Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը հյուրընկալել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությանը նոյեմբերի 23-ին հյուրընկալել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեն: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել Ժերար Լարշեին «Հայաստանը մեկ տարի անց» խորագրով համաժողովին մասնակցելու հրավերի համար:
Ֆրանսիայի Սենատի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել հրավերն ընդունելու համար՝ նշելով, որ հանգամանորեն հետեւում են հայաստանյան իրավիճակին եւ քաջատեղյակ են հետպատերազմյան զարգացումներին:
Գործընկերները հատկանշական են համարել այն, որ համաժողովն անց է կացվելու 2020թ. նոյեմբերի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության վերաբերյալ» բանաձեւի գրեթե միաձայն ընդունումից մեկ, եւ Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենքի ընդունումից 20 տարի անց:
ՀՀ օրենսդիր մարմնի նախագահը փաստել է, որ պատմական այդ իրադարձությունները Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի նկատմամբ համերաշխության բացառիկ դրսեւորումներ են, իսկ Ֆրանսիայի ներքաղաքական կյանքում՝ միակարծության եզակի օրինակներ: Այս համատեքստում հայկական կողմը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան դատապարտող եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության վերաբերյալ բանաձեւերի ընդունումը, ինչպես նաեւ ֆրանսիական պետության եւ տարբեր կազմակերպությունների իրականացրած մարդասիրական օգնությունը:
Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի սահմանին Ադրբեջանի իրականացրած սադրիչ եւ ագրեսիվ գործողություններին՝ արձանագրելով, որ Ադրբեջանը խախտում է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը:
Գործընկերոջ խնդրանքով հետպատերազմյան իրավիճակի վերաբերյալ մանրամասներ ներկայացնելով՝ Ալեն Սիմոնյանը շեշտել է Հայաստանի կոչը միջազգային բոլոր գործընկերներին՝ հստակորեն եւ հասցեական արձագանքել ադրբեջանական կողմի՝ տարածաշրջանային խաղաղությունը եւ անվտանգությունը լրջորեն վտանգող այս գործողություններին ու գործուն քայլեր ձեռնարկել դրանց կանխարգելման, Հայաստանի Հանրապետության տարածքից Ադրբեջանի զինված ուժերի դուրսբերման ուղղությամբ: Կողմերը փաստել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու եւ մանդատի շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի կարեւորությունը: Զրույցի ընթացքում ուշադրություն է հրավիրվել հետպատերազմյան հումանիտար խնդիրների հրատապ կարգավորմանը, այդ թվում՝ բոլոր ռազմագերիների եւ քաղաքացիական պատանդների հայրենադարձման անհրաժեշտությանը:
Կողմերն անդրադարձել են հանդիպումից ժամեր առաջ հայ-ադրբեջանական սահմանից Գեղարքունիքի մարզի Նորաբակ գյուղի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ բացած կրակին, ինչի հետեւանքով զոհվել է զինծառայող Սուրեն Սաֆարյանը: Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները կողմերը համարել են ոտնձգություն նաեւ ժողովրդավարության հանդեպ:
Գործընկերները խոսել են միջպետական հարաբերությունների զարգացման հարցերում միջխորհրդարանական համագործակցության հատկանշական գործառույթներից, ինչպես նաեւ՝ հայ-ֆրանսիական բարձրաստիճան քաղաքական երկխոսության դինամիկայից:
Հանդիպումը եզրափակվել է ՀՀ ԱԺ-ի եւ ՖՀ Սենատի միջեւ համագործակցության համաձայնագրի ստորագրմամբ, որով նախատեսվում է օրենսդիր մարմինների բազմաբեւեռ համագործակցություն՝ ի նպաստ երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող բարեկամության եւ համերաշխության:

Председатель Сената Франции принял делегацию во главе с Аленом Симоняном (видео)
23 ноября находящуюся с рабочим визитом в Париже делегацию во главе с Председателем НС РА Аленом Симоняном принял Председатель Сената Французской Республики Жерар Ларше.
Управление по связям с общественностью и коммуникациям Национального Собрания РА сообщает, что Ален Симонян поблагодарил Джерарда Ларчера за приглашение принять участие в конференции «Армения через год».
Председатель Сената Франции поблагодарил за принятие приглашения, отметив, что они внимательно следят за ситуацией в Армении и хорошо осведомлены о послевоенных событиях.
Партнеры сочли примечательным то, что форум будет проходить через год после того, как 23 ноября 2020 года Сенат Франции единогласно принял резолюцию «О необходимости признания Нагорно-Карабахской Республики» и спустя 20 лет после принятия Францией закона о признании Геноцида армян.
Спикер Законодательного органа РА заявил, что эти исторические события являются исключительными проявлениями солидарности с Арменией и армянским народом, уникальными примерами единодушия во внутриполитической жизни Франции. В этом контексте армянская сторона высоко оценила принятие обеими палатами французского парламента резолюций, осуждающих азербайджано-турецкую агрессию против Арцаха и необходимость признания Нагорно-Карабахской Республики, а также гуманитарную помощь, оказываемую французским государством и различными организациями.
Стороны сослались на провокационные и агрессивные действия Азербайджана на границе с Арменией, отметив, что Азербайджан нарушает трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года.
По просьбе своего коллеги, представив подробности послевоенной ситуации, Ален Симонян подчеркнул призыв Армении ко всем международным партнерам четко и целенаправленно отреагировать на эти действия азербайджанской стороны, которые серьезно угрожают региональному миру и безопасности, и предпринять эффективные шаги, чтобы предотвратить их. Стороны подчеркнули важность мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства и мандата Минской группы ОБСЕ. В ходе беседы было обращено внимание на неотложное решение послевоенных гуманитарных вопросов, в том числе необходимость репатриации всех военнопленных и гражданских заложников.
Стороны упомянули об открытии огня в направлении армянских позиций, расположенных в части села Норабак Гегаркуникской области со стороны армяно-азербайджанской границы за несколько часов до встречи, в результате чего был убит солдат Сурен Сафарян. Стороны также сочли агрессивные действия Азербайджана посягательством на демократию.
Стороны рассказали о значимых функциях межпарламентского сотрудничества в развитии межгосударственных отношений, а также о динамике армяно-французского политического диалога на высоком уровне.
Встреча завершилась подписанием соглашения о сотрудничестве между Национальным Собранием РА и Сенатом Республики Армения, которое предусматривает многополярное сотрудничество между законодательными органами в пользу существующей дружбы и солидарности между двумя странами.