Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը Շվեդիայի դեսպանի հետ խոսել է գերիների խնդրից
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին՝ հայտնում են փոխվարչապետի գրասենյակից։
Փոխվարչապետը ողջունել է հայ-շվեդական երկկողմ հարաբերություններում առկա դրական դինամիկան և բարձր գնահատել Շվեդիայի կառավարության՝ Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին նպաստելու շահագրգռվածությունն ու 44-օրյա պատերազմի ընթացքում ցուցաբերած աջակցությունը։
Դեսպան Սվենսոնը կարևորել է Հայաստանի հետ գործընկերությունն ու Շվեդիայի կառավարության պատրաստակամությունն է հայտնել՝ նպաստելու Հայաստանում ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության զարգացմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը շեշտել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների անհապաղ հայրենադարձումը ու համակարծիք եղել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորման շուրջ բանակցությունների վերսկսումը պետք է իրականացվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո։
Զրույցի ժամանակ անդրադարձ է կատարվել 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրներին, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացներին, տարածաշրջանում տևական խաղաղության և կայունության ամրապնդմանն ուղղված ջանքերին։
Հայ-շվեդական համագործակցության օրակարգային հարցերը քննարկելիս՝ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը կարևորել է շվեդական ընկերությունների ներկայությունը հայաստանյան տնտեսությունում, մասնավորապես՝ ճանապարհային ենթակառուցվածքների կառուցման գործընթացներում, ինչպես նաև փոխգործակցության ակտիվացումը՝ դատական համակարգի բարեփոխումների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի և մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղություններով։

Вице-премьер Амбарцум Матевосян говорил с послом Швеции о проблеме пленных
Вице-премьер Амбарцум Матевосян 26 января принял чрезвычайного и полномочного посла Королевства Швеции в Армении Патрика Свенсона.
В Аппарате вице-премьера сообщили, что Амбарцум Матевосян приветствовал положительную динамику армяно-шведских отношений и высоко оценил заинтересованность правительства Швеции в содействии повестке реформ Армении и содействие, оказанное в ходе 44-дневной войны.
Посол Свенсон подчеркнул важность партнерства с Арменией и выразил готовность правительства Швеции содействовать развитию демократии, верховенства закона и защиты прав человека в Армении.
В ходе встречи стороны подчеркнули необходимость скорейшего возвращения содержащихся в Азербайджане армянских военнопленных и гражданских заложников и выразили единое мнение, что возобновление переговоров по всеобъемлющему урегулированию нагорно-карабахского конфликта должно осуществляться под мандатом сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
В ходе беседы были затронуты и гуманитарные проблемы, возникшие вследствие 44-дневной войны, процесс урегулирования отношений между Арменией и Турцией, усилия, направленные на укрепление долгосрочного мира и стабильности в регионе.
Обсуждая вопросы повестки армяно-шведского сотрудничества, вице-премьер Амбарцум Матевосян отметил важность присутствия шведских компаний в армянской экономике, в частности, в процессах строительства дорожных инфраструктур, а также активизации взаимодействия в направлении реформ судебной системы, борьбы с коррупцией и защиты прав человека.