Հայաստան է ժամանել Կանզասի Ազգային Գվարդիայի ղեկավարությունը
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն ընդունել է Կանզաս նահանգի ազգային գվարդիայի հրամանատար (ադյուտանտ գեներալ) Դեյվիդ Վայսհաարին, որն այս պաշտոնում նշանակվելուց հետո իր առաջին այցով գտնվում է Երևանում։
Ինչպես  տեղեկացնում է Հայաստանում Ամերիկայի դեսպանությունը,  գեներալ-մայոր Վայսհաարը Կանզասի ազգային գվարդիայի այլ ղեկավարների հետ միասին կհանդիպի ՀՀ պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների և ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։ Նա կայցելի 12-րդ խաղաղապահ բրիգադ, Զինվորական հոսպիտալ, Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարան և Ռազմական համալսարան։
Հայաստանի Հանրապետությունը 2003թ. երկկողմ համաձայնագիր է ստորագրել ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի և Կանզաս նահանգի հետ, որի ներքո ձևավորվել է Հայաստան-Կանզաս գործընկերության ծրագիրը։ Այս ծրագրի ներքո Կանզասի ազգային գվարդիան սերտորեն գործակցում է ՀՀ պաշտպանության և արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների, ինչպես նաև այլ պետական կառույցների ու գերատեսչությունների հետ։ Համագործակցության շրջանակում իրականացվում են զինվորական-զինվորական, զինվորական-քաղաքացիական և քաղաքացիական-քաղաքացիական նախաձեռնություններ։
Այս փոխգործակցության մեկնարկից ( 2003թ) ի վեր Հայաստանի Հանրապետությունը և Կանզաս նահանգը իրականացրել են մի շարք փոխայցեր ու ծրագրեր` միտված ռազմական համագործակցությանը, արտակարգ իրավիճակների արձագանքմանը, իրավապահ, բժշկական և հանրային առողջապահության, ուսումնակրթական և մարդասիրական հարցերին։
«Անչափ հպարտ եմ  Հայաստանի և Կանզաս նահանգի վերջին 20 տարիների ակտիվ փոխգործակցությամբ։ Յուրաքանչյուր այցի և համագործակցության արդյունքում մեր կապերը դարձել են առավել ամուր ու անքակտելի։ Մեր հայ բարեկամների հետ կողք-կողքի աշխատելը, միասին սովորելն ու կատարելագործվելը մշտապես պատիվ է մեզ համար», - ասել է գեներալ-մայոր Վայսհաարը։

В Армению прибыли руководители Национальной гвардии Канзаса
Поддержи А1+!Посольство США в Армении приняло командующего Национальной гвардией штата Канзас (генерал адъютанта) Дэвида Вайсхаара, который после назначения на эту должность впервые прибыл в Ереван с визитом.
Генерал-майор Вайсхаар вместе с другими руководителями Национальной гвардии Канзаса встретится с высокопоставленными должностными лицами Министерств обороны, по чрезвычайным ситуациям и Комитета государственных доходов РА. Он посетит 12-ю миротворческую бригаду, Военный госпиталь, Национальный исследовательский университет обороны и Военный университет.
Республика Армения в 2003 г. подписала двустороннее соглашение с Министерством обороны США и штатом Канзас, в рамках которого сформирована программа партнерства Армения-Канзас. В рамках этой программы Национальная гвардия Канзаса тесно сотрудничает с Министерствами обороны и по чрезвычайным ситуациям РА, а также с другими государственными структурами и ведомствами. В рамках сотрудничества реализуются военные, военно-гражданские и гражданские инициативы.
С 2003 г. Республика Армения и штат Канзас осуществили ряд взаимных визитов и программ, направленных на военное сотрудничество, реагирование на чрезвычайные ситуации, правоохранительные, медицинские, общественные, учебно-образовательные и гуманитарные вопросы и на вопросы здравоохранения.
«Я горжусь активным сотрудничеством между Арменией и штатом Канзас, существующим в течение последних 20 лет. В результате каждого визита и сотрудничества наши связи стали более прочными и неразрывными. Работать бок о бок с нашими армянскими друзьями, учиться вместе и совершенствоваться для нас большая честь», - сказал генерал-майор Дэвид Вайсхаар.