Ալեն Սիմոնյանը ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներին
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 4-ին ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Կիմո Կիլյունենին և Բորիանա Աբերգին:
Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի՝ ԵԽ-ին անդամակցելու 20-ամյակը: Նա մեծապես կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը, ինչպես նաև կազմակերպության աջակցությունը մեր երկրում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթացին:
Այս համատեքստում բարձր է գնահատվել մոնիտորինգի հանձնաժողովի համազեկուցողների աշխատանքը: ԱԺ նախագահն ընդգծել է ժողովրդավարական բարեփոխումների քաղաքական օրակարգի կարևորությունը՝ փաստելով, որ Հայաստանը շարունակելու է շարժվել այդ օրակարգով: Հանդիպմանը քննարկվել են հետպատերազմյան իրողություններին առնչվող հարցեր, Հայաստանում ժողովրդավարությանը, մարդու իրավունքներին, օրենսդրական բարեփոխումներին վերաբերող թեմաներ:
Առանձնակի կարևորվել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ 2019-2022 թթ. Գործողությունների ծրագրի արդյունավետ իրագործումը:
Համազեկուցողները տեղեկացրել են, որ քննարկումներ են ունեցել հայաստանյան գործընկերների հետ՝ առանձնացնելով փոխգործակցության  որոշ առաջնահերթություններ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանակում բանակցային գործընթացի վերականգնման անհրաժեշտությանը: Մտքեր են փոխանակվել խորհրդարանում լրագրողների աշխատանքի շուրջ: Անդրադարձ է եղել  խորհրդարանական կառավարման համակարգին, ինչպես նաեւ իշխանություն-ընդդիմութուն խորհրդարանական ձեւաչափի ներկա վիճակին:

Ален Симонян принял содокладчиков мониторинговой комиссии ПАСЕ по вопросам Армении
4 ноября спикер Национального собрания Армении Ален Симонян принял содокладчиков мониторинговой комиссии ПАСЕ по Армении Кимо Киллунена и Бориану Аберг.
Ален Симонян отметил, что в этом году исполняется 20 лет членства Армении в Совете Европы. Он высоко оценил сотрудничество с Советом Европы, а также содействие организации процессу демократических реформ в нашей стране.
Председатель НС подчеркнул важность политической повестки демократических реформ, заявив, что наша страна и дальше будет двигаться в этом направлении.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся послевоенных реалий, демократии, прав человека и законодательных реформ в Армении.
Особое внимание было уделено эффективной реализации плана действий Армении и Совета Европы в 2019-2022 гг.
Содокладчики сообщили, что провели обсуждения со своими армянскими коллегами, обозначив некоторые приоритеты сотрудничества.
Стороны коснулись необходимости возобновления переговорного процесса в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Обменялись мнениями о работе журналистов в Парламенте.
Они также коснулись парламентской системы правления и текущего состояния парламентского формата власть-оппозиция.