Ադրբեջանական ԶՈՒ ներկայությունը հումանիտար խնդիրների առջև է կանգնեցրել ՀՀ սահմանային բնակիչներին․ ՄԻՊ ներկայացուցիչ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի ներկայացուցիչ Աննա Կարապետյանը մասնակցել է «Միջազգային համագործակցություն՝ ուղղված միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների խախտումների դեմ պայքարին» խորագրով (“International co-operation to address violations of international humanitarian law and international human rights law”) ԵԱՀԿ Մարդկային հարթության 1-ին լրացուցիչ հանդիպմանը, որը կայացել է 2022 թվականի մարտի 28-29-ին Վիեննայում:
Հանդիպմանը քննարկվել են մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջների և կիրառության հետ կապված հարցեր՝ կենտրոնանալով հակամարտություններում գտնվող քաղաքացիական բնակչության իրավիճակի և նրանց վրա հակամարտության ունեցած ազդեցության վրա, մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումների հետաքննման և փաստագրման լավագույն փորձը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների ազգային հաստատություններին աջակցող թվային տեխնոլոգիաներին վերաբերող հարցեր:
Քննարկմանը ելույթով է հանդես եկել ՄԻՊ ներկայացուցիչը՝ անդրադարձ կատարելով Արցախյան պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների և միջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտումներին, ինչպես նաև պատերազմի հետևանքով Արցախում առաջացած հումանիտար ճգնաժամին:
ՄԻՊ ներկայացուցիչը ներկայացրել է ՀՀ սահմանային բնակչության դեմ ադրբեջանական կողմի միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների խախտումներն ու հայկական կողմի ռազմագերիների նկատմամբ ադրբեջանական իրավասուների կողմից իրականացված խոշտանգումները՝ հղում կատարելով ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցներում ներկայացված փաստերին:
Մասնավորապես՝ ելույթում նշվել է, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը հումանիտար լրջագույն խնդիրների առջև է կանգնեցրել ՀՀ սահմանային բնակիչներին: Միջազգային իրավունքի բոլոր հանրաճանաչ նորմերը խախտող ադրբեջանական իշխանությունների վարքագծի հետևանքով Արցախում մարդիկ շաբաթներ շարունակ զրկված են գազամատակարարումից, ինչը խոչընդոտում և բացառում է վերջիններիս առողջության, կրթության, աշխատանքի և այլ հիմնարար իրավունքների կենսագործումը: Վերջին օրերի ադրբեջանական ագրեսիվ գոործողությունների հետևանքով առաջ են եկել ոչ միայն սոցիալական, այլ նաև անվտանգային լրջագույն խնդիրներ:
ՄԻՊ ներկայացուցիչը հատուկ անդրադարձ է կատարել նաև Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց վերադարձի հրատապությանը:
Ելույթում խստորեն դատապարտվել է ադրբեջանական հանցավոր վարքագիծն ու կոչ է արվել մարդու իրավունքների ազգային հաստատություններին և միջազգային կազմակերպություններին գործել՝ դադարեցնելու Արցախի բնակչության դեմ ուղղված ցեղասպան քաղաքականությունը։ ՄԻՊ ներկայացուցիչն իր խոսքում կարևորել է նաև զինված հակամարտության գոտիներում, թե՛ հակամարտության ընթացքում, թե՛ դրանից հետո միջազգային կազմակերպությունների ներկայության ապահովումը տեղում՝ որպես խաղաղ բնակչության իրավունքների երաշխավորման ու պաշտպանության երաշխիք և մեխանիզմ:

cb8ca100-fa63-41e8-8203-6e07ec603de9
Присутствие ВС Азербайджана создает гуманитарные проблемы для приграничных жителей РА: представитель Омбудсмена
Представитель Омбудсмена Армении Анна Карапетян приняла участие в первой дополнительной встрече ОБСЕ на тему «Международное сотрудничество, направленное на борьбу с нарушениями международного гуманитарного права и нарушениями прав человека», которая состоялась в Вене 28-29 марта 2022 года.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с требованиями и применением прав человека и международного гуманитарного права. Особое внимание было уделено ситуации, в которое попадает гражданское население при конфликтах и влиянию конфликтов на них, лучшим опытам по расследованию и документированию нарушений прав человека и международного гуманитарного права, в том числе и цифровыми технологиями, поддерживающими национальные учреждения по правам человека.
На обсуждении выступила и представитель ЗПЧ Армении. Она, на основе фактов, приводимых во внеочередных докладах Омбудсмена РА представила нарушения Азербайджаном прав человека и международного гуманитарного права в ходе Арцахской войны, а также гуманитарный кризис, возникший в Арцахе вследствие войны. Также, нарушения международного гуманитарного права и прав человека азербайджанской стороны, направленные против приграничного населения РА, пытки, совершенные азербайджанцами в отношении военнопленных армянской стороны.
В частности, в выступлении было отмечено, что присутствие ВС Азербайджана создает серьезные гуманитарные проблемы для приграничных жителей Армении. В результате действий азербайджанских властей, нарушающих все общепризнанные нормы международного права, в Арцахе люди неделями были лишены газоснабжения, что препятствовало реализации их основных прав на здоровье, образование, работу и других прав.
В результате агрессивных действий Азербайджана в последние дни возникли не только социальные, но и серьезнейшие проблемы безопасности.
Представитель ЗПЧ особо коснулась и актуальности вопроса возвращения содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских лиц.
В своей речи она строго осудила преступное поведение Азербайджана и призвала национальные учреждения по правам человека и международные организации к действиям, чтобы остановить геноцидальную политику, направленную против населения Арцаха. Представитель ЗПЧ в своей речи отметила также важность обеспечения присутствия международных организаций в зонах вооруженных конфликтов, и в ходе конфликтов, и после них, в качестве гарантий и механизмов защиты прав мирного населения.