Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ Ժոզե Ավելինու Բետանկուրին (տեսանյութ)
ՀՀ նախագահի լիազորություններն իրականացնող Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 24-ին ընդունել է Հայաստանում Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ արքեպիսկոպոս Ժոզե Ավելինու Բետանկուրին։ Ողջույնների փոխանակումից հետո զրույց է ծավալվել Հայաստան-Սուրբ Աթոռ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակի շուրջ՝ վերահաստատելով Սուրբ Աթոռի հետ միջպետական հարաբերություններն առավել խորացնելու Հայաստանի շահագրգռվածությունն ու հանձնառությունը:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ 30-ամյա դիվանագիտական հարաբերությունները հիմնված են ընդհանուր պատմական և հոգևոր ժառանգության վրա: Հայաստանում Սուրբ Աթոռի առաքելական նվիրակ գերպայծառ Ժոզե Ավելինու Բետանկուրն այս առիթով նկատել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակն է, բայց մեր ժողովուրդների բարեկամությունն ավելի քան 2000 տարվա պատմություն ունի։
Նախագահի պաշտոնակատարն արժևորել է Երևանում առաքելական նվիրակություն հիմնելու՝ Սուրբ Աթոռի որոշումը, ինչը փաստում է Հայաստան-Սուրբ Աթոռ միջպետական կապերին ու մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին տրվող առաջնահերթությունը։ Այս համատեքստում կարևորվել են 44 -օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած շրջաններում հայկական հոգևոր ու պատմամշակութային կոթողների պաշտպանությունը, պահպանումն ու վերականգնման աշխատանքները:

Ален Симонян принял апостольского нунция Святого Престола в Армении Жозе Авелину Бетанкура (видео)
Поддержи А1+!24 февраля исполняющий обязанности президента Республики Армения Ален Симонян принял апостольского нунция при Святом Престоле в Армении архиепископа Жозе Авелину Бетанкура.
После обмена приветствиями состоялась беседа, посвященная 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Святым Престолом, в которой была подтверждена заинтересованность и приверженность Армении углублению межгосударственных отношений со Святым Престолом. Ален Симонян отметил, что 30-летние дипломатические отношения основаны на общем историческом и духовном наследии.
Апостольский нунций Святого Престола в Армении Жозе Авелину Бетанкур отметил, что хотя дипломатическим отношениям исполняется 30 лет, но дружба наших народов имеет более чем 2 000-летнюю историю.
Исполняющий обязанности президента высоко оценил решение Святейшего Престола о создании в Ереване Апостольской нунциатуры, что свидетельствует о значимости межгосударственных отношений между Арменией и Святым Престолом и происходящих в нашем регионе событиях. В этом контексте была отмечена необходимость защиты, сохранения и восстановления армянских духовных и историко-культурных памятников в районах, перешедших под контроль Азербайджана вследствие 44-дневной войны.