Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավորներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ
Ուկրաինայի Գերագույն ռադայի ՀՀ-ի հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի ղեկավար Արտյոմ Դմիտրուկի գլխավորությամբ Գերագույն ռադայի պատգամավորները ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուկրաինա բարեկամական խմբի ղեկավար Հրաչյա Հակոբյանի եւ խմբի անդամների ուղեկցությամբ նոյեմբերի 15-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Այս մասին հայտնում է «AnalitikaUA»-ն։
Հյուրերը մեր երկրում են` Ուկրաինայի հայերի միության հիմնադրման 20-ամյակին նվիրված աշխատանքային համաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Նրանք ծաղիկներ են դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
«Հայաստանը եւ Ուկրաինան եղբայրական երկրներ են: Հայերի ցեղասպանությունը մարդկության պատմության այն փաստն է, որը չպետք է կրկնվի: Նման իրողություններն անթույլատրելի են»,- ասել է Արտյոմ Դմիտրուկը:
Ըստ պատգամավորի` Ուկրաինան եւ Հայաստանն ունեն շատ ընդհանրություններ. ինչպես ուկրաինացիները, այնպես էլ հայերը տարբեր ժամանակներում ստացել են ցավոտ հարվածներ: «Մենք պետք է բարեկամ լինենք, անհրաժեշտ պահերին օգնության ձեռք մեկնենք միմյանց»,-ընդգծել է ուկրաինացի պատգամավորը:

Депутаты Верховной Рады Украины посетили Цицернакаберд
Депутаты Верховной Рады Украины во главе с руководителем группы межпарламентских связей с Республикой Армения Артемом Дмитруком в сопровождении руководителя группы дружбы Армения-Украина Грачья Акопяна и члены группы 15 ноября посетили Мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде.
Об этом сообщает AnalitikaUA, отмечая, что депутаты посетили Армению для участия в рабочей конференции, посвященной 20-летию Союза армян Украины.
Они возложили цветы к вечному огню в память о жертвах Геноцида армян, в молчании почтили память святых мучеников.
«Армения и Украина - братские страны. Геноцид армян - это факт человеческой истории, который не должен повториться. Такое недопустимо», - сказал Артем Дмитрук.
По словам депутата, у Украины и Армении много общего. И украинцы, и армяне в разные времена получили много ударов.