций, потому что у нас должно быть чёткое представление, каковы наши ожидания от человека, занимающего конкретную должность. И я хотела бы отметить, что мы предусмотрели процесс аттестации директоров, это включено в закон. И думаю, что в ближайшее время, когда мы будем обсуждать порядок аттестации, получим возможность посмотреть, как подобные подходы могут использоваться», - заявила заместитель министра ОНКС Жанна Андреасян.