Պուտին-Ալիև հռչակագրում Հայաստանին հստակ հուշումներ կան․ Մանե Թանդիլյան (տեսանյութ)
Հայաստանն առաջին հերթին մի բան պետք է անի՝ իր ուշադրությունը պետք է սևեռի Սյունիքի և Արցախի պաշտպանության և մեր պետական սահմանների ամրացման, ամրապնդման գործին։
«Ա1+»-ի հետ հարցազրույցի ժամանակ նման դիտարկում արեց «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր նախագահ Մանե Թանդիլյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ռուս-ուկրաինական պատերազմի ընթացքում ինչ դիրք պետք է ընդունի Հայաստանը։
«Եթե մինչև հիմա ինչ որ հռետորաբանություն կար, ապա հիմա պետք է զբաղվել գործով և առաջին հերթին զբաղվել մեր պետության շահերը պաշտպանելով։ Բացի դա, ես կարծում եմ, որ մենք այս հակամարտության մեջ պետք է հստակ դիրքորոշում ունենանք, որ միջամտությունը մեր պետության շահերից չի բխում»,- ասաց Մանե Թանդիլյանը՝ ընդգծելով, որ մենք պետք է հասկանանք՝ վերջերս Ալիև-Պուտինի միջև ստորագրված դաշնակցային փոխգործակցությունն ունի որոշակի դրույթներ, որոնք չեզոքացնում են այս կամ այն երկրի միջամտությունն այլ երկրի գործերին։
«Եվ այստեղ մեզ հստակ հուշումներ կան, որ այն, ինչ կկատարվի Ռուսաստանի և Ուկրաիինայի միջև, չպիտի հուսադրի հայկական կողմին»,- ասաց «Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիրը՝ կարևորելով, որ մենք պետք է խորությամբ ուսումնասիրենք այդ փաստաթուղթը։
Ռուս-ուկրաինական հակամարտության պատերազմի համատեքստում անդրադառնալով Ուկրաինայում հայկական համայնքի տարհանման և անվտանգության պետության պարտավորությանը՝ Մանե Թանդիլյանն արձանագրեց, որ այս պայմաններում արդեն դժվար կլինի տարհանել մեր հայրենակիցներին։ Քաղաքական գործչի խոսքով, դա պետք է արվեր մինչև ռազմական էսկալացիան։
Նախկին պատգամավորը, իր խոսքերով, երբ հեռվից տեսնում է այսօրվա խորհրդարանի աշխատանքը, ամոթ է զգում, որ այս ճգնաժամի մեջ գտնվող երկրի Ազգային ժողովը նման կերպար ունի։
«Ես կիսում եմ այն հարցումների արձանագրած պատկերը, որ այսօրվա Ազգային ժողովն ամենավերջին տեղում է՝ որպես հեղինակություն չունեցող կառույցն»,- ասում է Մանե Թանդիլյանն ու հավելում՝ «խորհրդարանը բացառապես անձնական հաշիվները մաքրելու հարթակ է դարձել»։
«Ապրելու երկիր» կուսակցության համահիմնադիր Մանե Թանդիլյանը անդրադառնալով Ադրբեջանի պատվիրակների Հայաստան այցին՝ շեշտեց, որ այս ժամանակշրջանում առավել ուշադրության արժանի էր, ոչ թե Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանականերում Ադրբեջանի պատվիրակների Հայաստան այցը, այլ հենց նույն օրն ստորագրված՝ Պուտին-Ալիև դաշնակցային փոխգործակցության պայմանագիրը։
Ըստ Թանդիլյանի՝ կարելի էր տեղափոխել գագաթնաժողովի անցկացման ժամկետները կամ էլ չեղարկել։ Քաղաքական գործիչը գտնում է, որ Ադրբեջանի պատվիրակների այցը Հայաստան արդարացված կլիներ, եթե դրա դիմաց գործող իշխանությունները պահանջեին հայ ռազմագերիներին, կամ էլ ասեին, որ չեն կարող ապահովվել նրանց անվտանգությունը։
Թանդիլյանը խոսեց նաև Արցախում իր աշխատանքային գործունեության արդյունավետության և 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախ տեղափոխվելու մասին։

В декларации Путин-Алиев есть чёткие подсказки для Армении: Мане Тандилян (видео)
Армения в первую очередь должна сделать одно: она должна обратить внимание на укрепление Сюника, оборону Арцаха, укрепление наших государственных границ.
В беседе с  «А1+» подобное наблюдение сделала соучредитель-председатель партии «Страна для жизни» Мане Тандилян, отвечая на вопрос, какую позицию должна принять Армения в ходе российско-украинской войны.
«Если до сих пор была какая-то риторика, то сейчас нужно заняться делом и в первую очередь заняться защитой интересов нашего государства. Кроме того, я считаю, что мы должны иметь чёткую позицию в этом конфликте, что вмешательство не вытекает из интересов нашего государства», - сказала Мане Тандилян, подчеркнув, что мы должны понимать, что в подписанном недавно союзническом сотрудничестве Алиев-Путин есть определённые положения, которые нейтрализуют вмешательство той или иной страны в дела другой страны.
«И здесь есть конкретные подсказки для нас, что то, что будет происходить между Россией и Украиной, не должно обнадёживать армянскую сторону», - сказала соучредитель партии «Страна для жизни», подчеркнув, что  мы должны глубоко изучить этот документ.
В контексте российско-украинской войны обратившись к обязательству государства по эвакуации и безопасности армянской общины в Украине, Мане Тандилян констатировала, что в этих условиях уже будет трудно эвакуировать наших соотечественников. По словам политического деятеля, это следовало было сделать до военной эскалации.
Бывший депутат говорит, что когда она издали наблюдает за работой сегодняшнего парламента, она испытывает чувство стыда, что Национальное собрание страны, находящейся в этом кризисе, имеет подобный образ.
«Я разделяю картину, зафиксированную опросами, что сегодняшнее Национальное собрание находится на самом последнем месте как структура, не пользующаяся авторитетом», - говорит Мане Тандилян и добавляет «парламент стал платформой исключительно для сведения личных счётов».
Соучредитель партии «Страна для жизни» Мане Тандилян, коснувшись визита азербайджанских депутатов в Армению, подчеркнула, что в настоящий период большего внимания заслуживал не визит азербайджанских депутатов в Армению в рамках парламентской ассамблеи Евранест, а подписанный в тот же день договор о союзническом сотрудничестве Путин-Алиев.
По словам Тандилян, можно было перенести срок проведения саммита или отменить его. Политический деятель считает, что визит азербайджанских депутатов в Армению был бы оправдан, если в обмен на это действующие власти потребовали бы армянских военнопленных, либо сказали, что не могут обеспечить их безопасность.
Тандилян говорила также об эффективности её трудовой деятельности в Арцахе и о переезде в Арцах после 44-дневной войны.