Աշխատանքից ազատվելուց հետո դատի է տվել ԱԻՆ-ին
Սերգեյ Ծատուրովը պնդում է, որ իրեն ԱԻՆ-ը ապօրինի կերպով ազատել է աշխատանքից և ինքը դատի է տվել ԱԻՆ-ին։ Դատական նիստը նշանակված է մարտի 31-ին։
«Ա1+»-ի հետ զրույցի ընթացքում հայցվոր Ծատուրովը պատմեց, որ ինքը 2010-2021 թթ․ աշխատել է ԱԻՆ Փրկարար ծառայության տարբեր ստորաբաժանումներում։
«2021 թվականին աշխատում էի Կոտայքի մարզի Փրկարար վարչության Աբովյանի թիվ 45 հրժեջ ջոկատում, բայց նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանի պաշտոնավարման ժամանակ գործուղվել էի Սևանի թիվ 32 հրժեշ փրկարարական ջոկատ։  Ապրիլի 14-ին «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնում վիրահատել եմ ողնաշարի գրիժաս։ Ընդհանուր առմամբ՝ չորս ամիս բուլետեն եմ ունեցել օրինական կարգով՝ այլ հիվանդություններով պայմանավորված։ Նոր նախարարի նշանակվելուց հետո ինձ կադրերի վարչությունից ասել են, որ ես պետք է աշխատանքի գնամ Աբովյանի հրշեջ ջոկատում՝ հաշվի չառնելով, որ ես հնարավարություն չունեմ ամեն օր Սևան քաղաքից Աբովյան հասնել։
Հետո ես իմ հասանելիք հերթական  արձակուրդին գնացի։ ԱԻ նախարարին զեկուցագիր եմ գրել, որ Սևանից Աբովյան հասնելը ինձ համար խնդիր է։ Նախարարն արձագանքել է իմ նամակին նշելով՝ եթե Սևանում տեղ ազատվի, ինձ կտեղափոխեն։ 2021 թվականի օգոստոսի12-ին Սևանում  հաստիք է ազատվում։ Ես օգոստոսի 20-ին զեկուցագիր եմ գրում, որ ինձ նշանակետ այդ հաստիքին։ Հետո ԱԻՆ-ից ռազմաբժշկական հետազոտություն են նշանակում, և ասում են, որ ես համարվում եմ ոչ պիտանի  փրկարար ծառայության համար՝ նշելով հիվանդություն, որը չկա ոչ պիտանի համարվող հիվանդությունների շարքում»,- պատմում է Սերգեյ Ծատուրովը՝ նշելով, որ ռազմաբժշկական հետազոտությունը սխալ է եղել։
«Սեպտեմբերի 9-ին վերադաս բողոք եմ ներկայացրել, ապա երեք օր հետո՝ սեպտեմբերի 12-ին զեկուցագիր եմ գրել, որը մերժվել է։ Տեսնելով, որ ապարդյուն է նախարարության հետ բան քննարկելը որոշում կայացրեցի ու դիմեցի դատարան։ Վերացական, կամայական որոշում է կայացրել ռազմաբժշկական հանձնաժողովը , քանի որ ես բուժվել եմ և ստացել եմ համապատասխան ստացիոնար բուժում։ Այնպես որ դատարանը կորոշի ԱԻՆ-ից ինձ անօրինական են հեռացրել, թե ոչ»,- իր խոսքն այսպես եզրափակեց Սերգեյ Ծատուրովը։
Պարզաբանում ստանալու համար «Ա1+»-ը կապ հաստեց  նաև ԱԻՆ-ի հետ։
Արտակարգ իրավիճակների նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Բաղդասարյանը «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց, որ պաշտոնաթող փ/ծ սերժանտ Սերգեյ Էդուարդի Ծատուրովը ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության փրկարար ծառայության տնօրենի 31.08.2021 թվականի N 17/1764-Ա հրամանով ազատվել է աշխատանքից․ «Ազատման համար համար հիմք են հանդիսացել Էդուարդի Ծատուրովի կողմից ներկայացված վերջին 6 ամիսների բժշկական փաստաթղթերը, ռազմաբժշկական փորձաքննության արդյունքները: Ելնելով պարոն Ծատուրովի անձնական տվյալների պաշտպանությունից՝ այլ մանրամասներ չենք ներկայացնում»,- ասաց Աննա Բաղդասարյանը:

После увольнения подал в суд на МЧС
Сергей Цатуров утверждает, что МЧС незаконно уволило его с работы, и он подал в суд на МЧС. Судебное заседание назначено на 31-е марта.
В беседе с «А1+» истец Цатурян рассказал, что в 2010-2021гг. он работал в различных подразделениях Спасательной службы МЧС.
«В 2021 году я работал в абовянском пожарном отряде № 45 Спасательного управления Котайской области, но в период пребывания в должности министра Феликса Цолакяна я был командирован в севанский пожарный спасательный отряд № 32. 14-го апреля в медицинском центре «Астхик» я прооперировал грыжу на позвоночнике. В целом четыре месяца у меня был бюллетень в законном порядке, обусловленный другими заболеваниями. После назначения нового министра мне из управления кадрами сказали, что я должен выйти на работу в абовянский пожарный отряд, не учитывая, что у меня нет возможности каждый  день добираться из Севана в Абовян.
Затем я ушёл в очередной причитающийся мне отпуск. Я написал докладную министру ЧС, что добираться из Севана в Абовян – для меня проблема. Министр ответил на моё письмо, что если в Севане освободится место, меня переведут. 12-го августа 2021 года в Севане освобождается должность. 20-го августа я пишу докладную, чтобы меня назначили на эту позицию. Затем из МЧС назначают военно-медицинское исследование и говорят, что я считаюсь непригодным для спасательной службы, указав заболевание, которого нет в числе заболеваний, считающийся непригодными», - рассказывает Сергей Цатуров, отметив, что военно-медицинское исследование было неправильным.
«9-го сентября я подал жалобу в вышестоящий орган, затем три дня спустя – 12-го сентября написал докладную, которая была отклонена. Видя, что обсуждать что-либо с министерством бессмысленно, я принял решение и обратился в суд. Военно-медицинская комиссия приняла абстрактное, произвольное решение, поскольку я вылечился и получил соответствующее стационарное лечение. Таким образом, суд решит, уволили меня из МЧС законно или нет», - сказал в заключении Сергей Цатуров.
Для получения разъяснений «А1+» также связался с МЧС.
Пресс-секретарь министра по чрезвычайным ситуациям Анна Багдасарян сказала в беседе с «А1+», что сержант спасательной службы в отставке Сергей Эдуардович Цатуров приказом директора спасательной службы Министерства по чрезвычайным ситуациям РА № 17/1764-А от 31.08.2021 года был уволен с работы: «Основанием для увольнения послужили представленные Эдуардом Цатуровым медицинские документы за последние 6 месяцев, результаты военно-медицинской экспертизы. Основываясь на защите персональных данных г-на Цатурова, мы не предоставляем других подробностей», - сказала Анна Багдасарян.