Վարչապետն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցչին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինային:
Վարչապետը, ողջունելով պարոն Կոլոմինայի այցը, նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերությունը, հատկապես խաղաղապահ առաքելությունների շրջանակում համագործակցությունը և հետաքրքրված է դրա խորացմամբ։ Անդրադառնալով տարածաշրջանային իրավիճակին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այն բավական լարված է, և Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում առկա խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ՝ անհրաժեշտ համարելով միջազգային գործընկերների աջակցությունն այդ գործընթացին:
Խավիեր Կոլոմինան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ ՆԱՏՕ-ի համար ևս Հայաստանը կարևոր գործընկեր է, և ՀՀ վարչապետին փոխանցել ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգի ողջույնները: Նա ընդգծել է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը բարձր է գնահատում հայ խաղաղապահների գործունեությունը Կոսովոյի խաղաղապահ առաքելությանը, և իր այցն առիթ է գործընկերության հեռանկարները, ինչպես նաև տարածաշրջանային զարգացումները քննարկելու համար: Պարոն Կոլոմինան նշել է, որ ՆԱՏՕ-ն կարևորում է խաղաղության և կայունության ապահովումը Հարավային Կովկասում և պատրաստ է օժանդակել այդ գործընթացին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերության շուրջ: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային և միջազգային  անվտանգության հարցերին, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
Վարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի դիրքորոշումները հայ-ադրբեջանական սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման, հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման, Հայաստան-Թուրքիա երկխոսության գործընթացի վերաբերյալ: Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է միջազգային գործընկերների միջնորդությամբ կայացած հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և ևս մեկ անգամ շեշտել միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի կարևորությունը տարածաշրջանում կայունության խաթարմանն ուղղված գործողություններին:

Премьер-министр принял специального представителя генерального секретаря НАТО (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял специального представителя генерального секретаря НАТО по Кавказу и странам Центральной Азии Хавьера Коломина Пириса.
Приветствуя визит г-на Хавьера Коломина Пириса, премьер-министр отметил, что Армения придает важность партнерству с НАТО, особенно в рамках миротворческих миссий, и заинтересована в его углублении. Коснувшись региональной ситуации, Никол Пашинян отметил, что она довольно напряженная, и Армения предпринимает шаги для урегулирования существующих проблем и считает необходимой поддержку международных партнеров в этом процессе.
Хавьер Коломина, поблагодарив за прием, отметил, что Армения является важным партнером НАТО, и передал премьер-министру Республики Армения приветствия генерального секретаря НАТО Йенса Столтенберга. Он подчеркнул, что Североатлантический альянс высоко оценивает деятельность армянских миротворцев в миссии в Косово, и его визит является хорошим поводом обсудить перспективы партнерства, а также региональные развития. Г-н Коломина отметил, что НАТО придает важность обеспечению мира и стабильности на Южном Кавказе и готова содействовать этому процессу.
Собеседники обменялись мнениями о партнерстве Армения-НАТО. Были также затронуты вопросы региональной и международной безопасности и ситуация вокруг Нагорного Карабаха.
Премьер-министр представил позиции Армении по демаркации армяно-азербайджанской границы, урегулированию нагорно-карабахского конфликта, разблокированию региональных коммуникаций и процессу диалога Армения-Турция. Никол Пашинян коснулся договоренностей, достигнутых в результате встреч при посредничестве международных партнеров, и еще раз подчеркнул важность адресного реагирования международного сообщества на действия, направленные на дестабилизацию региона.