Արշակ Կարապետյանն ընդունել է ԵԽ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին
Նոյեմբերի 12-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը շնորհավորել է Մարտինա Շմիդտին ԵԽ գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել առաքելության ընթացքում։ Քննարկվել են Երևանում ԵԽ գրասենյակի կողմից իրականացվող՝ «Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագրի 2-րդ փուլի անցկացմանն առնչվող հարցեր: Ծրագիրն օժանդակում է զինծառայողների իրավունքների և հիմնարար ազատությունների իրացման, իրազեկվածության բարձրացման, կին զինծառայողների համար հավասար հնարավորությունների ապահովման ուղղությամբ զինված ուժերում իրականացվող աշխատանքներին։
Զրուցակիցները կարևորել են ծրագրի շարունակականության ապահովումը և համագործակցության նոր ուղղությունների զարգացումը։
«Մարդու իրավունքները և կանայք Հայաստանի զինված ուժերում» ծրագիրը նպաստում է զինծառայողների կրթական կարողությունների զարգացմանը, ՄԻՊ ռազմավարությամբ նախատեսված միջոցառումների արդյունավետ և սահմանված ժամանակացույցով իրականացմանը, ինչպես նաև զինծառայողների, նրանց ընտանիքների, զինհաշմանդամների, զոհված, անհայտ կորած զինծառայողների ընտանիքների սոցիալական և առողջապահական իրավունքների ոլորտը կանոնակարգող օրենսդրության ուսումնասիրության և բարելավման հարցում փորձագիտական աջակցության տրամադրմանը։

Аршак Карапетян принял руководителя ереванского офиса СЕ Мартину Шмидт
Министр обороны Армении Аршак Карапетян 12 ноября принял руководителя ереванского офиса Совета Европы Мартину Шмидт.
Карапетян поздравил Мартину Шмидт с вступлением в должность главы офиса СЕ и пожелал ей успехов в выполнении ее миссии. Были обсуждены вопросы, связанные с реализацией второго этапа программы «Права человека и женщины в Вооруженных силах Армении», осуществляемой офисом Совета Европы в Ереване. Программа поддерживает проводимую в Вооруженных силах работу по реализации прав военнослужащих и основных свобод, обеспечению равных возможностей для женщин-военнослужащих.
Собеседники подчеркнули важность обеспечения преемственности программы и развития новых направлений сотрудничества.
Программа «Права человека и женщины в Вооруженных силах Армении» способствует развитию военного потенциала военнослужащих, эффективному осуществлению мероприятий, предусмотренных стратегией омбудсмена, а также оказанию экспертной помощи в изучении и совершенствовании законодательства, регулирующего социальные и медицинские права военнослужащих и членов их семей, и др.