Ամերիաբանկը ներգրավել է 30 մլն դոլարի վարկ կայուն էներգետիկայի և ՓՄՁ ֆինանսավորման համար
Ամերիաբանկը և ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը (Նավթ արտադրող երկրների կազմակերպություն)  ստորագրել են 30 մլն ԱՄՆ դոլարի երկարաժամկետ վարկային պայմանագիր՝ երկրում մասնավոր հատվածի զարգացմանն աջակցելու նպատակով:
Վարկի շուրջ 50 տոկոսն ուղղվելու է փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորմանը, ինչը հնարավորություն կտա վերջիններիս ստանալ անհրաժեշտ միջոցներ բիզնեսը զարգացնելու, նոր աշխատատեղեր ստեղծելու և գործունեությունը  ընդլայնելու համար: Վարկային միջոցների մյուս մասն  ուղղվելու է կանաչ ծրագրերի, մասնավորապես,  էներգաարդյունավետության բարձրացմանն ու  Հայաստանում ածխածնային արտանետումների կրճատմանը նպաստող ծրագրերի իրագործմանը:
ՕՊԵԿ միջազգային զարգացման Հիմնադրամի մասնավոր հատվածի և առևտրի ֆինանսավորման գործառնությունների գծով գլխավոր տնօրենի օգնական Թարեք Ալնասարի խոսքով. «Մենք ուրախ ենք շարունակել մեր համագործակցությունն Ամերիաբանկի հետ` Հայաստանում ՓՄՁ-ների ու էներգաարդյունավետ ծրագրերի ֆինանսավորման նոր գործիքների միջոցով, որոնք կօգնեն ապահովել ՓՄՁ-ներին շրջանառու կապիտալով, և կնպաստեն կայուն էներգետիկայի զարգացմանն ու տնտեսական դիմացկունությանը»:
Հիմնադրամը և Ամերիաբանկը համագործակցում են 2015 թվականից՝ նպաստելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը ՓՄՁ և առևտրի ֆինանսավորման ուղղություններով։  Մասնավորապես, կնքված առաջին պայմանագրի շրջանակներում (20 մլն ԱՄՆ դոլար) վարկային միջոցներն ուղղվել են տնտեսության տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` մեծածախ առևտրի, արտադրության, սննդի արդյունաբերության և հյուրանոցների ոլորտներում գործող փոքր և միջին ձեռնարկություններին (ՓՄՁ):  Երկրորդ վարկը (25 մլն ԱՄՆ դոլար), որը տրամադրվել է հիմնադրամի առևտրի ֆինանսավորման գործառնությունների շրջանակում, նպաստեց Ամերիաբանկի միջազգային առևտրային պորտֆելի ընդլայնմանը: Նշված երկու վարկային պայմանագրերի շրջանակներում Հայաստանում ֆինանսավորում է ստացել ավելի քան 130 ձեռնարկություն:
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն իր խոսքում նշեց . «Ցանկանում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամին մեր երկարամյա արդյունավետ համագործակցության համար։ ՓՄՁ ֆինանսավորումը մեր ռազմավարական նպատակներից մեկն է, և մենք ուրախ ենք կրկին միավորել ջանքերը մեր հաճախորդներին երկարաժամկետ ֆինանսավորում առաջարկելու համար: Հավատարիմ մնալով մեր կանաչ ռազմավարության ծրագրերին` ֆինանսական միջոցները հիմնականում ուղղվելու են էներգաարդյունավետ ծրագրերի իրականացմանը»:
Նշենք նաև, որ Ամերիաբանկը 2009 թվականից ի վեր ֆինանսավորել է ավելի քան 250 մլն ԱՄՆ դոլարի նախագծեր վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում:
OPEC-ի հիմնադրամի մասին
ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը համաշխարհային մանդատ ունեցող զարգացման միակ հաստատությունն է, որն անդամ երկրների միջոցներից ֆինանսավորում է բացառապես ոչ անդամ երկրներին: Հիմնադրամը համագործակցում է զարգացող երկրների և միջազգային գործընկերների հետ` միջին և ցածր եկամուտ ունեցող երկրներում տնտեսական և սոցիալական աճը խթանելու նպատակով: ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամն ստեղծվել է ՕՊԵԿ-ի անդամ երկրների կողմից 1976 թվականին հստակ նպատակով` խթանել զարգացումը, ամրապնդել համայնքները և հզորացնել մարդկանց: Մեր աշխատանքը մարդակենտրոն է՝ ուղղվելով այնպիսի ծրագրերի, որոնք բավարարում են հիմնական կարիքները, ինչպիսիք են սնունդը, էներգիան, ենթակառուցվածքները, զբաղվածությունը (հատկապես միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների շրջանում), մաքուր ջուրը և սանիտարահիգիենիկ պայմանները, առողջապահությունը և կրթությունը: Մինչ օրս ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամն ավելի քան 22 մլրդ ԱՄՆ դոլար է հատկացրել ավելի քան 125 երկրներում իրականացվող զարգացման նախագծերի համար, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է 187 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Մեր տեսլականն այնպիսի աշխարհ է, որտեղ կայուն զարգացումն իրականություն է բոլորի համար:
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է և դասվում է երկրում թվայնացման ուղղությամբ զարգացող ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքը: Լինելով Հայաստանում առաջին ներդրումային բանկը` Ամերիաբանկն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է նորարարական կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայությունների ամբողջական փաթեթ: Ամերիաբանկը Հայաստանի առաջատար բանկն է ըստ 2021թ.3-րդ եռամսյակի արդյունքների բոլոր հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների (ակտիվներ, պարտավորություններ, վարկային պորտֆել, զուտ շահույթ և կապիտալ): Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.ameriabank.am:

Америабанк и Фонд международного развития ОПЕК заключили кредитное соглашение на сумму 30 млн долларов США для развития устойчивой энергетики и малого бизнеса в
Фонд международного развития ОПЕК (Фонд ОПЕК) и Америабанк, крупнейший универсальный банк в Армении, подписали соглашение о долгосрочном первоочередном займе на сумму 30 млн долларов США для поддержки развития частного сектора в Армении.
Порядка 50% займа будет направлено на финансирование малых и средних предприятий, обеспечивая доступ к финансам и позволяя предприятиям получать необходимые средства для развития своего бизнеса, создания и сохранения рабочих мест. Другая половина займа будет направлена на поддержку зеленых проектов, повышение энергоэффективности и сокращение углеродных выбросов в Армении. Кредитное соглашение соответствует приверженности партнеров цели устойчивого развития (ЦУР) ООН 7 – Доступная и чистая энергия, и ЦУР 8 – Достойная работа и экономический рост.
Тарек Алнассар, помощник генерального директора по операциям с частным сектором и торговому финансированию Фонда ОПЕК, отметил: «Мы рады продолжить наше успешное партнерство с Америабанком с новым проектом для финансирования малого и среднего бизнеса, энергоэффективности и возобновляемой энергетики в Армении. Наш новый кредит поможет обеспечить малые и средние предприятия оборотным капиталом, будет способствовать энергетической и экономической устойчивости».
Фонд ОПЕК и Америабанк сотрудничают с 2015 года, успешно внося свой вклад в экономику Армении через финансирование малого и среднего бизнеса и механизмы торгового финансирования. Первый кредитный договор, на сумму 20 млн долларов США, был нацелен на содействие развитию малых и средних предприятий в Армении в различных отраслях, в том числе в сферах оптовой торговли, производства, пищевой промышленности и гостиничного бизнеса. Второй кредит, на сумму 25 млн долларов США, предоставленный в рамках операций по торговому финансированию Фонда ОПЕК, помог расширить международный торговый портфель Америабанка. В рамках обоих кредитов было предоставлено финансирование более чем 130 предприятиям в Армении.
Артак Анесян, генеральный директор Америабанка, прокомментировал: «Хочу выразить благодарность Фонду ОПЕК за плодотворное сотрудничество. Финансирование малых и средних предприятий – одно из наших стратегических направлений, и мы рады снова объединить усилия, чтобы предложить долгосрочное финансирование нашим клиентам из сферы малого бизнеса. В соответствии с нашей зеленой стратегией средства будут в первую очередь направлены на проекты по повышению энергоэффективности, что позволит еще больше снизить воздействие деятельности Америабанка на окружающую среду».
Америабанк является крупнейшим банком Армении по ключевым показателям, быстрорастущим бизнесом с особым акцентом на зеленое финансирование. С 2009 года банк профинансировал проекты в области возобновляемых источников энергии на сумму более 250 млн долларов США, включая солнечную, фотоэлектрическую и ветровую энергию.
О Фонде ОПЕК
Фонд международного развития ОПЕК – единственное учреждение по финансированию развития с глобальными полномочиями, которое предоставляет финансирование от стран-членов исключительно странам, не являющимся членами. Фонд ОПЕК сотрудничает с развивающимися странами и международными партнерами с целью стимулирования экономического и социального роста в странах со средним и низким уровнем дохода. Фонд ОПЕК был учрежден странами-членами ОПЕК в 1976 году с определенной целью: стимулировать развитие, укреплять сообщества и расширять возможности людей. Наша работа ориентирована на людей и направлена на финансирование проектов, которые удовлетворяют основные потребности, такие как продукты питания, энергия, инфраструктура, занятость (особенно в отношении микро, малых и средних предприятий), чистая вода и санитария, здравоохранение и образование. На сегодняшний день Фонд ОПЕК выделил более 22 млрд долларов США на проекты развития в более чем 125 странах с ориентировочной общей стоимостью проектов 187 млрд долларов США. Наше видение – мир, в котором устойчивое развитие станет реальностью для всех.
Америабанк – динамично развивающийся банк, который является одним из самых стабильных и крупнейших финансовых учреждений Армении с четко сформулированной цифровой повесткой дня. ЗАО «Америабанк» – универсальный банк, предоставляющий корпоративные, инвестиционные и розничные банковские услуги в комплексном пакете. Согласно последним результатам, Америабанк является крупнейшим банком Армении, активы которого превышают 1 триллион драмов РА.