Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օգնությունից զրկելու հարցը քննարկվել է ԱՄՆ Սենատում
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի ջանքերով ԱՄՆ Սենատում «ԱՄՆ ազգային պաշտպանական արտոնությունների ակտի» քննարկումների ընթացքում Սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսը և Ալեքս Պադիլան ներկայացրել են օրենսդրական փոփոխությունների երեք առաջարկներ։
Դրանցից մեկով նախատեսվում է վերականգնել «Ազատության աջակցության ակտի» 907-րդ հովածի (առավել հայտնի որպես «907-րդ բանաձև») պահանջների կատարումը, որը արգելանք է դնում Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակության վրա։
Մյուս երկու նախագծերն ուղղված են Պետդեպարտամենտին և Պաշտպանության դեպարտամենտին՝ պահանջելով տեղեկատվություն տրամադրել «Բայրակթար» անօդաչուներում ամերիկյան տեխնոլոգիաների կիրառման վերաբերյալ՝ այն համատեքստում, որ այդ տեխնոլոգիաների օգտագործումը երրորդ երկրի կողմից արդյո՞ք ամերիկյան օրենսդրության խախտում չէ։
Օրենսդրական փոփոխության երրորդ առաջարկով, որը ներկայացրել է սենատոր Ալեքս Պադիլան, Պետդեպարտամենտից և Պաշտպանության դեպարտամենտից պահանջվում է համատեղ զեկույց ներկայացնել՝ 2020 թվականի Արցախյան պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանի ռազմական հանցագործությունների վերաբերյալ՝ ներառյալ հարձակումների ժամանակ ամերիկյան տեխնոլոգիաների կիրառումը, սպիտակ ֆոսֆորի, կասետային ռումբերի և այլ արգելված զինամթերքի օգտագործումը, ինչպես նաև օտարերկրյա վարձկանների ներգրավումը։
Օրենսդրական փոփոխությունների առաջարկները Սենատի քվեարկությանը կարող են ներկայացվել արդեն հաջորդ շաբաթ։ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը շարունակում է աշխատանքներն Ամերիկյան ռազմական օժանդակության բոլոր տեսակներից Ադրբեջանին զրկելու ուղղությամբ։
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը սեպտեմբերի վերջին կողմ էր քվեարկել այլ օրենսդրական նախաձեռնությունների, որոնք նույնպես ենթադրում են Ադրբեջանին ամերիկյան ռազմական օժանդակության արգելք։ 2021թ․ հուլիսին էլ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել էր իր կոմպետենտության սահմաններում Ադրբեջանին տրամադրվող ամերիկյան ռազմական և ռազմակրթական օժանդակության դադարեցման վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխություն։
Սենատում ներկայացված օրենսդրական փոփոխությունների առթիվ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նշել է․ «Մենք շնորհակալ ենք սենատորներ Մենենդեսին և Պադիլային` Ադրբեջանին և Թուրքիային պատասխանատվության ենթարկելու հարցում իրենց սկզբունքայնության համար: Մենք աշխատում ենք Վաշինգտոնում և հիսուն նահանգից յուրաքանչյուրում՝ ապահովելու 907-րդ հոդվածի կիրառումը երաշխավորող, ադրբեջանական ռազմական հանցագործությունները հետաքննող, թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում հայտնաբերված տեխնոլոգիաների վերաբերյալ հետաքննություն ենթադրող օրենդրական այս փոփոխությունների ընդունումը»։

В Сенате США обсуждался вопрос лишения Азербайджана американской военной помощи
Поддержи А1+!Во время обсуждения «Акта о льготах национальной обороны США» в Сенате США сенаторы Роберт Менендес и Алекс Падилла представили три предложения по законодательным изменениям. Об этом сообщает Центральный офис бюро АРФД, подчеркивая, что это произошло благодаря усилиям Армянского национального комитета Америки.
«Одно из предложений - восстановление соблюдения требований статьи 907 Закона о содействии свободе (более известного как Резолюция 907), которая препятствует оказанию США военной помощи Азербайджану. Два других проекта адресованы Государственному департаменту и Министерству обороны с просьбой предоставить информацию об использовании американских технологий в БПЛА «Bayraktar» в контексте того, является ли использование такой технологии третьей страной нарушением законодательства США. Третье законодательное предложение сенатора Алекса Падиллы призывает Государственный департамент и Департамент обороны представить совместный отчет о военных преступлениях Азербайджана, совершенных во время Арцахской войны 2020 года, включая и использование американских технологий во время нападений, использование белого фосфора, кассетных боеприпасов и другого запрещенного оружия, а также участие иностранных наемников», - говорится в сообщении Центрального офиса бюро АРФД.
Отмечается, что предложения по законодательным изменениям могут быть вынесены на голосование Сената на следующей неделе.
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) продолжает работать над тем, чтобы лишить Азербайджан всех форм военной помощи США.
В конце сентября Палата представителей США проголосовала за другие законодательные инициативы, которые также включают запрет на военную помощь США Азербайджану. В июле 2021 г. Палата представителей приняла поправку к законодательству о приостановлении военной и образовательной помощи США Азербайджану в пределах своей юрисдикции.
Относительно внесенных в Сенат законодательных изменений, исполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Ампарян отметил: «Мы благодарны сенаторам Менендесу и Падилле за их принципиальность в вопросе привлечения Азербайджана и Турции к ответственности. Мы работаем в Вашингтоне и в каждом из 50 штатов, чтобы обеспечить принятие законодательных изменений, гарантирующих применение 907-ой статьи и предполагающих расследование азербайджанских военных преступлений и вопроса технологий, обнаруженных в турецких беспилотных летательных аппаратах».