Վեճ Մհեր Գրիգորյանի և Ադրբեջանի վարչապետի միջև ԱՊՀ կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստում (տեսանյութ)
«Չնայած ստանձնած պարտավորություններին՝ Ադրբեջանը շարունակում է խոչընդոտել ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը, այդ թվում՝ պահելով բազմաթիվ հայ ռազմագերիների»,- ԱՊՀ երկրների վարչապետերի խորհրդի նիստում hայտարարեց Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Ըստ նրա՝ Ադրբեջանը շարունակում է տորպեդահարել Ղարաբաղի հարցով եռակողմ հայտարարությունների իրագործումը․ «Խեղաթյուրելով եռակողմ հայտարարության դրույթները տարածաշրջանում ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման մասին, Ադրբեջանում արծարծվում է միջանցքի գաղափարը՝ ուժի գործադրման սպառնալիքներով»։
Փոխվարչապետը շեշտեց` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չի կարող լուծվել ուժային ճանապարհով:
«Հակամարտության կարգավորմանը կարելի է հասնել խաղաղ բանակցությունների միջոցով՝ բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի շրջանակներում։ Իրավիճակը լիցքաթափելու և տարածաշրջանի խաղաղ զարգացման փուլ մտնելու համար անհրաժեշտ է, որ Ադրբեջանը կառուցողական դիրքորոշում որդեգրի՝ հրաժարվելով ատելության քաղաքականությունից, ագրեսիվ հռետորաբանությունից և թշնամական գործողություններից»,- ասաց նա։
Հիշեցնենք, որ ԱՊՀ երկրների վարչապետերի խորհրդի առցանց նիստում Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը ստիպված էր արձագանքել Ադրբեջանի վարչապետ Ալի Ասադովին, քանի որ վերջինս  Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիներին համարեց դիվերսանտներ, նաեւ  հայտարարեց, որ ոչ մի Լեռնային Ղարաբաղ գոյություն չունի, այլ կա միայն Ադրբեջանի ղարաբաղյան տնտեսական տարածաշրջան:

Спор между Мгером Григоряном и премьер-министром Азербайджана на заседании Совета глав правительств СНГ (видео)
В результате развязанной Азербайджаном войны 40 000 человек остались без крова, лишились своего имущества, 17 000 гражданских объектов и инфраструктур были разрушены. Несколько тысяч человек были убиты и ранены, в том числе и мирные жители, судьба многих до сих пор неизвестна. Об этом на онлайн-заседании Совета глав правительств СНГ 12 ноября заявил заместитель премьер-министра Армении Мгер Григорян.
«Несмотря на взятые обязательства, Азербайджан продолжает тормозить выполнение достигнутых договоренностей, включая задерживание многих армянских военнопленных, что является не только грубым нарушением пункта 8 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, но и международного гуманитарного права. Искажая положения трехсторонних заявлений от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года, Азербайджан преувеличивает идею коридора, повышая угрозу применения силы», - сказал он.
Вице-премьер подчеркнул, что нагорно-карабахский конфликт не может быть решен силовыми методами.
«Урегулирование конфликта может быть достигнуто путем мирных переговоров, исключительно в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Чтобы разрядить ситуацию и выйти на этап мирного развития региона, Азербайджану необходимо занять конструктивную позицию, отказавшись от политики ненависти, агрессивной риторики и враждебных действий», - заключил Григорян.