ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոյին
Ապրիլի 6-ին ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Լույոյին:
Դեսպանը հետաքրքրվել է Հայաստանում դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների և Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման ընթացքով: Նախարար Անդրեասյանը ներկայացրել է արդեն իսկ կատարված աշխատանքները և ունեցած ձեռքբերումները:
Մասնավորապես, քննարկման առարկա են դարձել դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների շրջանակներում էլեկտրոնային արդարադատության համակարգի ստեղծման ուղղությամբ կատարված և կատարվող աշխատանքները: Կարևորվել է դրա դերակատարումը՝ հատկապես դատական համակարգի ծանրաբեռնվածության թոթափման հարցում:
Նախարարը ներկայացրել է ձևավորվելիք Ներքին գործերի նախարարության տեսլականը և կառուցվածքային նախագիծը, որը դեռ քննարկման փուլում է: Դեսպան Լույոն իր հերթին պատրաստակամություն է հայտնել աջակցություն ցուցաբերել Ներքին գործերի նախարարության ձևավորման և հետագա կայացման հարցում:
Ընթացիկ նախագծերը ներկայացնելիս՝  նախարար Անդրեասյանը որպես ձեռքբերում կարևորել է Հակակոռուպցիոն դատարանների ձևավորումը, որը մոտենում է ավարտական փուլին, Արբիտրաժային կենտրոնի կազմավորումը և արդեն իսկ ձևավորված Վճռաբեկ դատարանի վարչական և հակակոռուպցիոն պալատները:
Հանդիպման ընթացքում քննարկման առարկա է դարձել նաև Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի և հանձնաժողովի աշխատանքները, որը գլխավորում է նախարար Կարեն Անդրեասյանը: Նախարարը հատկապես կարևորել է, որ Սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում հնարավոր է ունենանք կատարելագործված օրենսդրություն, որը թույլ կտա առավել նպատակային և արդյունավետ կազմակերպել դատավորների բարեվարքության ստուգումների գործընթացը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ծանր վիրավորանք հասցնելը քրեականացնելուն և Հարկադիր կատարման ծառայության գործունեությանը:
Անն Լույոն բարձր է գնահատել արդարադատության և ոստիկանության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները և այդ հարցում արդարադատության նախարարության ունեցած դերակատարումը:
Նախարար Կարեն Անդրեասյանն իր հերթին գոհունակություն է հայտնել դեսպան Անն Լույոյին՝ ՀՀ կառավարությանը Եվրոպական միության և հատկապես Ֆրանսիայի Հանրապետության ցուցաբերած աջակցության համար:
Ամփոփելով հանդիպումը, հիմքում ունենալով համատեղ կատարված աշխատանքների տեսանելի արդյունքները, կողմերը վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ ի նպաստ մի շարք նախագծերի իրագործման:

Министр юстиции РА Карен Андреасян принял посла Франции в Армении Анн Луйо
Поддержи А1+!Министр юстиции Армении Карен Андреасян 6 апреля принял посла Франции в Армении Анн Луйо.
Посол поинтересовалась ходом судебно-правовой реформы в Армении и процессом формирования МВД. Министр Андреасян представил уже проделанную работу и достижения.
В частности, была обсуждена работа, проводимая по созданию системы электронного правосудия в рамках судебно-правовой реформы. Была подчеркнута важность этой системы, особенно в плане разгрузки работы судебных органов.
Министр представил видение формируемого МВД, структурный проект, который пока находится на стадии обсуждения. В свою очередь, посол Луйо выразила готовность содействовать формированию и дальнейшему становлению министерства внутренних дел.
Представляя текущие проекты, министр Андреасян назвал достижением формирование Антикоррупционных судов, которое близится к завершению, создание Арбитражного центра и уже созданных Административной и Антикоррупционной палат Кассационного суда.
В ходе встречи была также обсуждена работа Комиссии и Совета конституционных реформ, возглавляемой министром Кареном Андреасяном. Министр особо подчеркнул важность того, что в результате конституционных реформ возможно совершенствование законодательства, что позволит более целенаправленно и эффективно организовать процесс проверки судейской этики.
Также были затронуты вопросы криминализации оскорблений и деятельность Службы принудительного исполнения.
Анн Луйо высоко оценила роль министерства юстиции в реформировании системы правосудия и полиции.
Министр Карен Андреасян, в свою очередь, выразил послу Анн Луйо удовлетворение в связи с поддержкой, оказанной правительству Республики Армения Европейским союзом, особенно Французской Республикой.
Подводя итоги встречи, исходя из ощутимых результатов совместной работы, стороны подтвердили готовность поддержать реализацию ряда проектов.