Սա հանցագործություն է․ Աննա Մկրտչյան (տեսանյութ)
Այսօրվա հանրահավաքը մի բանի համար է՝ միջազգային հանրության, ցավոք սրտի նաև Հայաստանի իշխանության, որը չունի ազգային օրակարգ և կարմիր գծեր, ցույց տալ, որ հայ հանրությունը համաձայն չէ այն մտքին, որ իրենք շրջանառում են, օրինակ՝ Արցախը քննարկել Ադրբեջանի կազմում։ «Ա1+»-ի հետ զրույցում այսօր «Ազատության» հրապարակում նման դիտարկում արեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը։
«Մենք համաձայն չենք, որ մի քանի ամիս է այս իշխանությունները չեն կարողանում անգամ արտաբերել՝ Արցախի ինքորոշման իրավունք բառակապապակցությունը։ Մենք դեմ ենք նրան, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունը կամ Հայաստան- Ադրբեջան հարաբերությունները միայն Թուրքիայի ու Ադրբեջանի օրակարգերը սպասարկելու համար է»,- ասաց Աննա Մկրտչյանը։
Նիկոլ Փաշինյանի վաղվա հանդիպման առնչությամբ պատգամավորն ասաց, որ ամեն անգամ, երբ Նիկոլ Փաշինյանը ոտքը դուրս է դնում ՀՀ սահմաններից՝ գնում է մի բան զիջելու։ «Սա հանցագործություն է և սա պետք է ունենա անպայման իր գնահատականը ու մեր հիմնական նպատակը այս պահին այս հանցագործությունը կանխելն է», նկատեց պատգամավորը։

Это преступление: Анна Мкртчян (видео)
Сегодняшний митинг только для одного: показать международной общественности, к сожалению, и властям Армении, у которых нет национальной повестки и красных линий, что армянская общественность не согласна с той мыслью, которая вращается у них, к примеру, рассматривать Арцах в составе Азербайджана. Сегодня в беседе с «А1+» на площади «Свободы» сделала подобное наблюдение депутат НС от фракции «Честь имею» Анна Мкртчян.
«Мы не согласны, что несколько месяцев как эти власти не могут даже произнести словосочетание право Арцаха на самоопределение. Мы против того, чтобы отношения Армения-Турция или Армения-Азербайджан – только для того, чтобы обслуживать повестки Турции и Азербайджана», - сказала Анна Мкртчян.
В связи с завтрашней встречей Никола Пашиняна депутат сказала, что каждый раз, когда Никол Пашинян переходит границы РА, он едет что-нибудь уступать. «Это – преступление, и это должно обязательно иметь свою оценку, и наша основная цель в настоящий момент – предотвратить это преступление», отметила депутат.