«Վայլդբերիզ»-ը նախատեսում է Հայաստանում իրականացնել լայնածավալ ներդրումներ
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել «Վայլդբերիզ» (Wildberries) խոշորագույն ռուսական առցանց պլատֆորմի հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Տատյանա Բակալչուկը:
Դեկտեմբերի 27-ին Ազգային ժողովում «Վայլդբերիզ» ընկերության հիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Տատյանա Բակալչուկի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման հեռանկարը, ինչպես նաեւ դրա շուրջ իրավական դաշտի զարգացման հնարավորությունը՝ միջազգային առեւտրաշրջանառության զարգացմանը համահունչ:
Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է ապրանքների եւ ծառայությունների հասանելիության մակարդակի բարձրացումը՝ անկախ աշխարհագրական վայրից, ինչպես նաեւ տեղական արտադրողների ապրանքները միջազգային շուկա արտահանելու հնարավորությունների զարգացումը: Այս համատեքստում կարեւորվել է Հայաստանի ազգային փոստային օպերատորի՝ «ՀայՓոստի» հետ համագործակցության զարգացումը:
Տատյանա Բակալչուկը շնորհակալություն է հայտնել հրավերի համար եւ գոհունակությամբ արձանագրել հայ արտադրողների արտադրանքի վաճառքի ծավալների աճը «Վայլդբերիզի» միջոցով, որը հասնում է տարեկան շուրջ 8 միլիոն ԱՄՆ դոլարի եւ տարեցտարի աճում է երկնիշ ցուցանիշով: «ՀայՓոստի» հետ համագործակցության վերաբերյալ նշվել է, որ 2022 թ. պլանավորվում է համագործակցել ավելի քան 60 նոր մասնաճյուղերում:
«Վայլդբերիզ» ընկերությունն էլեկտրոնային առեւտրի առաջատարն է ԵԱՏՄ տարածքում, որի շրջանառությունը 2020 թ. կազմել է ավելի քան 6 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Ընկերությունն առեւտրային գործունեություն է ծավալում աշխարհի 19 երկրում:
Հայաստանում «Վայլդբերիզ» ընկերությունը նախատեսում է իրականացնել լայնածավալ ներդրումներ՝ կառուցելով նոր լոգիստիկ կենտրոն: Այցի ընթացքում նախատեսված են մի շարք հանդիպումներ եւ համագործակցության հուշագրի ստորագրում «Վայլդբերիզ» ընկերության եւ «ՀայՓոստի» միջեւ:

«Вайлдбериз» планирует осуществить в Армении широкомасштабные инвестиции
Поддержи А1+!Татьяна Бакальчук, основатель и генеральный директор крупнейшей российской онлайн-платформы Wildberries, по приглашению заместителя председателя НС Акопа Аршакяна приехала в Армению.
В ходе встречи 27 декабря с Татьяной Бакальчук в Национальном Собрании, обсуждались перспективы развития электронной коммерции и возможности развития правовой базы в соответствии с развитием международной торговли.
Акоп Аршакян придал важность повышению уровня доступа к товарам и услугам вне зависимости от географического положения, а также развитие возможностей для экспорта товаров местных производителей на международный рынок. В этом контексте обсуждалось развитие сотрудничества с национальным почтовым оператором Армении «Айпостом».
Татьяна Бакальчук поблагодарила за приглашение и с удовлетворением отметила рост продаж армянской продукции на Wildberries, который достигает около 8 миллионов долларов в год и ежегодно растет двузначными числами. Касательно сотрудничества с «Айпост» отмечалось, что в 2022 г. планируется сотрудничество более чем в 60 новых филиалах.
Wildberries - лидер электронной коммерции в ЕАЭС с 2020 года, с оборотом более 6 миллиардов долларов. Компания работает в 19 странах мира.
Wildberries планирует сделать в Армении масштабные инвестиции, построив новый логистический центр.
В рамках визита Татьяны Бакальчук запланирован ряд встреч, подписание Меморандума о сотрудничестве между Wildberries и компанией «Айпост».