Մենք գնում ենք էմոցիոնալ դաշտ՝ փորձելով զոհվածների ծնողներին սիրաշահել․ Կարեն Հովհաննիսյան
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻրականում այս հարցը բավականին խնդրահարույց է, որովհետև ստացվում է մենք գնում ենք էմոցիոնալ դաշտ՝ փորձելով զոհվածների ծնողներին սիրաշահել և հետո կանգնելու ենք անվտանգային խնդիրների առջև,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում նման դիտարկում արեց ռազմական փորձագետ Կարեն Հովհաննիսյանը։ Նա պատասխանում է հարցին՝ ինչ անվտանգային ռիսկեր կան 44-օրյա պատերազմում զոհվածների եղբայրներին պարտադիր զինծառայությունից ազատելու Կառավարության առաջարկության մեջ ։
Ռազմական փորձագետը հարցի լուծման տարբերակ է առաջարկում՝ նշելով, որ հարցը կարելի է այլ կերպ կարգավորել։
«Գաղտնիք չէ, որ ունենք թիկունքային զորամասեր, որ շատ ավելի մոտ են զոհված զինծառայողների բնակավայրերին, և կարող են տղաները ծառայել հենց այդ զորամասերում։ Դրանք տղաների բնակավայրերից հեռու են 20-25 կիլոմետր»,- ասաց Կարեն Հովհաննիսյանը՝ նկատելով, որ Կառավարության առաջարկության մեջ չկա ռազմական կամ ռազմավարական նշանակություն ունեցող որևէ բան։
Ռազմական փորձագետը հիշեցնում է՝ Հայաստանում նախկինում բազմաթիվ տարբերակներ են կիրառվել․
«Օրինակ, երբ մեր բանակը նոր էր կազմավորվում, կար պրակտիկա, որ փորձում էին այսպես՝ պիլոտային հասկանալ ինչ կարել է անել, ինչպես կարելի է անել, բայց այս դեպքում դա շատ խնդրահարույց է, և այդ որոշումը կարող է նախադեպային լինել,-ասոււմ է փորձագետը։-Այս հարցը կարող են հետագայում բարձրացնել նրանք, ովքեր մեկ տղա ունեն։ Կասեն՝ մի արու զավակ ունենք, մի կերպ ենք ունեցել և այլն»։
Դիտարկմանը՝ ինչպե՞ս կարող է փորձագիտական խմբերի կարծիքը ազդել այս որոշման՝ ընդունել-չընդունելու վրա, Կարեն Հովհաննիսյանն ասաց․ «Ցավոք, կառավարություններն ու իշխանությունները երբեք փորձագիտական դաշտի հետ հաշվի չեն նստել»։
«Որպես կանոն, իշխանության շահերն սպասարկող ձևական բնույթ կրող փորձագետների կարծիքները ներառել են փաստաթղթերի մեջ», -ասաց Հովհաննիսյանը՝ հավելելով՝ անկողմնակալ փորձագիտական կարծիքը իշխանությունները երբեք չեն ընդունել։
Հիշեցնենք՝ Կառավարությունն առաջարկում է պատերազմում զոհված զինծառայողների եղբայրներին ազատել պարտադիր զինծառայությունից։
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում համապատասխան փոփոխություն կատարելու առաջարկը երեկ հաստատվել է ՀՀ կառավարության հերթական նիստում։

Мы идём в эмоциональное поле, пытаясь задобрить родственников погибших: Карен Ованнисян
Поддержи А1+!В действительности этот вопрос довольно проблематичен, потому что получается, что мы идём в эмоциональное поле, пытаясь задобрить родственников погибших и затем встанем перед проблемами безопасности.
В беседе с «А1+» подобное наблюдение сделал военный эксперт Карен Ованнисян, отвечая на вопрос, какие риски безопасности есть в предложении Правительства освободить от военной службы братьев погибших в 44-дневной войне.
Военный эксперт предлагает вариант решения вопроса, отметив, что вопрос можно урегулировать другим способом.
«Не секрет, что у нас есть тыловые воинские части, воинские части, которые гораздо ближе к населённым пунктам погибших военнослужащих, и парни могут служить именно в этих воинских частях, которые находятся на расстоянии 20-25 километров от их населённых пунктов», - сказал Карен Ованнисян, отметив, что в предложении Правительства нет ничего, что имело бы военное или стратегическое значение.
Военный эксперт напоминает: в прошлом в Армении применялись многочисленные варианты:
«Например, когда наша армия только формировалась, существовала практика, пытались таким пилотным образом понять, что можно сделать, как можно сделать, но в этом случае это очень проблематично, и это решение может стать прецедентным», - говорит эксперт и отмечает: «Этот вопрос могут в дальнейшем поднять те, у кого один сын. Скажут: у нас один ребёнок мужского пола, мы его еле родили и т.д.», - выразил свою обеспокоенность военный эксперт, подчеркнув, что могут возникнуть множество проблем.
На наблюдение, как может мнение экспертных групп повлиять на принятие или непринятие этого постановления, Карен Ованнисян сказал: «к сожалению, правительства и власти никогда не считались с мнением экспертного поля».
«Как правило, они включали в документ мнения экспертов, носящих формальный характер, обслуживающие интересы власти», - сказал Ованнисян, добавил, власти никогда не принимали беспристрастное экспертное мнение.
Напомним, Правительство предлагает освободить от обязательной службы братьев военнослужащих, погибших на войне.
Предложение о внесении соответствующей поправки в закон «О воинской службе и статусе военнослужащего» вчера было утверждено на очередном заседании Правительства РА.