Խաղողից բացի այլ մրգային գինիները այլև չեն կարող արտահանվել ռուսական շուկա՝ որպես գինի
Բացի խաղողից այլ մրգային գինիները՝ գինի մակնշմամբ այլևս չեն կարող արտահանվել ռուսական շուկա, ՌԴ-ում հունվարի 1-ից գինի է կարող է կոչվել միայն խաղողից պատրաստվածը: Հայկական արտադրողների համար այսպիսով խնդիրներ են առաջանում, օրինակ Հայաստանում պատրաստվող նռան գինին ռուսական շուկայում խանութներում պետք է հայտնվի ոչ թե գինիների, այլ ավելի էժան ալկոհոլային ըմպելիքների շարքում՝ ընդ որում «պտղային ալկոհոլային արտադրանք» անվանմամբ:
Խնդրի լուծման ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում, նախատեսվում է սահմանել նռան գինու առանձին կատեգորիա, այսինքն` խմիչքի առանձին տեսակ, որը կարող է կոչվել «Գրանատուս»:
Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի տնօրեն Զարուհի Մուրադյանը  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց. «Եթե մասնագիտորեն նայենք՝ իսկապես գինի կոչվում է այն խմիչքը, որը պատրաստվում է խաղողից: Սա է Ռուսաստանին ստիպում, որ օրենքի մեջ այդ փոփոխություններն անեն և միայն խաղողից պատրաստված խմիչքը համարեն գինի»:
Ըստ Մուրադյանի՝ Հայաստանում մոտ 6 մլն լիտր մրգային գինի է արտադրվում, որից 4.7 մլն լիտրն արտահանվում է, ընդ որում վերջին տարիներին այդ ծավալն ամեն տարի աճում է: Հայաստանից արտահանվող մրգային գինիների մոտ 80 տոկոսը հենց ռուսական շուկա է արտահանվում: Նռան գինին Հայաստանում հիմնականում պատրաստում են մաքուր նռից, բնական խմորումով, և այն, այսպես ասած, դարձել է ազգային խմիչք: Եվ համարել, թե դա ոչ բնական, արոմատացված խմիչք է, Մուրադյանն անթույլատրելի է համարում:
«Դրա համար մենք արտադրողների հետ մտածում ենք ստեղծել նռան գինու առանձին կատեգորիա և այդ նոր կատեգորիայով շուկայահանել»,-ասաց նա՝ նկատելով, որ սակայն դրա համար ժամանակ է պետք: Իսկ մինչև դա հայկական մրգային գինի արտադրողները խնդիրներ են ունենալու՝ ռուսական շուկա արտահանում անելու հարցում: Ռուսական ներմուծող կազմակերպությունները, օրինակ, կարող են չցանկանալ աշխատել խաղողից բացի այլ հումքից գինի արտադրողների հետ, քանի որ ռուսական շուկայում հնարավոր է, որ դրա վաճառքը նվազի: «Ռուս սպառողը շատ զգայուն է նման փոփոխությունների նկատմամբ: Եվ, եթե մրգային գինիները՝ այլ մակնշմամբ տեղադրվեն այլ դարակների վրա, վաճառքները կարող են լուրջ նվազել»,-ասաց հիմնադրամի տնօրենը: Խաղողի և գինու միջազգային կազմակերպությունը ևս քննարկում, աշխատանքներ է տանում՝ արգելելու խաղողից բացի այլ մրգերից պատրաստված խմիչքները գինի կոչելը, մակնշելը: «Եվ ինչքան շուտ մտածենք, թե ոնց ենք մեզ դիրքավորվում, ինչքան շուտ մտածենք, թե ինչպես ենք մեր ունեցածը պաշտպանում, այնքան ավելի լավ մեզ համար: Այս պահի դրությամբ կարող ենք ինչ-որ ժամանակավոր լուծում տալ, բանակցել, որ թույլ տան կես տարով կամ ինչ-որ ժամանակով այդպես մակնշել, բայց վաղ թե ուշ այդ խնդրի առաջ կանգնելու ենք»,-նկատեց Մուրադյանը: Մանրամասները՝ սկզբանղբյուրում

Фруктовые вина, кроме виноградных вин, больше не могут экспортироваться на российский рынок под этикеткой вина
Фруктовые вина, кроме виноградных вин, больше не могут экспортироваться на российский рынок под этикеткой вина. С 1 января вином в России могут называться только виноградные вина. Таким образом, у армянских производителей возникают проблемы, например, гранатовое вино производства Армении на российском рынке в магазинах должно появиться уже не как вино, а как более дешевый алкогольный напиток, причем именуемый «фруктовой алкогольной продукцией». Ведется работа по решению этой проблемы, планируется гранатовое вино выделить в отдельную категорию, т. е. отдельный вид напитка, который предполагается назвать «Гранатус».
По словам Заруи Мурадян, в Армении производится около 6 млн литров фруктового вина, из которых 4,7 млн литров экспортируется, и в последние годы этот объем ежегодно растет. Около 80% экспортируемых из Армении фруктовых вин экспортируется именно на российский рынок. Гранатовое вино в Армении в основном делают из чистого граната, способом естественного брожения, и оно стало, так сказать, национальным напитком. И считать его ненатуральным, ароматизированным напитком она считает недопустимым. «Поэтому мы вместе с производителями думаем о создании отдельной категории гранатового вина, о маркетинге с этой новой категорией», - сказал она, отметив, что, однако, что на это потребуется время.
«До тех пор у армянских производителей фруктовых вин будут проблемы с экспортом на российский рынок. Российские импортеры могут не захотеть работать с другими производителями вин, кроме виноградных. И продажи на российском рынке могут снизиться. Российские потребители очень чувствительны к таким изменениям. И если фруктовые вина с другими этикетками поставить на другие полки, то продажи могут серьезно снизиться», - сказала директор фонда.
«Международная организация виноградного вина обсуждает и работает над запретом маркировки винных напитков, изготовленных из других фруктов. И чем раньше мы подумаем о том, как себя позиционировать, чем раньше мы подумаем о том, как защитить то, что у нас есть, тем лучше будет для нас. На данный момент мы можем дать временное решение, договориться о том, чтобы его так называли в течение полугода или какого-то времени, но рано или поздно мы столкнемся с этой проблемой», - отметила Заруи Мурадян.